Drogi / utrudnienia w ruchu Przejdź do strony
   e-Urząd Przejdź do strony
   Edukacja Przejdź do strony
   Fundusze unijne Przejdź do strony
   Nieruchomości Przejdź do strony
   Oferta inwestycyjna Przejdź do strony
   Parkingi Przejdź do strony
   Podatki 2017 Przejdź do strony
   Zamówienia publiczne, przetargi Przejdź do strony

 

 

PANORAMA MIASTA
Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

RYNEK

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 
PLAC WOLNOŚCI

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

BAZYLIKA

Bazylika

 

WIRTUALNA WYCIECZKA

Wirtualna wycieczka

 

 

RYBEK Z RYBNIKA

 

Rybek z Rybnika


   

Strona główna

Aktualności


   

Otwarcie Sądu Okręgowego


W piątek, 11 lutego, przy ul. Piłsudskiego 33,  uroczyście otwarty został nowy gmach Ośrodka Zamiejscowego Sądu Okręgowego w Gliwicach z siedzibą w Rybniku.Udział w piątkowej uroczystości wzięli m.in. Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski, Prezes Sądu Apelacyjnego w Katowicach SSA Roman Sugier, Prezes Sądu Okręgowego w Gliwicach Wojciech Hajduk, Prezydent Miasta Rybnika Adam Fudali, a także prezesi sądów okręgowych w Katowicach, Częstochowie i Bielsku-Białej. Tuż po okolicznościowych wystąpieniach oraz symbolicznym przecięciu wstęgi uczestnicy uroczystości mieli okazję zwiedzić nowoczesny budynek.


Obecny na uroczystości Minister Sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski, był, jak powiedział „pod wrażeniem piękna, funkcjonalności i praktyczności budynku”, podkreślał też wyjątkowy charakter współpracy z samorządem miasta Rybnika, którego przedstawiciele na każdym etapie tej ważnej inwestycji służyli pomocą i wsparciem. Trudno się zresztą  dziwić - funkcjonowanie w mieście tego typu ważnych ośrodków o znaczeniu ponadlokalnym dodaje miastu prestiżu, jest istotnym elementem miastotwórczym. Daje również szansę na dalszy rozwój, a przede wszystkim podniesienie znaczenia miasta w całym regionie.

 

Kilkakrotnie w trakcie uroczystości przypomniano historię miejsca, w którym powstał nowy gmach –  funkcjonującą tu przez kilkadziesiąt lat szkołę muzyczną założoną przez Karola i Antoniego Szafranków.

 

Jak opowiadał w trakcie uroczystości prezydent Adam Fudali: „Powstanie tego pięknego obiektu, w otwarciu którego dziś uczestniczymy, to efekt wielu wcześniejszych przeobrażeń naszego miasta. Po ukończeniu budowy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego, zostały do zagospodarowania dwa byłe rybnickie szpitale miejskie, w jednym z nich funkcjonuje dziś Zespół Szkół Wyższych - jedyny tego typu ośrodek  w kraju, składający się z zamiejscowych ośrodków trzech największych uczelni naszego regionu – Politechniki Śląskiej, Uniwersytetu Śląskiego i Uniwersytetu Ekonomicznego. W drugim dawnym szpitalu mieści się Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Karola i Antoniego Szafranków – kuźnia muzycznych talentów, która wychowała takie sławy jak Henryk Mikołaj Górecki, Piotr Paleczny, Lidia Grychtołówna czy Adam Makowicz.”

 

  

  

     

W nowym gmachu Ośrodka funkcjonują trzy Wydziały Sądu Okręgowego w Gliwicach:

  • II Wydział Cywilny,
  • V Wydział Karny
  • IX Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych,

 a także trzy Wydziały Sądu Rejonowego w Rybniku:

  • V Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych,
  • VI Wydział Gospodarczy,
  • VII Wydział Ksiąg Wieczystych.

W nowym miejscu pracy urzędować będzie około 132 pracowników, w tym 37 sędziów przy docelowym zatrudnieniu 177 pracowników w tym 44 sędziów.

 

 

Wartość całej inwestycji to przeszło 42 mln zł, z czego roboty budowlano-montażowe, wykonane przez rybnicką firmę PRB „ERBUD”,  kosztowały przeszło 38 mln złotych, pochodzących z budżetu Ministerstwa Sprawiedliwości.
Współudział finansowy Miasta Rybnika to 4,4 mln zł. Miasto przekazało również nieodpłatnie działkę o powierzchni 7.390 m2.


Łączna powierzchnia budynku wynosi 6.973 m2, w tym 4.907 m2 powierzchni użytkowej.
Budynek jest czterokondygnacyjny, podpiwniczony, budowany w technologii tradycyjnej (konstrukcja nośna żelbetowa i z ceramiki poryzowanej). Gmach posiada 148 pomieszczeń biurowych, 21 sal rozpraw, 455 m2 powierzchni archiwów, oddzielne dwa wjazdy na teren budynku, w tym wydzielony dla konwoju zatrzymanych oraz 80 miejsc parkingowych.


Poleć tą informację innym: wykop.pl facebook blip.pl twitter.comData dodania: 2011-02-12

powrót   
ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej
CYTAT DNIA
Łatwe do przeprowadzenia są tylko zmiany na gorsze.

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer

SERWISY MIEJSKIE

Serwis kulturalny - Kultura.rybnik.eu
Rybnik dla biznesu
OSKAR - Ogólnodostępny System Komunikacji Administracji Rybnickiej
 Turystyka w Rybniku
 Edukacja w Rybniku
 E-karta
 

 

GWIAZDY w RYBNIKU


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt