Drogi / utrudnienia w ruchu Przejdź do strony
   e-Urząd Przejdź do strony
   Edukacja Przejdź do strony
   Fundusze unijne Przejdź do strony
   Nieruchomości Przejdź do strony
   Oferta inwestycyjna Przejdź do strony
   Parkingi Przejdź do strony
   Podatki 2017 Przejdź do strony
   Zamówienia publiczne, przetargi Przejdź do strony

 

 

PANORAMA MIASTA
Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

RYNEK

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 
PLAC WOLNOŚCI

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

BAZYLIKA

Bazylika

 

WIRTUALNA WYCIECZKA

Wirtualna wycieczka

 

 

RYBEK Z RYBNIKA

 

Rybek z Rybnika


   

Strona główna

Aktualności


   

O transporcie kolejowym raz jeszcze


Nie ustają starania prezydenta miasta, Adama Fudalego, o poprawę jakości połączeń kolejowych z Rybnika. Kolejne postulaty miasta zostały przedstawione w czasie spotkania z przedstawicielami Śląskiego Zakładu Przewozów Regionalnych.Spotkanie odbyło się w środę, 14 lipca w Śląskim Urzędzie Marszałkowskim. W przedsięwzięciu udział wzięli przedstawiciele miast naszego województwa, w których zlokalizowane są większe stacje kolejowe. Miasto Rybnik reprezentowała Joanna Kryszczyszyn, zastępca prezydenta miasta oraz Kazimierz Berger, dyrektor rybnickiego ZTZ.


Spotkanie prowadził Główny Specjalista w Referacie Transportu Kolejowego Urzędu Marszałkowskiego, Tomasz Mąkosa wraz z Przemysławem Gardoniem, dyrektorem, Śląskiego Zakładu Przewozów Regionalnych.

 

W trakcie spotkania przedstawiono założenia związane z rozkładem jazdy, który w życie wejdzie z dniem 12 grudnia br. Przewozy Regionalne, przychylając się do wniosków miasta Rybnika, wprowadzą jednolite  końcówki minutowych odjazdów i przyjazdów dla wszystkich kierunków, w tym dla Rybnika (przyjazd z Rybnika: końcówka 32, odjazd: końcówka 54).


Na relacji Katowice – Rybnik – Katowice utrzymany zostanie ruch cykliczny, planowana jest liczba 29 pociągów (razem dni robocze, oraz weekendy). Utrudnienie na tej relacji stanowić będzie prowadzony przez spółkę Linie Kolejowe remont wiaduktu, czego wynikiem będzie ruch jednotorowy na odcinku Leszczyny – Rybnik. Rozważane jest wstrzymanie 2 połączeń szybkich w tej relacji, gdyż pociągi te przyjeżdżałyby na stację Katowice po pociągach osobowych. Na relacji Rybnik – Bielsko Biała utrzymanych zostanie 8 par pociągów, zaś do Kędzierzyna – 12 par pociągów.

 

Przedstawiciele miasta Rybnika zaprezentowali na spotkaniu kwestie wielokrotnie podnoszone przez prezydenta miasta Rybnika, Adama Fudalego (więcej na ten temat tutaj). Mowa przede wszystkim o zwiększeniu ilości połączeń, w tym połączeń z Katowic do Rybnika na godz. 6., oraz z Rybnika do Katowic po godz. 22. Zgodnie ze stanowiskiem przewoźnika, wprowadzenie tych połączeń jest rozważane, ale w drodze korekty ustalonych odjazdów.

 

Podkreślono także konieczność połączeniu Rybnika, a właściwie Aglomeracji Rybnickiej z Warszawą, przez wydłużenie tras pociągów interREGIO lub Intercity – sprawa ta leży w gestii centrali Przewozów Regionalnych w Warszawie.

 

Rybnik postuluje od dłuższego czasu  także o skomunikowanie miasta z Beskidami – Wisłą w weekendy. Sojusznikiem w sprawie wprowadzenia takiego połączenia okazał się Cieszyn. Jak poinformowali przedstawiciele Przewozów Regionalnych, sprawa zostanie rozeznana pod względem popytu na połączenie.

 

Miasto Rybnik zwróciło także uwagę na konieczność poprawy jakości przewozów poprzez wprowadzenie do obsługi linii Rybnik – Katowice nowych zespołów trakcyjnych typu „Flirt”. Jak poinformowano, sprawa ta leży w gestii Urzędu Marszałkowskiego, a w opracowywanych projektach na dofinansowanie zakupów tego nowoczesnego taboru bierze się pod uwagę najbardziej zapełnione linie.

 

Pisma prezydenta miasta Rybnika, podejmujące powyższe kwestie, zostaną złożone ponownie na ręce Marszałka Województwa Śląskiego oraz Dyrektora Śląskiego Zakładu Przewozów Regionalnych.


Na spotkaniu przedstawiono także bilans działalności Przewozów Regionalnych. Wyniki uzyskane przez spółkę w zakresie wykonywania transportu osób na obszarze województwa śląskiego za 2009 rok spowodowały deficyt w wysokości 129 mln zł, z czego budżet województwa pokrył 100 mln zł. Zgodnie z Uchwałą Zarządu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego dofinansowanie Przewozów Regionalnych w bieżącym roku wyniesie ponad 110 mln zł. Jak wskazywał Przemysław Gardoń, działalność Przewozów Regionalnych jest ograniczona z jednej strony budżetem, z drugiej zaś infrastrukturą, tj. przebudową sieci torów prowadzoną przez spółkę Linie Kolejowe, a także ilością i jakością taboru. Szacuje się, że zaplanowane prace remontowe pozwolą zwiększyć prędkość pociągów, co wpłynie na poprawę jakości obsługi podróżnych.

 

Źródło: ZTZ w Rybniku.

 

 Poleć tą informację innym: wykop.pl facebook blip.pl twitter.comData dodania: 2010-07-19

powrót   
ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej
CYTAT DNIA
Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo, zwyciężyć i spocząć na laurach - to klęska.
(J. Piłsudski)

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer

SERWISY MIEJSKIE

Serwis kulturalny - Kultura.rybnik.eu
Rybnik dla biznesu
OSKAR - Ogólnodostępny System Komunikacji Administracji Rybnickiej
 Turystyka w Rybniku
 Edukacja w Rybniku
 E-karta
 

 

GWIAZDY w RYBNIKU


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt