Drogi / utrudnienia w ruchu Przejdź do strony
   e-Urząd Przejdź do strony
   Edukacja Przejdź do strony
   Fundusze unijne Przejdź do strony
   Nieruchomości Przejdź do strony
   Oferta inwestycyjna Przejdź do strony
   Parkingi Przejdź do strony
   Podatki 2017 Przejdź do strony
   Zamówienia publiczne, przetargi Przejdź do strony

 

 

PANORAMA MIASTA
Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

RYNEK

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 
PLAC WOLNOŚCI

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

BAZYLIKA

Bazylika

 

WIRTUALNA WYCIECZKA

Wirtualna wycieczka

 

 

RYBEK Z RYBNIKA

 

Rybek z Rybnika


   

Strona główna

Aktualności


   

"Biała sobota"


W związku z obchodami „Światowego Dnia Udaru Mózgu” w sobotę, 3 listopada, w galerii Focus Mall zorganizowana zostanie „biała sobota”. Przedsięwzięcie ma na celu rozpowszechnienia wiedzy na temat udaru mózgu.W ramach akcji lekarze i pielęgniarki Oddziału Udarowego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku będą udzielać bezpłatnych porad, jak rozpoznać objawy oraz jak zapobiegać udarowi mózgu. W ramach porad badane będzie ciśnienie krwi oraz poziom cukru i cholesterolu we krwi.

 

Wszystkich chętnych do skorzystania z bezpłatnej konsultacji zapraszamy do galerii Focus Mall w Rybniku (I piętro) w dniu 3 listopada br. w godzinach od 10:00 do 17:00.„Biała sobota”

 

„Światowy Dzień Udaru Mózgu” obchodzony jest corocznie w dniu 29 października. W ramach obchodów na całym świecie organizowana jest akcja informacyjna w celu propagowania wiedzy na temat udaru mózgu, który jest ogromnym problemem medycznym i społecznym.

 

Jedna na sześć osób zachoruje na udar mózgu w swoim życiu. W Polsce na udar mózgu zapada rocznie 70 000 osób. Liczba zgonów z powodu udaru mózgu jest w Polsce blisko 2-krotnie większa, niż z powodu ostrego zawału serca.

 

Udar mózgu jest najczęstszą przyczyną inwalidztwa u osób powyżej 40 roku życia, a całkowite koszty leczenie udaru i jego następstw szacuje się na około 8 mld złotych rocznie. Częstość występowania udaru zwiększa się z wiekiem i najczęściej występuje on w populacji powyżej 60 roku życia.

 

W związku z postępującym starzeniem się społeczeństwa polskiego należy spodziewać się, iż udar mózgu będzie stanowił coraz większy problem medyczny i społeczny. Dlatego konieczne jest podjęcie działań mających na celu poprawę wyników leczenia oraz rozpowszechnienie wiedzy na temat profilaktyki udaru.

 

Skuteczne leczenie jest możliwe, jeśli chory szybko trafi do oddziału udarowego, gdzie zapewnione jest odpowiednie leczenie. Czas odgrywa istotną rolę, ponieważ udar mózgu wymaga pilnego leczenia, które powinno być podjęte w ciągu 4,5 godziny od pierwszych objawów – wtedy rokowanie można zdecydowanie poprawić!

 

Profilaktyka udaru mózgu polega na skutecznym leczeniu wysokiego ciśnienia krwi, cukrzycy oraz wysokiego poziomu cholesterolu.

 


Objawy udaru mózgu - film Fundacji Udaru Mózgu
Źródło: Organizatorzy akcji


Poleć tą informację innym: wykop.pl facebook blip.pl twitter.comData dodania: 2012-10-30

powrót   
ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej
CYTAT DNIA
Nie szukaj kogoś z kim możesz być, lecz kogoś bez którego nie możesz żyć.

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer

SERWISY MIEJSKIE

Serwis kulturalny - Kultura.rybnik.eu
Rybnik dla biznesu
OSKAR - Ogólnodostępny System Komunikacji Administracji Rybnickiej
 Turystyka w Rybniku
 Edukacja w Rybniku
 E-karta
 

 

GWIAZDY w RYBNIKU


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt