Drogi / utrudnienia w ruchu Przejdź do strony
   e-Urząd Przejdź do strony
   Edukacja Przejdź do strony
   Fundusze unijne Przejdź do strony
   Nieruchomości Przejdź do strony
   Oferta inwestycyjna Przejdź do strony
   Parkingi Przejdź do strony
   Podatki 2017 Przejdź do strony
   Zamówienia publiczne, przetargi Przejdź do strony

 

 

PANORAMA MIASTA
Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

RYNEK

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 
PLAC WOLNOŚCI

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

BAZYLIKA

Bazylika

 

WIRTUALNA WYCIECZKA

Wirtualna wycieczka

 

 

RYBEK Z RYBNIKA

 

Rybek z Rybnika


   

Strona główna

Aktualności


   

10 lat współpracy z Rejonem Wileńskim


Rybnicka delegacja gościła na Litwie, w zaprzyjaźnionym z Rybnikiem Rejonie Wileńskim. Okazją do oficjalnej wizyty był przypadający w tym roku jubileusz 10-lecia podpisania przez przedstawicieli Rybnika i Rejonu Wileńskiego, umowy o współpracy.Symbolicznym odnowieniem umowy partnerskiej było podpisanie, przez Mer Rejonu Wileńskiego Marię Rekść i prezydenta Rybnika Adama Fudalego, deklaracji dalszej współpracy.

Głównymi celami, podpisanej w 2000 roku umowy o współpracy z Rejonem Wileńskim jest wymiana doświadczeń w dziedzinie budowania samorządności oraz społeczeństwa obywatelskiego, szkolnictwa  i edukacji oraz współdziałanie na płaszczyźnie kultury, sportu oraz gospodarki, a także uczestnictwo w projektach współfinansowanych przez Unię Europejską.


Spotkanie, w którym obok prezydenta Adama Fudalego uczestniczył również jego zastępca Michał Śmigielski, było okazją do rozmowy na temat bieżącej sytuacji w miastach oraz realizowanych i planowanych inwestycjach, z przedstawicielami Samorządu Rejonu Wileńskiego, reprezentowanego przez panią mer, a także dyrektor administracji Lucynę Kotłowską i Bożenę Macinkievic, kierownika współpracy zagranicznej Rejonu Wileńskiego.

 
   

W trakcie pobytu w Wilnie rybniczanie wzięli również udział w konsekracji nowego wileńskiego kościoła pod wezwaniem św. Jana Bosko, którego proboszczem jest, pracujący od wielu lat w Wilnie, rybnicki salezjanin, ks. Jacek Paszenda.


To zresztą właśnie ksiądz Jacek był przed laty inicjatorem współpracy obu samorządów, on bowiem zwrócił uwagę rybnickich władz samorządowych na problemy mieszkających na Litwie naszych rodaków. On tez wskazał potrzebującą wsparcia polską szkołę w Egliszkach.


Od 2000 roku już kilkakrotnie organizowano z Rybnika transporty z darami dla szkoły średniej w Egliszkach, która warto dodać, od niedawna mieści się w nowo wybudowanym budynku. Litewskie dzieci już kilkakrotnie gościły w naszym mieście.

 


   

Dyrektor szkoły w Egliszkach, Zbigniew Czech, zaprosił goszczącą w Wilnie rybnicką delegację, do zwiedzenia nowego i starego budynku szkoły. Okazją był odbywający się tego dnia na terenie szkoły festyn rodzinny, w trakcie którego polscy uczniowie zaprezentowali swoje muzyczne i recytatorskie zdolności przed zaproszonymi na uroczystości rodzicami oraz gośćmi z Rybnika.

 


Poleć tą informację innym: wykop.pl facebook blip.pl twitter.comData dodania: 2010-06-02

powrót   
ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej
CYTAT DNIA
Nigdy nie ma się drugiej okazji, żeby zrobić pierwsze wrażenie.
Andrzej Sapkowski

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer

SERWISY MIEJSKIE

Serwis kulturalny - Kultura.rybnik.eu
Rybnik dla biznesu
OSKAR - Ogólnodostępny System Komunikacji Administracji Rybnickiej
 Turystyka w Rybniku
 Edukacja w Rybniku
 E-karta
 

 

GWIAZDY w RYBNIKU


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt