Drogi / utrudnienia w ruchu Przejdź do strony
   e-Urząd Przejdź do strony
   Edukacja Przejdź do strony
   Fundusze unijne Przejdź do strony
   Nieruchomości Przejdź do strony
   Oferta inwestycyjna Przejdź do strony
   Parkingi Przejdź do strony
   Podatki 2017 Przejdź do strony
   Zamówienia publiczne, przetargi Przejdź do strony

 

 

PANORAMA MIASTA
Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

RYNEK

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 
PLAC WOLNOŚCI

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

BAZYLIKA

Bazylika

 

WIRTUALNA WYCIECZKA

Wirtualna wycieczka

 

 

RYBEK Z RYBNIKA

 

Rybek z Rybnika


   

Strona główna

Aktualności


   

Fitch podniósł rating Rybnika do „A+(pol)”


4 lipca 2012r. Fitch Ratings podniósł krajowy rating długoterminowy Rybnika z „A(pol)” do "A+(pol)". Perspektywa ratingu jest stabilna. Przypomnijmy, że już w ubiegłym roku miastu, dla ratingu na poziomie "A" zmieniono perspektywę ze stabilnej na pozytywną.Jak podkreślają analitycy z Fitch Ratings, podniesienie ratingu odzwierciedla bardzo dobre wyniki budżetowe Miasta na poziomie operacyjnym, bardzo dobre zarządzanie strategiczne i finansowe, które wraz z wysokimi dochodami majątkowymi oraz znacznymi wolnymi środkami, zapewniają Rybnikowi wysoką zdolność do finansowania inwestycji.

Fitch wziął również pod uwagę malejące zadłużenie Miasta. Stabilna perspektywa ratingu odzwierciedla oczekiwania Fitch, że w średnim okresie wyniki operacyjne Rybnika pozostaną bardzo dobre, pomimo presji po stronie wydatków operacyjnych.

 

Rating Rybnika może zostać podniesiony, jeżeli w średnim okresie wyniki operacyjne Miasta pozostaną dobre, z nadwyżką operacyjną powyżej 14% dochodów operacyjnych, a zadłużenie bezpośrednie pozostanie pod kontrolą. Obniżenie ratingu może nastąpić w przypadku trwałego pogorszenia się marży operacyjnej znacznie poniżej oczekiwań Fitch i/lub wyniku silnego wzrostu zadłużenia, co spowodowałoby istotne osłabienie wskaźników obsługi długu. Wyniki operacyjne Rybnika od lat są bardzo dobre. W 2011r. nadwyżka operacyjna wyniosła 73 mln zł, tj. 13,7% dochodów operacyjnych, i prawie trzykrotnie przewyższała obsługę długu. Fitch oczekuje, że Miasto utrzyma dobre wyniki w latach 2012-2014 z nadwyżką operacyjną stanowiąca 13-14% dochodów operacyjnych, co zapewni bezpieczne wskaźniki obsługi długu.

 

Ostrożna polityka finansowa Władz Miasta stanowi pozytywny czynnik ratingu. Władze Rybnika dążą do generowania wysokich nadwyżek operacyjnych, co w połączeniu z utrzymywaniem wysokich wolnych środków na rachunkach Miasta, umożliwi współfinansowanie kolejnych inwestycji realizowanych w ramach nowej perspektywy finansowej UE na lata 2014-2020.

 

Fitch spodziewa się, że wydatki majątkowe Miasta w najbliższych trzech latach będą maleć, i w 2014r. spadną poniżej 100 mln zł, w związku z ukończeniem obecnie realizowanych inwestycji współfinansowanych ze środków unijnych w ramach perspektywy finansowej 2007- 2013. W rezultacie Fitch przewiduje, że zadłużenie bezpośrednie Rybnika będzie w dalszym ciągu maleć i w 2014r. będzie stanowić ok. 10% dochodów bieżących (21% na koniec 2011r.).

 

Silną presję na wydatki operacyjne Rybnika wywołują przekazywane samorządom przez rząd nowe zadania, często bez odpowiednich środków finansowych, sztywna struktura wydatków, w szczególności w najbardziej kosztownych obszarach działalności Miasta, takich jak oświata i pomoc społeczna oraz konieczność utrzymywania nowo wybudowanej infrastruktury. Jednak, ostrożna polityka finansowa Władz Miasta, w połączeniu ze ścisłą kontrolą wydatków częściowo ogranicza tę presję na budżet Miasta.
 
Rybnik liczy około 140.000 mieszkańców. Pomimo, że rośnie rola administracyjno-usługowa Miasta przemysł w dalszym ciągu odgrywa istotną rolę w gospodarce lokalnej.

 

 

Źródło: Fitch RatingsPoleć tą informację innym: wykop.pl facebook blip.pl twitter.comData dodania: 2012-07-05

powrót   
ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej
CYTAT DNIA
Najlepszym lekarstwem na gniew jest poczekać.
(Seneka)

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer

SERWISY MIEJSKIE

Serwis kulturalny - Kultura.rybnik.eu
Rybnik dla biznesu
OSKAR - Ogólnodostępny System Komunikacji Administracji Rybnickiej
 Turystyka w Rybniku
 Edukacja w Rybniku
 E-karta
 

 

GWIAZDY w RYBNIKU


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt