Drogi / utrudnienia w ruchu Przejdź do strony
   e-Urząd Przejdź do strony
   Edukacja Przejdź do strony
   Fundusze unijne Przejdź do strony
   Nieruchomości Przejdź do strony
   Oferta inwestycyjna Przejdź do strony
   Parkingi Przejdź do strony
   Podatki 2017 Przejdź do strony
   Zamówienia publiczne, przetargi Przejdź do strony

 

 

PANORAMA MIASTA
Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

RYNEK

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 
PLAC WOLNOŚCI

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

BAZYLIKA

Bazylika

 

WIRTUALNA WYCIECZKA

Wirtualna wycieczka

 

 

RYBEK Z RYBNIKA

 

Rybek z Rybnika


   

Strona główna

Aktualności


   

50 lat współpracy Rybnika i Saint Vallier


Odświętnie przystrojone miasto, biało-czerwone chorągiewki, okolicznościowe transparenty i wiele innych polskich akcentów przywitało rybniczan uczestniczących w jubileuszowych obchodach 50-lecia partnerstwa Rybnika i Saint Vallier we Francji.W dniach 21-22 maja br. w burgundzkim Saint Vallier odbyły się rocznicowe obchody partnerskiej współpracy obu miast. W serdecznej atmosferze spotkały się nie tylko reprezentacje Rybnika i Saint Vallier, ale też niemieckiego Wallerfangen i włoskiej Umbertide (miasta partnerskie Saint Vallier) oraz francuskiego Liévin (partner Rybnika). Uroczystości zorganizowane były przez działający w Saint Vallier Komitet Bliźniaczy, przy współudziale miasta.Wizyta w Saint Vallier
Przemarsz ulicami Saint Vallier.W tle budynek merostwa. Fot. K. Jaroch.

 

Na czele rybnickiej delegacji stał zastępca prezydenta miasta, Michał Śmigielski, który w imieniu prezydenta Rybnika Adama Fudalego wraz z merem Saint Vallier Alainem Philibertem podpisał wspólną deklarację, podtrzymującą pięćdziesięcioletnią współpracę obu miast. "Aby dalej utrzymywać wzajemnie zobowiązania na przyszłość, strony podpisujące obecną deklarację wyrażają wolę, aby to partnerstwo trwało dalej we wzajemnym szacunku, tolerancji i przyjaźni, która wiąże narody" – czytamy w sygnowanym dokumencie.


Wizyta w Saint Vallier
Podpisanie deklaracji podtrzymującej partnerską współpracę. Fot. K. Jaroch.

 

W uroczystościach uczestniczyli również rybniccy radni, przedstawiciele Stowarzyszenia Współpracy Międzynarodowej Rybnik-Europa oraz II Liceum Ogólnokształcącego im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, które od lat prowadzi wymianę młodzieży.


Wizyta w Saint Vallier
Rybnicka delegacja z symbolem Burgundii – ślimakiem. Fot. K. Jaroch.
Wizyta w Saint Vallier
Przedstawiciele II LO z merem Saint Vallier i zastępcą prezydenta Rybnika. Fot. K. Jaroch.

 

- Partnerstwo dwóch miast to zaledwie jedna mała cegiełka, choć jakże ważna, w całym fundamencie Zjednoczonej Europy. Rybnik i Saint Vallier wzmacniają ten fundament już od 50. lat – napisał do uczestników jubileuszowych obchodów prezydent Rybnika Adam Fudali, którego słowa przekazał reprezentujący go zastępca, Michał Śmigielski. - Dziękując za te 50. lat pięknej przyjaźni, przekazuję serdeczne pozdrowienia od rybniczan, życząc Wam i sobie, by kolejne 50. lat minęło nam w równie harmonijnej atmosferze współpracy i zgody – kontynuował.


Wizyta w Saint Vallier
Przekazanie okolicznościowej płaskorzeźby z węgla dla miasta Saint Vallier. Fot. K. Jaroch.
Wizyta w Saint Vallier
Przekazanie jubileuszowego upominku dla miasta Rybnika - stilizowanego szybu górniczego. Fot. K. Jaroch.


- Byliśmy w Europie pionierami, kiedy pomiędzy naszymi miastami 5 lipca 1961 roku podpisana została „Deklaracja przyjaźni i współpracy” – zaznaczył mer Saint Vallier, Alain Philibert. – Od wielu lat podtrzymujemy nasze doskonałe partnerskie relacje i cieszymy się z tego, że wpływają one korzystnie na kontakty naszych miast i ich mieszkańców. Pozwalają one ze spokojem i ufnością patrzeć w przyszłość – powiedział.


Wizyta w Saint Vallier
Okolicznościowa wystawa na temat partnerskiej współpracy. Fot. K. Jaroch.

 

Oficjalnym obchodom 50-lecia partnerstwa towarzyszyły występy orkiestry kameralnej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Rybniku oraz solistów: Artura Hesa (fortepian) i Adama Mokrusa (skrzypce). Uczestników jubileuszowego świętowania bawił także rybnicki zespół „Przygoda”. Nie zabrakło również występów chóru „Traditions” z Saint Vallier, tamtejszej orkiestry, grup folklorystycznych wielu innych występów i atrakcji. Gospodarze zorganizowali plenerowy konkurs polskich wypieków oraz targ rzemieślniczy. Ważnym punktem jubileuszowych ceremonii była również okolicznościowa wystawa, poświęcona partnerskiej współpracy i polskiej emigracji w Saint Vallier.


Wizyta w Saint Vallier
Przedstawiciele rybnickiej szkoły muzycznej po udanym koncercie. Fot. K. Jaroch.
Wizyta w Saint Vallier
Zespól „Przygoda” z merem Saint Vallier i zastępcą prezydenta Rybnika. Fot. K. Jaroch.


Saint Vallier jest partnerskim miastem Rybnika od 1961 roku. Podpisana wówczas „Deklaracja przyjaźni i współpracy” była pierwszą w Polce umową partnerską zawartą z miastem zza „żelaznej kurtyny”. Umowa ta była również jedną z pierwszych we Francji. Rybnik prowadzi oficjalną współpracę z jedenastoma europejskimi miastami. Wśród nich są trzy francuskie. Za zaangażowanie w rozwój współpracy międzynarodowej władze Rybnika otrzymały honorowe insygnia Rady Europy: Dyplom Europejski (2003), Flagę Honorową Rady Europy (2004) oraz Tablicę Honorową Rady Europy (2008).


 

Więcej o międzynarodowej współpracy Rybnika tutaj.


Poleć tą informację innym: wykop.pl facebook blip.pl twitter.comData dodania: 2011-05-26

powrót   
ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej
CYTAT DNIA
Ludziom przydałby się czasem dzień wolny od życia...
(Św. Augustyn)

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer

SERWISY MIEJSKIE

Serwis kulturalny - Kultura.rybnik.eu
Rybnik dla biznesu
OSKAR - Ogólnodostępny System Komunikacji Administracji Rybnickiej
 Turystyka w Rybniku
 Edukacja w Rybniku
 E-karta
 

 

GWIAZDY w RYBNIKU


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt