Drogi / utrudnienia w ruchu Przejdź do strony
   e-Urząd Przejdź do strony
   Edukacja Przejdź do strony
   Fundusze unijne Przejdź do strony
   Nieruchomości Przejdź do strony
   Oferta inwestycyjna Przejdź do strony
   Parkingi Przejdź do strony
   Podatki 2017 Przejdź do strony
   Zamówienia publiczne, przetargi Przejdź do strony

 

 

PANORAMA MIASTA
Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

RYNEK

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 
PLAC WOLNOŚCI

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

BAZYLIKA

Bazylika

 

WIRTUALNA WYCIECZKA

Wirtualna wycieczka

 

 

RYBEK Z RYBNIKA

 

Rybek z Rybnika


   

Strona główna

Aktualności


   

Nowe mieszkania socjalne w Rybniku


W poniedziałek, 2 lipca w Niedobczycach przy ul. Gen. Andersa, odbyło się spotkanie komisji odbiorowej, związane z zakończeniem I etapu remontu i przebudowy istniejących budynków mieszkalnych, będących własnością miasta, na budynki z lokalami socjalnymi.Realizacja przedsięwzięcia rozpoczęła się 1 października 2011 r. W pierwszym etapie przebudowano budynki zlokalizowane przy ul. Gen. Andersa 38 i 44. Koszt remontu budynku nr 38 wyniósł 633 404, 84 zł. Przebudowa budynku nr 44 kosztowała zaś 603 059, 17 zł. W wyniku przeprowadzonych działań remontowych powstało 12 lokali socjalnych.

Drugi etap zadania dotyczy remontu budynków nr 42 i 44. Zadanie, którego realizacja pozwoli na powstanie kolejnych 12 lokali socjalnych, powinno zostać ukończone do końca marca 2013 r.

 

Zakres robót obejmuje: remont kapitalny dachu, ocieplenie ścian od wewnątrz, ocieplenie stropów, wykonanie tynków wewnętrznych, wymianę podłóg i wykładzin, impregnację konstrukcji stropów, wymianę instalacji wodno-kanalizacyjnej i elektrycznej, wyposażenie mieszkań w piece typu „żar”, adaptację pomieszczeń na łazienki wyposażone w ubikację, brodzik i umywalkę oraz bojler elektryczny (ściany i podłoga wykończone płytkami), adaptację pomieszczeń na aneks kuchenny wyposażony w zlewozmywak i kuchenkę 4-palnikową na gaz propan – butan, budowę nowych kominów spalinowych i wentylacyjnych, remont klatki  schodowej z wymianą stopnic, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, roboty wykończeniowe, izolację zewnętrzną ścian piwnic, wymianę posadzek w piwnicach, wymianę przyłączy wodno-kanalizacyjnych i elektrycznych.

 

W wyniku realizacji całego przedsięwzięcia powstaną zatem 24 lokale socjalne o łącznej powierzchni 711,2 m2. Przeciętna powierzchnia użytkowa lokalu socjalnego to 32,1 m2. Na realizację zadania miasto otrzymało finansowe wsparcie z Banku Gospodarstwa Krajowego ze środków Funduszu Dopłat. Montaż finansowy przedsięwzięcia szacuje realizację całego zadania na kwotę 2 676 415, 94 zł, z czego BGK dopłaci 802 924, 78 zł.

 

 Lokal na ul. Andersa
W ramach przebudowy wyremontowano wnętrza pomieszczeń. Fot. A. Kolenda.
Klatka schodowa budynku na ul. Andersa 28..jpg
Remont obejmował także renowację klatki schodowej – z zachowaniem charakterystycznych dla budynku elementów. Fot. A. Kolenda.

 

Każde mieszkanie socjalne, zgodnie z rozporządzeniem dotyczącym dofinansowywania przez BGK, musi być wyposażone w aneks kuchenny, w którym znajduje się piec i kuchenka. Lokal taki musi mieć także łazienkę z sanitariatami oraz posiadać urządzenie grzewcze. Mieszkanie przystosowane dla osób niepełnosprawnych musi spełniać warunki dodatkowe (większa łazienka, szersze drzwi i specjalny podjazd z barierkami).

 

- Czynsz socjalny wynosi około 1,8 zł za metr kwadratowy. Najemca musi także ponosić opłaty za media, takie jak woda czy energia elektryczna. Mieszkania wyposażone są też w piece węglowe – w gestii najemcy leży zaopatrzenie się w potrzebny opał. Przy zasiedlaniu mieszkań istotny będzie stopień wiarygodności najemcy, tak by był w stanie zapłacić czynsz i inne opłaty – podkreśla prezydent Rybnika, Adam Fudali.

 

Zakład Gospodarki Mieszkaniowej liczy na jak najszybsze zasiedlenie mieszkań.

 

- Zostały już wysłane oferty do spółdzielni mieszkaniowych, które powinny wskazać osoby, którym grozi eksmisja. Oferta skierowana została zwłaszcza do rodzin z małymi dziećmi lub osób z udowodnioną niepełnosprawnością. Do miesiąca będą pierwsze zasiedlenia. Na razie obiekty będą objęte monitoringiem i stróżowaniem ze względu na groźbę kradzieży elementów wykończeniowych – zaznacza dyrektor ZGM, Danuta Kolasińska.

 

W planach jest pozyskanie dotacji na renowację kolejnych „familoków” na ul. Andersa. Należy jednak podkreślić, że wszystkie te budynki są wpisane do rejestru zabytków, a tym samym objęte ochroną konserwatora zabytków. To zaś powoduje konieczność przeprowadzania renowacji zgodnie z wytycznymi konserwatora. Budynki zatem, choć wyremontowane, zachowują wiele elementów swojej charakterystycznej architektury.


Lokal na ul. Andersa 28.jpg
Mieszkania socjalne muszą być wyposażone w aneks kuchenny, łazienkę z sanitariatami oraz posiadać urządzenie grzewcze. Fot. A. Kolenda.
Spotkanie na Andersa.jpg
Na temat problemów związanych z dostosowaniem przebudowy do wymogów krajowego konserwatora zabytków opowiadali w czasie spotkania prezydent, Adam Fudali oraz radny rady miasta, Henryk Ryszka. Fot. A. Kolenda.
Poleć tą informację innym: wykop.pl facebook blip.pl twitter.comData dodania: 2012-07-03

powrót   
ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej
CYTAT DNIA
Nie szukaj kogoś z kim możesz być, lecz kogoś bez którego nie możesz żyć.

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer

SERWISY MIEJSKIE

Serwis kulturalny - Kultura.rybnik.eu
Rybnik dla biznesu
OSKAR - Ogólnodostępny System Komunikacji Administracji Rybnickiej
 Turystyka w Rybniku
 Edukacja w Rybniku
 E-karta
 

 

GWIAZDY w RYBNIKU


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt