Drogi / utrudnienia w ruchu Przejdź do strony
   e-Urząd Przejdź do strony
   Edukacja Przejdź do strony
   Fundusze unijne Przejdź do strony
   Nieruchomości Przejdź do strony
   Oferta inwestycyjna Przejdź do strony
   Parkingi Przejdź do strony
   Podatki 2017 Przejdź do strony
   Zamówienia publiczne, przetargi Przejdź do strony

 

 

PANORAMA MIASTA
Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

RYNEK

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 
PLAC WOLNOŚCI

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

BAZYLIKA

Bazylika

 

WIRTUALNA WYCIECZKA

Wirtualna wycieczka

 

 

RYBEK Z RYBNIKA

 

Rybek z Rybnika


   

Strona główna

Aktualności


   

Usiołek i Rybek zapraszali na UŚ


W środę, 4 lipca, na rybnickim rynku spotkać można było Rybka i Usiołka, maskotki miasta i Uniwersytetu Śląskiego. Pluszaki wraz ze społecznością akademicką Ośrodka Dydaktycznego w Rybniku promowały ofertę uczelni.Obecność Rybka i Usiołka nie była przypadkowa. W ten symboliczny sposób podkreślona została współpraca pomiędzy Uniwersytetem Śląskim i miastem Rybnikiem.  A współpraca ta dobrze układa się już od lat. 


- Miasto dało nam bardzo wiele, przede wszystkim przepiękny budynek. Musimy zagospodarowywać to, co już otrzymaliśmy. Liczymy jednak na dalszą współpracę i przychylność dla naszych projektów, np. dla pomysłu organizacji praktyk i stażów dla studentów – mówi dr Marta Cuber, dyrektor Ośrodka Dydaktycznego UŚ w Rybniku. 


Jak z kolei podkreśla prezydent Rybnika, Adam Fudali, miasto musi maksymalnie wykorzystać obecność kampusu.


Patrząc na dzisiejszą sytuację na rynku pracy, kiedy to problemy ze znalezieniem zatrudnienia mają absolwenci wielu kierunków, bardzo ważne jest, by szkoły wyższe kształciły  w zawodach, które są potrzebne. Chodzi o to, by uczelnie kształciły ludzi, których wiedza w późniejszym czasie może przyczynić się do rozwoju miasta. A to z kolei przełoży się na prestiż uczelni – podkreśla gospodarz miasta. 


Uniwersytet Śląski stara się odpowiadać na wyzwania rzeczywistości:


Chcemy urynkowić i upraktycznić rybnicki oddział UŚ. Biorąc pod uwagę profil kształcenia uniwersyteckiego  w Europie, można to określić mianem działania pionierskiego. Uniwersytet przygotował m.in. nowości na polonistyce. Studenci będą mogli na tym kierunku kształcić się w ramach specjalności asystent menadżera i promotor kultury w regionie. Jest to oferta dostępna tylko w Ośrodku Dydaktycznym w Rybniku – mówi dr Mariusz Jochemczyk, dyrektor  Instytutu Nauk o Literaturze Polskiej Uniwersytetu Śląskiego. 


Nowe specjalności przygotowane zostaną także na historii  (specjalność samorządowo-administracyjna) i socjologii. W przyszłym roku w planach jest zaś stworzenie w porozumieniu z miastem i największymi udziałowcami w biznesie w mieście nowych kierunków. Jak zdradzają pracownicy akademiccy, mowa o stworzeniu kierunku  międzyuczelnianego (we współpracy  między Uniwersytetem Śląskim, Uniwersytetem Ekonomicznym oraz Politechniką Śląską), który umożliwiłby  jak najszerszy rozwój studentom, a który byłby związany z potrzebami lokalnego rynku pracy.


Aby zrealizować zamierzone cele, samorządowcy będą spotykać się z władzami uczelni, by wypracować jak najlepsze metody działania, które przyniosłyby wielostronne korzyści zarówno miastu, uczelni jak i studentom.Akcja procyjna UŚ na rynku.jpg
Społeczność akademicka Rybnickiego Ośrodka Dydaktycznego Uniwersytetu Śląskiego promowała swoją ofertę z pomocą maskotek – miejskiej i Uniwersyteckiej. Akcję popierał prezydent Rybnika, Adam Fudali. Fot. A. Kolenda.
Poleć tą informację innym: wykop.pl facebook blip.pl twitter.comData dodania: 2012-07-05

powrót   
ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej
CYTAT DNIA
Czas się nie śpieszy - to my nie nadążamy.

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer

SERWISY MIEJSKIE

Serwis kulturalny - Kultura.rybnik.eu
Rybnik dla biznesu
OSKAR - Ogólnodostępny System Komunikacji Administracji Rybnickiej
 Turystyka w Rybniku
 Edukacja w Rybniku
 E-karta
 

 

GWIAZDY w RYBNIKU


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt