Drogi / utrudnienia w ruchu Przejdź do strony
   e-Urząd Przejdź do strony
   Edukacja Przejdź do strony
   Fundusze unijne Przejdź do strony
   Nieruchomości Przejdź do strony
   Oferta inwestycyjna Przejdź do strony
   Parkingi Przejdź do strony
   Podatki 2017 Przejdź do strony
   Zamówienia publiczne, przetargi Przejdź do strony

 

 

PANORAMA MIASTA
Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

RYNEK

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 
PLAC WOLNOŚCI

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

BAZYLIKA

Bazylika

 

WIRTUALNA WYCIECZKA

Wirtualna wycieczka

 

 

RYBEK Z RYBNIKA

 

Rybek z Rybnika


   

Strona główna

Aktualności


   

Umowa na budowę sieci szerokopasmowej


W piątek, 4 listopada br., w Urzędzie Miasta Rybnika podpisana została umowa na realizację projektu “Miejska Sieć Szerokopasmowa w Rybniku”.W obecności prezydenta Rybnika Adama Fudalego, umowę podpisali Sekretarz Miasta Daniela Lampert oraz Główny Specjalista w Wydziale Informatyki, Adam Gołyszny. Wykonawcę – wyłonioną w przetargu poznańską firmę ELTEL Networks S.A. - reprezentowali prezes zarządu Przemysław Fabiś oraz członek zarządu Robert Wolny.


Wartość umowy to przeszło 13 mln zł. Co ważne, projekt uzyskał dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego 2007 – 2013 Województwa Śląskiego. Łączny udział budżetu miasta w realizacji projektu powinien zamknąć się w kwocie 3,7 mln zł.

 

Jak podkreślał obecny na spotkaniu prezes ELTEL Networks, Przemysław Fabiś, Rybnik doskonale wyczuł moment, rozpoczęcia inwestycji, dzięki temu, że w odpowiednim momencie zlecił wykonanie dokumentacji technicznej. Szybkie uporanie się z procedurami sprawiło, że dziś Rybnik jest jednym z pierwszych polskich miast realizujących taką inwestycję. Oczywiście realizacja projektu budowy miejskiej sieci szerokopasmowej, siłą rzeczy wiązać się będzie również z utrudnieniami związanymi z pracami ziemnymi, które jednak według zapewnień firmy prowadzone mają intensywnie, ale szybko.

 

 „W trakcie prowadzonych dotychczas prac związanych z remontami rybnickich dróg, miasto zadbało, by na tych odcinkach poprowadzona była już kanalizacja teletechniczna. Nie będzie więc konieczności ponownego rozkopywania m.in. ul.  Budowlanych, Reymonta czy Kotucza” – podkreśla prezydent Rybnika Adam Fudali.Miejska Sieć Szerokopasmowa
W obecności prezydenta Rybnika Adama Fudalego, ze strony wykonawcy umowę podpisali przedstwiciele poznańskiej firmy ELTEL Networks S.A. - prezes zarządu Przemysław Fabiś oraz członek zarządu Robert Wolny. Fot. L. Tyl

    


Celem projektu jest poprawa jakości infrastruktury teleinformatycznej w mieście. Projekt sieci szerokopasmowej ma za zadanie zbudowanie sieci szkieletowej, która połączy ze sobą instytucje publiczne na terenie miasta Rybnika. Ponieważ do utworzonej sieci będą mieli dostęp także operatorzy prywatni (budowana równolegle do sieci zamkniętej tzw. sieć otwarta), stwarza to duże możliwości w zakresie umożliwienia dostępu do szerokopasmowego Internetu mieszkańcom miasta.

Sieć szerokopasmowa umożliwi uruchomienie opartej na niej systemów, umożliwiających lepsze wykorzystanie istniejących oraz zaoferowanie nowych usług w zakresie komunikacji, bezpieczeństwa publicznego oraz edukacji. Sieć teletechniczna poprowadzona zostanie wzdłuż głównych ciągów komunikacyjnych w mieście, głownie na gruntach należących do miasta. Jej właścicielem pozostanie miasto Rybnik.

   

Realizowany w ramach umowy I etap budowy, obejmuje:

 • kanalizację teletechniczną o łącznej długości ok. 59 km,
 • sieć kablową światłowodową o łącznej długości ok. 75 km,
 • 133 instytucje podłączone do sieci szerokopasmowej,
 • 9 głównych węzłów  sieci połączonych ze sobą łączami o przepustowości 10 Gbps (gigabit na sekundę),
 • wszystkie lokalizacje podłączone do węzłów głównych za pomocą łączy o przepustowości 1 Gbps (gigabit na sekundę),
 • Centrum Przetwarzania Danych (I etap),
 • 4 infokioski,
 • punkt wymiany ruchu z siecią Internet - punkt styku z operatorami telekomunikacyjnymi (I etap).

  

Realizacja projektu powinna się zakończyć do 30 września 2013 r.

 


Miejska Sieć Szerokopasmowa
Fot. L. Tyl

  

Obszar, objęty I etapem:

 • Obszar centrum w skład, którego wchodzą dzielnice ograniczone od północy ulicą Wyzwolenia, Kotucza i Budowlanych, od wschodu ulicą Budowlanych, od południa Obwiednią Południową, następnie linią kolejową i stacją PKP, a od zachodu ulicą Sybiraków. W skład obszaru wchodzą osiedla i dzielnice: Śródmieście, Dworek, Sławików, Maroko-Nowiny, Smolna. W obszarze centrum znajduje się część sieci w kanalizacji teletechnicznej, która jest już wybudowana.
  Z obszaru centrum promieniście rozchodzić się będą nitki kanalizacji teletechnicznej w pięciu kierunkach.
  O ile sieć w obszarze centrum ze względu na gęstość zabudowy i dużą liczbę obiektów jest mocno rozgałęziona, tworząc czasami nawet pętle w celu uzyskania drogi zapasowej na wypadek awarii, to sieć do odległych dzielnic tworzy nitkę, która przechodzi przez kilka dzielnic.
 • Nitka Chwałowicka rozpoczyna się na rondzie Chwałowickim i zasila Kozie Góry oraz Chwałowice.
  Nitka Wodzisławska bierze początek na rondzie Wodzisławskim i przechodzi przez Zamysłów, Niedobczyce, Rymer, Osiedle Morcinka, Niewiadom, Buzowice, Kolonia Helenka, Popielów, Radziejów.
 • Nitka Gliwicka formalnie zaczyna się w punkcie przecięcia się sieci z ulicą Wyzwolenia, przechodzi przez dzielnicę Rybnik-Północ i dalej biegnie wzdłuż ulicy Gliwickiej tworząc punkty dostępowe dla takich obszarów jak Wawok, Wielopole, Józefowiec, Strąkowiec, kończy się na wysokości ul. Podmiejskiej i linii kolejowej do Elektrowni Rybnik.
 • Obszar Kamień tworzy wyspę na terenie dzielnicy łącząc wskazane lokalizacje oraz tworząc punkt dostępowy dla innych sieci.

 


  Program regionalny
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013


Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego - realna odpowiedź na realne potrzeby

Informacje źródłowe na temat Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013 znajdują się na stronie www.rpo.slaskie.pl
Poleć tą informację innym: wykop.pl facebook blip.pl twitter.comData dodania: 2011-11-04

powrót   
ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej
CYTAT DNIA
Są ludzie, którzy nie popełniają błędów. To ci, za których myślą inni.

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer

SERWISY MIEJSKIE

Serwis kulturalny - Kultura.rybnik.eu
Rybnik dla biznesu
OSKAR - Ogólnodostępny System Komunikacji Administracji Rybnickiej
 Turystyka w Rybniku
 Edukacja w Rybniku
 E-karta
 

 

GWIAZDY w RYBNIKU


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt