Drogi / utrudnienia w ruchu Przejdź do strony
   e-Urząd Przejdź do strony
   Edukacja Przejdź do strony
   Fundusze unijne Przejdź do strony
   Nieruchomości Przejdź do strony
   Oferta inwestycyjna Przejdź do strony
   Parkingi Przejdź do strony
   Podatki 2017 Przejdź do strony
   Zamówienia publiczne, przetargi Przejdź do strony

 

 

PANORAMA MIASTA
Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

RYNEK

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 
PLAC WOLNOŚCI

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

BAZYLIKA

Bazylika

 

WIRTUALNA WYCIECZKA

Wirtualna wycieczka

 

 

RYBEK Z RYBNIKA

 

Rybek z Rybnika


   

Strona główna

Aktualności


   

Kongres rozpoczęty


29 września przejdzie w Rybniku do historii jako dzień rozpoczęcia Europejskiego Kongresu Obywatelstwa i Miast Bliźniaczych.Kongres w Rybniku jest pierwszym zgromadzeniem na temat obywatelstwa i współpracy partnerskiej miast organizowanym w Europie Środkowo-Wschodniej. W związku z wydarzeniem do naszego miasta przyjechało ponad trzystu przedstawicieli lokalnych i regionalnych samorządów z 31 krajów europejskich.

 

- Wszyscy czekaliśmy na ten dzień. Bardzo cieszymy się, że Europejski Kongres Obywatelstwa i Miast Bliźniaczych odbywa się właśnie w Rybniku. Świętować będziemy przy tym 60-lecie Rady Gmin i Regionów Europy (CEMR) oraz 50-lecie współpracy Rybnika i Saint-Vallier – mówił w czasie konferencji prasowej Adam Fudali, Prezydent Miasta Rybnika.

 

Uczestnicy przedsięwzięcia będą dyskutować na temat wizji Europy i jej wpływu na obywateli:

 

- Pytanie o to, jak rozwijać się ma dalej Europa to pytanie, które łączy się z kwestią, w jaki sposób możemy przekonać naszych obywateli, by uwierzyli w idee integracji europejskiej. W Niemczech i innych krajach Unii Europejskiej doświadczamy w tej chwili kryzysu, wszyscy zastanawiamy się, jak z niego wyjść, jakie będą jego konsekwencje. Kryzys powinniśmy traktować jako szansę ponownej unifikacji Europy – podkreślał Wolfgang Schuster, Przewodniczący Rady Gmin i Regionów Europy (CEMR), Wiceprzewodniczący Europejskiej Sekcji UCLG, Burmistrz Miasta Stuttgart.Otwarcie kongresu - RCK
Frédéric Vallier - Sekretarz Generalny CEMR, Wolfgang Schuster - Przewodniczący CEMR, Adam Fudali - Prezydent Miasta Rybnika i Marek Miros, wiceprezes Związku Miast Polskich w trakcie konferencji prasowej poświęconej kongresowi. Fot. K. Jaroch.

Celem kongresu jest także podkreślenie ogromnej roli partnerstwa między miastami i dyskusja nad obywatelstwem europejskim.

 

- Współpraca partnerska miast w Europie jest niezwykle ważna. Celem tej współpracy jest tworzenie wspólnej przyszłości. Jesteśmy zadowoleni z międzynarodowych kontaktów polskich miast – mają one podpisanych 3508 umów partnerskich. Współpraca partnerska to narzędzie, które pozwala budować lepsze relacje sąsiedzkie oraz pozwala zrozumieć pojecie obywatelstwa europejskiego jako przynależności do określonego kręgu kulturowego – dodał Wolfgang Schuster.


- Będziemy w trakcie tego kongresu świętować 40 tysięcy umów partnerskich zawartych w całej Europie. Będziemy dyskutować nad tym, jak postrzegamy Europę i jak uczynić ją bardziej otwartą i różnorodną, zastanowimy się także, jakie nowe formy współpracy możemy stworzyć pomiędzy obywatelami europejskich miast – zaznaczał Frédéric Vallier, Sekretarz Generalny CEMR.

 

Na znaczenie partnerskich kontaktów między europejskim miastami wskazywał także Marek Miros, wiceprezes Związku Miast Polskich.

 

- Umowy międzynarodowe zawierane na szczeblu państwowym byłyby puste bez zaangażowania samorządów pielęgnujących partnerskie relacje między miastami europejskimi. Samorządy mają być inicjatorami i pośrednikami w krzewieniu idei miast bliźniaczych – podkreślał Marek Miros.


Otwarcie kongresu - RCK
Dyskusja w trakcie uroczystego otwarcia Europejskiego Kongresu Obywatelstwa i Miast Bliźniaczych w Rybnickim Centrum Kultury. Fot. K. Jaroch.

 

Europejski Kongres Obywatelstwa i Miast Bliźniaczych, wpisuje się w uroczystości organizowane w ramach polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Patronat nad kongresem objęli: Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Bronisław Komorowski oraz Przewodniczący Parlamentu Europejskiego, Prof. Jerzy Buzek.

 

Więcej informacji na temat Kongresu TUTAJ 


Poleć tą informację innym: wykop.pl facebook blip.pl twitter.comData dodania: 2011-09-29

powrót   
ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej
CYTAT DNIA
Dokonaj czegoś niemożliwego, a szef zaliczy to do twoich obowiązków.

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer

SERWISY MIEJSKIE

Serwis kulturalny - Kultura.rybnik.eu
Rybnik dla biznesu
OSKAR - Ogólnodostępny System Komunikacji Administracji Rybnickiej
 Turystyka w Rybniku
 Edukacja w Rybniku
 E-karta
 

 

GWIAZDY w RYBNIKU


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt