Drogi / utrudnienia w ruchu Przejdź do strony
   e-Urząd Przejdź do strony
   Edukacja Przejdź do strony
   Fundusze unijne Przejdź do strony
   Nieruchomości Przejdź do strony
   Oferta inwestycyjna Przejdź do strony
   Parkingi Przejdź do strony
   Podatki 2017 Przejdź do strony
   Zamówienia publiczne, przetargi Przejdź do strony

 

 

PANORAMA MIASTA
Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

RYNEK

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 
PLAC WOLNOŚCI

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

BAZYLIKA

Bazylika

 

WIRTUALNA WYCIECZKA

Wirtualna wycieczka

 

 

RYBEK Z RYBNIKA

 

Rybek z Rybnika


   

Strona główna

Aktualności


   

Szymborska zwiastuje 42. RDL


„Jesteś piękne – mówię życiu” to tytuł spektaklu do tekstów Wisławy Szymborskiej, który wystawiony został 10 października na deskach Teatru Ziemi Rybnickiej i zapowiada 42. Rybnickie Dni Literatury.Na rybnickiej scenie pojawiły się znane szerokiej publiczności aktorki: Joanna Żółkowska, Paulina Holtz i Anna Moskal. Artystki zaprezentowały wiersze wybitnej polskiej poetki współczesnej – Wisławy Szymborskiej. Całość Wyreżyserował Waldemar Śmigasiewicz. 37 utworów polskiej noblistki ułożonych zostało w spójny obraz o życiu:

 

- Oglądane ze wszystkich stron przez bohaterki spektaklu staje się ono cudownym, niejednoznacznym zjawiskiem, którego każdy przejaw godny jest uwagi – od rzeczy o historycznej wadze, poprzez miłość, sprawy codzienne aż po śmierć żuka na leśnej drodze – czytamy na stronie warszawskiego Teatru Powszechnego, gdzie spektakl będzie wystawiany.

 


 Jesteś piękne - mówię życiu
Joanna Żółkowska, Anna Moskal i Paulina Holtz w spektaklu "Jesteś piękne - mówię życiu". Fot. A. Kolenda.

 

Zapraszamy do zobaczenia fragmentu spektaklu w serwisie FACEBOOK.


Choć spektakl nie wpisuje się w główny program 42. Rybnickich Dni Literatury, z całą pewnością można go uznać za zwiastun tej wyjątkowej dla miłośników szeroko pojmowanej sztuki słowa imprezy. Co będzie się działo podczas 42. edycji, planowanej w dniach od 16 do 23 października? Jak zwykle przygotowano szereg spotkań z popularnymi twórcami i literaturoznawcami. W naszym mieście pojawią się m.in. Ewa Lipska, Małgorzata Gutowska-Adamczyk, Marcin Brykczyński, Ewa Nowak i Jacek Piekara. W programie RDL znajdą się ponadto także spektakle, koncerty, wystawy i projekcje filmowe.

 

Bardzo ciekawie zapowiada się spektakl „Biała bluzka” w wykonaniu Och-Teatru z Warszawy wg opowiadania Agnieszki Osieckiej. W roli głównej zobaczyć będzie można Krystynę Jandę. Nie lada gratką będzie także projekcja filmu „Gliwickie lata Tadeusza Różewicza” oraz spotkanie z żoną poety, Wiesławą. Z twórczością Różewicza związany będzie także koncert pt. „Do Ludożerców" Karoliny Cichej z zespołem, podczas którego usłyszeć będzie można piosenki z różnymi tekstami autora „Kartoteki”. RDL będą także okazją do zapoznania się z twórczością Czesłwa Miłosza – wszystko w ramach projektu muzyczno-tanecznego „To nie koniec świata…”. W Rybniku wystąpią ponadto Michał Bajor, który zaprezentuje piosenki francuskie oraz Grupa MoCarta z najnowszym programem kabaretowym.

 

Podczas Rybnickich Dni Literatury wręczona zostanie także Honorowa Złota Lampka Górnicza przyznawana wywodzącym się z naszego regionu osobom szczególne zasłużonym w dziedzinie kultury. W tym roku to prestiżowe wyróżnienie otrzyma Aleksandra Klich, publicystka gazety Wyborczej, autorka biografii Kazimierza Kutza.

 

Szczegółowy harmonogram 42. Rybnickich Dni Literatury dostępny jest tutaj.

 

Na wiele wydarzeń w ramach RDL można zdobyć bezpłatne wejściówki. Więcej informacji tutaj.


Poleć tą informację innym: wykop.pl facebook blip.pl twitter.comData dodania: 2011-10-12

powrót   
ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej
CYTAT DNIA
Cierpliwość - czekanie bez myślenia o czekaniu.

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer

SERWISY MIEJSKIE

Serwis kulturalny - Kultura.rybnik.eu
Rybnik dla biznesu
OSKAR - Ogólnodostępny System Komunikacji Administracji Rybnickiej
 Turystyka w Rybniku
 Edukacja w Rybniku
 E-karta
 

 

GWIAZDY w RYBNIKU


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt