Drogi / utrudnienia w ruchu Przejdź do strony
   e-Urząd Przejdź do strony
   Edukacja Przejdź do strony
   Fundusze unijne Przejdź do strony
   Nieruchomości Przejdź do strony
   Oferta inwestycyjna Przejdź do strony
   Parkingi Przejdź do strony
   Podatki 2017 Przejdź do strony
   Zamówienia publiczne, przetargi Przejdź do strony

 

 

PANORAMA MIASTA
Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

RYNEK

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 
PLAC WOLNOŚCI

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

BAZYLIKA

Bazylika

 

WIRTUALNA WYCIECZKA

Wirtualna wycieczka

 

 

RYBEK Z RYBNIKA

 

Rybek z Rybnika


   

Strona główna

Aktualności


   

Razem do aktywności i rozwoju


Dzieci z niepełnosprawnością oraz ich rodzice z Rybnika i okolic mogli skorzystać z prawie 2 tysięcy godzin bezpłatnej rehabilitacji, terapii i aktywizacji. Wszystko w ramach dobiegającego końca projektu koordynowanego przez stowarzyszenie „Razem”.Projekt nosi nazwę „Razem do aktywności i rozwoju”. Na realizację przedsięwzięcia stowarzyszenie „Razem” pozyskało 144 tysiące złotych ze środków Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Dzięki projektowi 31 dzieci z niepełnosprawnością ruchową i intelektualną korzystało z bezpłatnych form wsparcia rehabilitacyjnego, terapeutycznego oraz aktywizacji społecznej.


- Jest to istotne wsparcie dla rodziców dzieci z niepełnosprawnością, pozwala odciążyć ich finansowo. Rodzic dziecka z niepełnosprawnością ponosi bowiem wiele dodatkowych wydatków związanych z rehabilitacją własnej pociechy – wyjaśnia Krzysztof Chełstowski, koordynator projektu i prezes „Razem”.

 

Każdemu dziecku zaproponowano indywidualny program aktywizacji, w ramach którego korzystało ono z rehabilitacji ruchowej, nowoczesnych form terapii typu EEG Biofeedback, logopedii itp. Wśród dzieci popularnością cieszyły się zajęcia z dogo- i hipoterapii oraz muzykoterapii. Starsze dzieci miały okazję ćwiczyć umiejętności społeczne, razem z terapeutami i wolontariuszami odwiedzały kawiarnie, kino, centra handlowe, gdzie uczyły się jak samemu korzystać z tego typu miejsc.

Tytułową aktywność i rozwój zaproponowano również rodzicom, którzy uczestniczyli w zajęciach z nordic walkingu, aerobiku czy salsy.


- Takie zajęcia oprócz solidnej dawki ruchu są okazją, by móc się spotkać, porozmawiać i pośmiać. Rodzice mają wtedy chwilę dla siebie, czas, by oderwać się od codzienności – wyjaśnia Joanna Tarnowska, wiceprezes „Razem”, koordynator Klubu Rodzica.


Rodzice chętnie uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez trenerów. Mieli wtedy możliwość przyjrzenia się sobie i poznania sposobów  na oswajanie i pokonywanie trudności. W swoich wypowiedziach dali niejeden przykład na to, że ciągle walczą i uczą się żyć ze świadomością niepełnosprawności swoich dzieci, nie zawsze godząc się z tym.  Jak powiedziała jedna z mam, pytana na ile radzi sobie z niepełnosprawnością swojego dziecka, „radzę sobie na 100%, bo nie mam innego wyjścia”.


Więcej informacji na temat projektu tutaj.


 

Źródło: Stowarzyszenie „Razem”Poleć tą informację innym: wykop.pl facebook blip.pl twitter.comData dodania: 2011-12-21

powrót   
ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej
CYTAT DNIA
Najlepszym lekarstwem na gniew jest poczekać.
(Seneka)

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer

SERWISY MIEJSKIE

Serwis kulturalny - Kultura.rybnik.eu
Rybnik dla biznesu
OSKAR - Ogólnodostępny System Komunikacji Administracji Rybnickiej
 Turystyka w Rybniku
 Edukacja w Rybniku
 E-karta
 

 

GWIAZDY w RYBNIKU


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt