Drogi / utrudnienia w ruchu Przejdź do strony
   e-Urząd Przejdź do strony
   Edukacja Przejdź do strony
   Fundusze unijne Przejdź do strony
   Nieruchomości Przejdź do strony
   Oferta inwestycyjna Przejdź do strony
   Parkingi Przejdź do strony
   Podatki 2017 Przejdź do strony
   Zamówienia publiczne, przetargi Przejdź do strony

 

 

PANORAMA MIASTA
Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

RYNEK

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 
PLAC WOLNOŚCI

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

BAZYLIKA

Bazylika

 

WIRTUALNA WYCIECZKA

Wirtualna wycieczka

 

 

RYBEK Z RYBNIKA

 

Rybek z Rybnika


   

Strona główna

Aktualności


   

Zwiedzaj z przygodami


Aby dowiedzieć się więcej o Niewiadomiu i Niedobczycach warto wybrać się na przechadzkę po tych dzielnicach. Najlepiej nie na zwyczajny spacer, lecz na questing.Questing to nic innego jak spacer z zagadkami po określonym miejscu. Forma nawiązuje do znanej harcerskiej gry w podchody. Dzięki coraz popularniejszemu w Polsce questingowi można poznawać ciekawe miejsca, ich historię i tradycje poprzez zabawę, a jednocześnie rozwijać poczucie tożsamości z określonym regionem.

 

Zaletą zabawy jest niezależność – aby zwiedzić dane miejsce nie potrzebujemy przewodnika, a jedynie wydaną wcześniej broszurkę ze wskazówkami, jak poruszać się po wybranym obszarze. Ta ciekawie napisana ulotka zawiera zestaw łatwych zadań, których wykonanie pozwoli na docieranie do kolejnych punktów wycieczki. Jej zwieńczeniem, a jednocześnie nagrodą za wykonanie zadań i przejście trasy, jest odnalezienie skarbu.

 

W Rybniku w ten sposób zwiedzić możemy dwie dzielnice: Niewiadom oraz Niedobczyce. W Niewiadomiu quest Szychta grubiorza prowadzi po terenie Zabytkowej Kopalni Ignacy i przybliża codzienne życie górników, ich zwyczaje i tradycje. W Niedobczycach w zabawie pt. Pudź ze mną śląską dziołchą  spacerować możemy śladami Ślązaczki przez zabytkowe osiedle familoków. Trasy zostały przygotowane przez firmę zajmującą się realizacją takich przedsięwzięć oraz Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS  we współudziale z mieszkańcami dzielnic, którzy na specjalnych warsztatach proponowali miejsca, którymi chcieliby się pochwalić.

 

Aby wybrać się na questingowy spacer po dzielnicach trzeba zgłosić się odpowiednio do Stowarzyszenia Zabytkowej Kopalni „Ignacy” lub Domu Kultury Niedobczyce, gdzie otrzymać można potrzebne ulotki. Druki dostępne są także w Punkcie Informacji Turystycznej na Placu Wolności. Można je również pobrać na stronie questing.pl.


Rybnickie questy powstały w ramach projektu T:RAF - Twój: rozwój, aktywność, forma. Przedsięwzięcie jest inicjatywą partnerską miasta Rybnika, w imieniu którego Ośrodek Pomocy Społecznej w Rybniku (lider) wraz z trzema organizacjami pozarządowymi (Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Rybnika-Boguszowic „17-tka”, Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS oraz Rybnicki Klub Piłkarski - Szkółka Piłkarska ROW Rybnik) podjął się pilotażowych działań z rewitalizacji społecznej, współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Więcej o projekcie TUTAJ
 Questing w Niedobczycach
Questing to szansa na poznanie ciekawych miejsc poprzez zabawę. Fot. A. Kolenda.
Poleć tą informację innym: wykop.pl facebook blip.pl twitter.comData dodania: 2012-12-31

powrót   
ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej
CYTAT DNIA
Każdy jest kowalem swego losu. Najczęściej niewykwalifikowanym.

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer

SERWISY MIEJSKIE

Serwis kulturalny - Kultura.rybnik.eu
Rybnik dla biznesu
OSKAR - Ogólnodostępny System Komunikacji Administracji Rybnickiej
 Turystyka w Rybniku
 Edukacja w Rybniku
 E-karta
 

 

GWIAZDY w RYBNIKU


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt