Drogi / utrudnienia w ruchu Przejdź do strony
   e-Urząd Przejdź do strony
   Edukacja Przejdź do strony
   Fundusze unijne Przejdź do strony
   Nieruchomości Przejdź do strony
   Oferta inwestycyjna Przejdź do strony
   Parkingi Przejdź do strony
   Podatki 2017 Przejdź do strony
   Zamówienia publiczne, przetargi Przejdź do strony

 

 

PANORAMA MIASTA
Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

RYNEK

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 
PLAC WOLNOŚCI

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

BAZYLIKA

Bazylika

 

WIRTUALNA WYCIECZKA

Wirtualna wycieczka

 

 

RYBEK Z RYBNIKA

 

Rybek z Rybnika


   

Strona główna

Aktualności


   

Mrozy – zwróćmy uwagę na bezdomnych!


W okresie zimowym osoby bezdomne potrzebują szczególnego wsparcia. Poniżej prezentujemy informacje o możliwościach pomocy takim osobom.Na terenie naszego miasta pomocy osobom bezdomnym udziela Ośrodek Pomocy Społecznej w Rybniku. Jednostka na bieżąco reaguje na sygnały dochodzące ze środowiska i udziela pomocy osobom potrzebującym. Sprawdzane są wszystkie zgłoszenia dotyczące osób zagrożonych. W okresie zimowym pracownik socjalny OPS wraz z funkcjonariuszami Straży Miejskiej w Rybniku monitorują miejsca, gdzie mogą przebywać osoby bezdomne (32 punkty na terenie miasta). Są to  w szczególności pustostany, ogródki działkowe, klatki schodowe, parkingi w centrum miasta, dworce. Zastane osoby są informowane o możliwościach skorzystania ze schroniska oraz otrzymania pomocy żywnościowej, jak również innej, zgodnie z ustawą o pomocy społecznej (o interwencjach Straży Miejskiej w omawianym zakresie można przeczytac TUTAJ).

 

Sprawy osób bezdomnych przebywających na terenie Miasta Rybnika prowadzone są przez Zespół ds. Bezdomności z siedzibą przy ul. Mikołowskiej 94, którego kierownikiem jest  Edyta Wąsowicz (telefony kontaktowe: 32 42 63 551 i 508 272 132). Zespół działa w następujących godzinach:

  • poniedziałek, środa, czwartek 7:00 - 15:00
  • wtorek 7:00 - 16:00
  • piątek 7:00 - 14:00

Aby pomóc osobie bezdomnej, należy skontaktować się z Zespołem ds. Bezdomności. W sytuacjach zagrożenia należy skorzystać z numerów alarmowych:

  • 997 - Policja
  • 986 - Straż Miejska
  • 112 - Służby ratownicze

Pozostawienie bez pomocy przebywających na mrozie osób bezdomnych lub nietrzeźwych może zagrażać ich życiu!


Osoby bezdomne, wymagające schronienia i wyrażające chęć skorzystania z tej formy pomocy, kierowane są przez Zespół ds. Bezdomności Ośrodka Pomocy Społecznej w Rybniku do odpowiedniego ośrodka wsparcia. Na podstawie zawartych umów bezdomne kobiety kierowane są do Schroniska „Maja” w Raciborzu przy ul. Sempołowskiej 5, natomiast bezdomni mężczyźni do Schroniska im. Św. Brata Alberta w Przegędzy przy ul. Mikołowskiej 78. Ponadto, w Rybniku przy ul. Sportowej 136/1 funkcjonuje Schronisko „Dom Nadziei”, w którym przebywać mogą bezdomni mężczyźni z rejonu Rybnika i innych gmin. Kobiety znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej mają możliwość skorzystania z pomocy w Schronisku „Przytulisko dla Kobiet i Kobiet z Dziećmi”, prowadzonym przez Ośrodek Interwencji Kryzysowej i Psychoterapii w Rybniku (ul. Chrobrego 16).

 

 

Osobom bezdomnym pomocy udziela również Rybnicki Oddział Polskiego Czerwonego Krzyża (ul. Chrobrego 16). Dodatkowo, w okresie jesienno-zimowym uruchamiana jest Ochronka Parafialna przy Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Boguszowicach Starych (ul. Małachowskiego 18), gdzie osoby bezdomne oraz najuboższe mogą otrzymać pomoc w formie gorącego posiłku, odzieży i żywności.

 

Warto podkreslić, że Ośrodek Pomocy Społecznej w Rybniku dysponuje czterema mieszkaniami chronionymi o charakterze rotacyjnym (więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ).

Ponadsto Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego informuje, że pod numerem telefonu: 0 800 100 022 funkcjonuje całodobowa infolinia, obejmująca swym zasięgiem teren województwa śląskiego, pod którym można uzyskać informacje o możliwości pomocy bezdomnym w zakresie noclegu i wyżywienia.

 

Na stronie Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego znaleźć można wykaz jednostek świadczących pomoc osobom bezdomnym z terenu całego województwa (ZOBACZ).

 

Informacje na temat niebezpieczeństw związanych z okresem zimowym, sposoby radzenia sobie z nimi oraz telefony alarmowe znajdują się w zakładce Akcja Zima 2011/2012.

 Poleć tą informację innym: wykop.pl facebook blip.pl twitter.comData dodania: 2012-02-01

powrót   
ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej
CYTAT DNIA
Żal wystarcza sam sobie, ale aby osiągnąć prawdziwą radość, trzeba ją z kimś podzielić.
(M. Twain)

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer

SERWISY MIEJSKIE

Serwis kulturalny - Kultura.rybnik.eu
Rybnik dla biznesu
OSKAR - Ogólnodostępny System Komunikacji Administracji Rybnickiej
 Turystyka w Rybniku
 Edukacja w Rybniku
 E-karta
 

 

GWIAZDY w RYBNIKU


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt