Drogi / utrudnienia w ruchu Przejdź do strony
   e-Urząd Przejdź do strony
   Edukacja Przejdź do strony
   Fundusze unijne Przejdź do strony
   Nieruchomości Przejdź do strony
   Oferta inwestycyjna Przejdź do strony
   Parkingi Przejdź do strony
   Podatki 2017 Przejdź do strony
   Zamówienia publiczne, przetargi Przejdź do strony

 

 

PANORAMA MIASTA
Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

RYNEK

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 
PLAC WOLNOŚCI

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

BAZYLIKA

Bazylika

 

WIRTUALNA WYCIECZKA

Wirtualna wycieczka

 

 

RYBEK Z RYBNIKA

 

Rybek z Rybnika


   

Strona główna

Aktualności


   

Rybnik najlepiej wykorzystuje środki UE


2 637,89 zł - to kwota wydatków finansowanych ze środków unijnych w latach 2004-2009, w przeliczeniu na jednego mieszkańca Rybnika.  Ten wynik daje Rybnikowi pierwsze miejsce w kraju, spośród miast na prawach powiatu!Ponadto ten sam ranking (opublikowany w najnowszym numerze Pisma Samorządu Terytorialnego Wspólnota), dał Rybnikowi trzecie miejsce pod względem procentowego udziału funduszy unijnych w wydatkach majątkowych – wskaźnik ten dochodzi w naszym mieście do 36%.
   
Ten wynik jednoznacznie potwierdza, że w dziedzinie pozyskiwania środków unijnych Rybnik od lat jest liderem – pozyskiwanie pieniędzy unijnych rozpoczęliśmy jeszcze przed przystąpieniem Polski do UE, korzystając z funduszy przedakcesyjnych. W sumie, od 2001 roku miasto otrzymało z UE ok. 550 mln zł!

 

„Rybnik bardzo dobrze się rozwija, a mam pełną świadomość, że bez unijnego wsparcia wielu zrealizowanych w mieście zadań po prostu by nie było – przekonuje Adam Fudali, prezydent Rybnika - Myślę tutaj o inwestycjach tak ważnych z punktu widzenia jakości życia mieszkańców, jak wybudowanie systemu kanalizacji sanitarnej, liczne remonty dróg czy obiektów sportowych. Żeby nie być gołosłownym dodam, że tylko w tym roku, w mieście realizujemy w sumie przeszło 60 różnego rodzaju unijnych projektów – począwszy od inwestycyjnych aż po edukacyjne. To bez wątpienia świadczy, że jesteśmy profesjonalistami.”

 

Dzięki zrealizowaniu epokowej inwestycji, jaką była wspierana przez UE budowa kanalizacji sanitarnej, Rybnik znalazł się na 61 miejscu w Polsce, listy największych polskich inwestorów ostatniego dziesięciolecia. Ranking taki opublikowany został w internetowym wydaniu dziennika Rzeczpospolita, a warto dodać, że wśród wymienionych tam inwestorów prócz Rybnika w rankingu wymienione zostało jeszcze tylko jedno miasto.

 


Poniżej kilka najważniejszych dla naszego miasta inwestycji ostatnich lat,

sfinansowanych dzięki unijnemu wsparciu

Pełna lista projektów, w formacie PDF, dostępna TUTAJ   

Opracowany dla „Wspólnoty” ranking koncentruje się na pieniądzach pozyskanych z funduszy Unii Europejskiej, ponieważ to właśnie te środki zdecydowanie dominują od kilku lat w całości środków pochodzenia zagranicznego. Zestawienie obejmuje całość środków pozyskanych od chwili przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, czyli od 2004 roku, nie rozróżniając przy tym poszczególnych źródeł finansowania - mogą to być fundusze przedakcesyjne, fundusze strukturalne, Fundusz Spójności czy też tzw. Mechanizm Norweski.  Co ważne, organizatorzy rankingu posługiwali się sprawozdaniami z wykonania budżetów samorządów. Sumy, które brane były pod uwagę, to faktyczne wydatki, a nie np. sumy przyznane w jakimś konkursie, ale jeszcze niewydane.


Szczegóły na temat metodologii badań oraz tabele rankingowe znaleźć można na stronie pisma Wspólnota

 

Wysokie miejsca w rankingach nie oznaczają jednak, że Rybnik osiada na laurach. Priorytetem na najbliższe lata jest w Rybniku poprawa układu komunikacyjnego - remont istniejących i budowa nowych dróg, zwłaszcza budowa Obwodnicy Południowej miasta, która byłaby fragmentem drogi Pszczyna-Racibórz. Tego zadania nie da się wykonać za pieniądze z budżetu miasta, bez wątpienia więc nasze działania skoncentrują się na staraniach o środki na ten cel, również środki unijne.

 

Jak mówi prezydent Adam Fudali: „Staram się nie przegapiać żadnej okazji i choć mam świadomość, że przygotowywanie dobrych wniosków to zadania wymagające wielkiego zaangażowania i dużych nakładów pracy ze strony moich pracowników, to jednak przynosi to oczekiwane efekty.”


Poleć tą informację innym: wykop.pl facebook blip.pl twitter.comData dodania: 2010-11-08

powrót   
ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej
CYTAT DNIA
Kropla miłości znaczy więcej niż ocean rozumu.

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer

SERWISY MIEJSKIE

Serwis kulturalny - Kultura.rybnik.eu
Rybnik dla biznesu
OSKAR - Ogólnodostępny System Komunikacji Administracji Rybnickiej
 Turystyka w Rybniku
 Edukacja w Rybniku
 E-karta
 

 

GWIAZDY w RYBNIKU


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt