Drogi / utrudnienia w ruchu Przejdź do strony
   e-Urząd Przejdź do strony
   Edukacja Przejdź do strony
   Fundusze unijne Przejdź do strony
   Nieruchomości Przejdź do strony
   Oferta inwestycyjna Przejdź do strony
   Parkingi Przejdź do strony
   Podatki 2017 Przejdź do strony
   Zamówienia publiczne, przetargi Przejdź do strony

 

 

PANORAMA MIASTA
Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

RYNEK

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 
PLAC WOLNOŚCI

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

BAZYLIKA

Bazylika

 

WIRTUALNA WYCIECZKA

Wirtualna wycieczka

 

 

RYBEK Z RYBNIKA

 

Rybek z Rybnika


   

Strona główna

Aktualności


   

Nagroda dla Adama Makowicza


Światowej sławy jazzman, związany z Rybnikiem Adam Makowicz, otrzymał Nagrodę Towarzystwa Przyjaciół Śląska w Warszawie.Towarzystwa Przyjaciół Śląska w Warszawie przedstawia Adama Makowicza następująco:

 

Legenda jazzu, mistrz improwizacji, wybitny pianista, filantrop. Urodził się w 1940 roku w rodzinie mieszkającej na Śląsku Cieszyńskim. W 1946r. powrócił z Rodzicami do Polski. Trafił do szkoły dla dzieci uzdolnionych muzycznie, a następnie do klasy fortepianu wybitnego nauczyciela, profesora Szafranka w Rybniku. Uhonorowany wieloma odznaczeniami cywilnymi, m.in. Komandorskim Krzyżem Zasługi. Nagrał kilkadziesiąt płyt i występował w najważniejszych salach koncertowych (nowojorska Carnegie Hall) na świecie współpracując z największymi współczesnymi muzykami: m.in. Benny Goodmanem, Herbie Hancockiem, Earl Hinesem, Freddie Hubbardem,Sarah Vaughan,Teddy Wilsonem, George Shearingiem, George Mrazem, Al. Fosterem, Jack DeJohnette, Charlie Hadenem. Był wielokrotnym solista orkiestr i zespołów kameralnych; National Symphony of Washington, London Royal Philharmonic Orchestra, Moscow Symphony Orchestra, Filharmonii Narodowej w Warszawie, Chester String Quartet, Amici String Quartet, Orkiestry Kameralnej „Amadeus” z Agnieszka Duczmal, i wielu innych. Autor kompozycji na zespoły kameralne, ponad 100 krótkich kompozycji jazzowych, a także muzyki do krótkich filmów. Przez wiele lat swoją muzyką uświetniał klasyczne już festiwale warszawskie Jazz Jamboree. W 2008r. z okazji jubileuszu czterystu lat istnienia amerykańskiej polonii, uhonorowano włączeniem jego osoby w poczet najbardziej zasłużonych czterystu Polaków w historii Stanów Zjedn. W 2009r. został udekorowany w Warszawie Złotym Krzyżem “Gloria Artis”– za swój udział w propagowaniu polskiej sztuki na Świecie. (Więcej informacji tutaj).

 

O związkach Adama Makowicza ze Śląskiem można przeczytać w książce Marka Strasza „Grać pierwszy fortepian. Rozmowy z Adamem Makowiczem”. Poniżej jej fragment:

 

"Zacząłem grać na fortepianie, jak miałem dziewięć lat. Kilka lat wcześniej przyjechaliśmy z Czech, gdzie się urodziłem. To były ciężkie czasy. Po wojnie prawie niczego nie było, tak więc rodzice najpierw musieli dbać o to, żeby zdobyć jedzenie. Ojciec miał raczej mało płatną pracę, którą dostał w Rybniku, dlatego tam się przenieśliśmy. Był inżynierem maszyn górniczych i zrobił kiedyś projekt jakiegoś urządzenia mechanicznego dla jednej z kopalń w Katowicach. Dyrektor tej kopalni powiedział ojcu, że zabrakło mu pieniędzy na zapłatę, ale ma jakiś przedwojenny fortepian. Ponieważ w kopalni był niepotrzebny, dyrektor zaproponował zapłacenie fortepianem".


Źródło: Towarzystwa Przyjaciół Śląska w Warszawie, Polskie Wydawnictwo Muzyczne S.A.

 

 Poleć tą informację innym: wykop.pl facebook blip.pl twitter.comData dodania: 2012-05-08

powrót   
ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej
CYTAT DNIA
Ludziom przydałby się czasem dzień wolny od życia...
(Św. Augustyn)

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer

SERWISY MIEJSKIE

Serwis kulturalny - Kultura.rybnik.eu
Rybnik dla biznesu
OSKAR - Ogólnodostępny System Komunikacji Administracji Rybnickiej
 Turystyka w Rybniku
 Edukacja w Rybniku
 E-karta
 

 

GWIAZDY w RYBNIKU


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt