|
Dyskusja o gospodarce odpadami
W czwartek, 9 lutego, w rybnickim urzędzie miasta odbyło się spotkanie o charakterze informacyjno-konsultacyjnym poświęcone zmianom zasad w systemie gospodarowania odpadami komunalnymi.
W spotkaniu udział wzięli samorządowcy oraz radni z miast i gmin naszego subregionu, którym przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego, Bogdan Pasko, zaprezentował obowiązki wynikające ze znowelizowanej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminie. Jak podkreślał prelegent, zgodnie z dokumentem to gminy przejmą odpowiedzialność za wszystkie wytworzone na ich terenie odpady komunalne.
Przedstawiciele miasta Rybnika, z prezydentem, Adamem Fudalim na czele, z uwagą słuchali informacji na temat obowiązków gmin w związku ze zmianami zasad w systemie gospodarowania odpadami komunalnymi. Fot. A. Kolenda. Wprowadzone zmiany wynikają zaś z konieczności dostosowania polskiego prawa do dyrektyw Unii Europejskiej i wymuszają przede wszystkim ograniczenie masy odpadów komunalnych, rozwój selektywnej zbiórki odpadów oraz osiągnięcie wymaganych poziomów recyklingu.
Ograniczenie ilości odpadów do składowania wymaga rozwoju metod mechaniczno-biologicznych oraz wprowadzenia termicznego przekształcania odpadów jako elementu kompleksowego systemu zagospodarowania odpadów komunalnych - podkreślał B. Pasko. Fot. A. Kolenda W związku z nową ustawą gminy muszą objąć wszystkich właścicieli nieruchomości na swoim terenie systemem gospodarowania odpadami komunalnymi. Muszą ustanowić obowiązek selektywnego zbierania odpadów komunalnych, obejmującego co najmniej takie frakcje odpadów, jak: papier, metal, tworzywa sztuczne, szkło, opakowania wielomateriałowe oraz odpady ulegające biodegradacji. Ustawa nakłada ponadto na gminę obowiązek tworzenia punktów selektywnego zbierania odpadów w sposób zapewniający łatwy dostęp dla wszystkich mieszkańców. Gminy muszą też nadzorować gospodarowanie odpadami, w tym realizację zadań powierzonych podmiotom odbierającym odpady komunalne od właścicieli nieruchomości. W gestii gminy leży także ustalenie stawki i sposobu naliczania opłaty pobieranej od mieszkańców za odbieranie odpadów, a także tryb i częstotliwość jej wnoszenia.
Zapisy ustawy budzą wiele obaw i wątpliwości ze strony samorządowców. Dla wielu z nich spotkanie w rybnickim magistracie było okazją do podzielenia się własnymi poglądami i obawami wynikającymi z realizacji przez gminy nowych zadań. Fot. A. Kolenda. Ustawa daje gminom 18 miesięcy na wprowadzenie nowego systemu gospodarki odpadami. Jak podkreślał przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego, gminy muszą podjąć współpracę w ramach regionów gospodarki odpadami komunalnymi celem prowadzenia wspólnej i kompleksowej gospodarki tymi odpadami.
Data dodania: 2012-02-09
powrót
|
|