Drogi / utrudnienia w ruchu Przejdź do strony
   e-Urząd Przejdź do strony
   Edukacja Przejdź do strony
   Fundusze unijne Przejdź do strony
   Nieruchomości Przejdź do strony
   Oferta inwestycyjna Przejdź do strony
   Parkingi Przejdź do strony
   Podatki 2017 Przejdź do strony
   Zamówienia publiczne, przetargi Przejdź do strony

 

 

PANORAMA MIASTA
Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

RYNEK

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 
PLAC WOLNOŚCI

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

BAZYLIKA

Bazylika

 

WIRTUALNA WYCIECZKA

Wirtualna wycieczka

 

 

RYBEK Z RYBNIKA

 

Rybek z Rybnika


   

Strona główna

Aktualności


   

Akcja szczepienia lisów


Od 1 do 10 maja br. na terenie całego województwa śląskiego przeprowadzona zostanie akcja ochronnego szczepienia wolno żyjących lisów przeciwko wściekliźnie.Akcja będzie kontynuacją szczepienia z lat ubiegłych. Przedsięwzięcie będzie polegać na zrzucaniu z wysokości około 200 metrów szczepionek z samolotów AN-2, startujących z lotniska Katowice-Muchowiec. Szczepionki zostaną wyłożone na obszarze ponad 10 tysięcy km2 powierzchni zielonych, średnio po 20 dawek szczepionki na 1 km2. W sumie będzie to 202 610 dawek szczepionki. Szczepionka zatopiona jest w przynęcie w postaci małych brunatnych kostek o zapachu mocno zepsutej ryby. Zapach ten jest wyczuwany przez lisy z odległości około 800 metrów.

 

Szczepionki będą wyłożone nie tylko w lasach, ale również na polach, łąkach, w ogródkach działkowych i parkach. W związku z tym, Śląski Wojewódzki Lekarz Weterynarii apeluje do mieszkańców województwa o niepodnoszenie szczepionek z ziemi. Sama przynęta nie jest niebezpieczna dla ludzi, jednak lisy, wyczuwając zapach człowieka, nie zjedzą zrzuconych szczepionek.

 

W przypadku kontaktu człowieka z płynną zawartością kapsułki, należy niezwłocznie skonsultować się z najbliższym lekarzem medycyny lub właściwą terytorialnie placówką służby zdrowia. Trzeba także bezzwłocznie umyć bieżącą wodą i mydłem ręce i inne części ciała, które miały kontakt ze szczepionką. W związku z akcją szczepienia lisów, wprowadzono także zakaz wyprowadzania zwierząt domowych na tereny niezabudowane. Zakaz będzie obowiązywał także przez dwa tygodnie po przeprowadzeniu akcji.
 
Akcja wykładania szczepionek odbywa się dwa razy w roku, wiosną i jesienią. Środki na tę akcję pochodzą z rezerwy budżetu państwa. Efektem przeprowadzanych działań jest wyraźny spadek przypadków wścieklizny wśród zwierząt. W 2003 roku na terenie całego województwa śląskiego zanotowano jeden przypadek wścieklizny u zwierząt dzikich, w 2004 roku - dwa przypadki, a w 2006 roku - 1 przypadek. W roku 2005 oraz w latach 2007-2010 roku nie odnotowano przypadków wścieklizny.


Źródło: Śląski Wojewódzki Lekarz Weterynarii w Katowicach

 Poleć tą informację innym: wykop.pl facebook blip.pl twitter.comData dodania: 2011-04-26

powrót   
ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej
CYTAT DNIA
Czas się nie śpieszy - to my nie nadążamy.

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer

SERWISY MIEJSKIE

Serwis kulturalny - Kultura.rybnik.eu
Rybnik dla biznesu
OSKAR - Ogólnodostępny System Komunikacji Administracji Rybnickiej
 Turystyka w Rybniku
 Edukacja w Rybniku
 E-karta
 

 

GWIAZDY w RYBNIKU


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt