Drogi / utrudnienia w ruchu Przejdź do strony
   e-Urząd Przejdź do strony
   Edukacja Przejdź do strony
   Fundusze unijne Przejdź do strony
   Nieruchomości Przejdź do strony
   Oferta inwestycyjna Przejdź do strony
   Parkingi Przejdź do strony
   Podatki 2017 Przejdź do strony
   Zamówienia publiczne, przetargi Przejdź do strony

 

 

PANORAMA MIASTA
Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

RYNEK

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 
PLAC WOLNOŚCI

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

BAZYLIKA

Bazylika

 

WIRTUALNA WYCIECZKA

Wirtualna wycieczka

 

 

RYBEK Z RYBNIKA

 

Rybek z Rybnika


   

Strona główna

Aktualności


   

Starania o samodzielny sąd okręgowy


Już niedługo zakończy się budowa budynku Ośrodka Zamiejscowego Sądu Okręgowego w Gliwicach. Trwają jednak starania, aby obiekt stał się siedzibą samodzielnego sądu okręgowego.Ośrodek Zamiejscowy Sądu Okręgowego w Gliwicach powstaje na miejscu poprzedniego budynku szkoły muzycznej przy ul. J. Piłsudskiego. Inwestycja warta ponad 38 mln zł realizowana jest w latach 2007-2010 przez Sąd Okręgowy w Gliwicach, a współfinansowana przez miasto Rybnik.

 

W związku ze zbliżającym się terminem oddania budynku do użytku, prezydent Rybnika, Adam Fudali, podjął starania, aby obiekt funkcjonował jako samodzielny sąd okręgowy dla obszarów właściwości sądów rejonowych w: Jastrzębiu Zdroju, Raciborzu, Rybniku, Wodzisławiu Śląskim i Żorach. Byłoby to rozwiązane ze wszyscy miar korzystne dla regionu, ułatwiłoby przede wszystkim społeczności lokalnej dostęp do wymiaru sprawiedliwości.

 

Uchwała w sprawie zgłoszenia idei utworzenia Sądu Okręgowego w Rybniku podjęta została przez rybnickich radnych na dodatkowej sesji Rady Miasta Rybnika w dniu 21 lipca br. Zgodnie z nią, gospodarz Rybnika, Adam Fudali, upoważniony został do podjęcia konkretnych działań dla wsparcia wskazanego celu. Mowa przede wszystkim o wystąpieniu do Ministra Sprawiedliwości z pismem interwencyjnym w sprawie interesów siedemsettysięcznej społeczności Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego. Zgodnie z uchwałą prezydent wystąpił także z apelem do posłów i senatorów wybranych na terenie naszego subregionu o skierowanie przez nich interpelacji i wystąpień w sprawie utworzenia samodzielnego Sądu Okręgowego w Rybniku oraz uzyskania wsparcia tej inicjatywy ze strony innych znaczących osób i instytucji. Prezydent Rybnika wystąpił także do wójtów, burmistrzów, prezydentów gmin, a także starostów z obszaru właściwości dzisiejszego Ośrodka Zamiejscowego Sądu Okręgowego w Gliwicach o udzielenie poparcia dla inicjatywy zgłoszonej w uchwale Rady Miasta i skierowanie przez nich podobnego apelu do Ministra Sprawiedliwości. Na rzecz poparcia przedsięwzięcia podjęto także współpracę z władzami okręgowymi samorządów zawodowych adwokatów i radców prawnych wspierających wspomnianą ideę.

 

Obecnie można już mówić o efektach prowadzonych działań. Związek Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego, a także większość samorządów terytorialnych (miasta: Racibórz, Pszów, Radlin, Kuźnia Raciborska, Rydułtowy, Wodzisław Śląski, Jastrzębie Zdrój i Żory, gminy: Czerwionka-Leszczyny, Gaszowice, Jejkowice, Lyski, Świerklany, Pawłowice, Kornowac, Krzanowice, Krzyżanowice, Nędza, Pietrowice Wielkie, Rudnik, Godów, Gorzyce, Lubomia, Marklowice i Mszana, powiaty: rybnicki, raciborski  i wodzisławski) oraz posłów i senatorów pozytywnie ustosunkowało się do rybnickiej inicjatywy poprzez przyjęcie stosownych uchwał oraz składanie pism i interpelacji.

 

Ministerstwo Sprawiedliwości, analizując zgłaszane przez zainteresowane środowiska wnioski, w adresowanej do prezydenta Rybnika, Adama Fudalego odpowiedzi, wskazało jednak, że „powstanie drugiego sądu okręgowego dla obszaru obecnego okręgu gliwickiego (…) nie jest uzasadnione, co więcej prowadziłoby do rozdrobnienia organizacyjnego struktur sądowych i generowałoby dodatkowe koszty”.

 

Prezydent Rybnika nie ustaje jednak w staraniach, wysyłając kolejne prośby o dalszą aktywność na polu poparcia dla tej niezwykle ważnej inicjatywy, mając nadzieję przede wszystkim na wspólne w tej sprawie – poza partyjnymi podziałami – działania wszystkich regionalnych parlamentarzystów.Poleć tą informację innym: wykop.pl facebook blip.pl twitter.comData dodania: 2010-10-15

powrót   
ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej
CYTAT DNIA
Brak wiary w człowieka, pojawia się zaraz po braku wiary w siebie.

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer

SERWISY MIEJSKIE

Serwis kulturalny - Kultura.rybnik.eu
Rybnik dla biznesu
OSKAR - Ogólnodostępny System Komunikacji Administracji Rybnickiej
 Turystyka w Rybniku
 Edukacja w Rybniku
 E-karta
 

 

GWIAZDY w RYBNIKU


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt