Drogi / utrudnienia w ruchu Przejdź do strony
   e-Urząd Przejdź do strony
   Edukacja Przejdź do strony
   Fundusze unijne Przejdź do strony
   Nieruchomości Przejdź do strony
   Oferta inwestycyjna Przejdź do strony
   Parkingi Przejdź do strony
   Podatki 2017 Przejdź do strony
   Zamówienia publiczne, przetargi Przejdź do strony

 

 

PANORAMA MIASTA
Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

RYNEK

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 
PLAC WOLNOŚCI

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

BAZYLIKA

Bazylika

 

WIRTUALNA WYCIECZKA

Wirtualna wycieczka

 

 

RYBEK Z RYBNIKA

 

Rybek z Rybnika


   

Strona główna

Aktualności


   

Rybnik gra z Orkiestrą!


13 stycznia 2013, w niedzielę, o godz.13.00 startujemy na rynku w Rybniku – dzięki transmisji telewizyjnej w TVP 2 – wysyłamy Jurkowi Owsiakowi gorące „SIE MA” Z Rybnika!

Będą tam z nami: Miejska Orkiestra Dęta „Rybnik”, Niezwykle Wyyysokie Dobre Anioły, przedszkolaki, wolontariusze, strażacy, policja, wojsko, Koło Oświeconych z  UŚ w strojach z epoki XVIII wieku, goście ze „Świata Fantasy”, studenci, rajdowcy ze swoimi maszynami,  konstruktorzy i ich samochody elektryczne, MotoMikołaje więc i… Was nie może tam zabraknąć!!!


Następnie, barwnym Orkiestrowym Korowodem, ruszamy na teren Kampusu, ul. Rudzka  13. Tam będzie się działo!

   
Zapraszamy wszystkich – rodziny, najmłodszych i seniorów. Wszystkie spektakle, koncerty, wykłady, warsztaty są bezpłatne.

 
Gramy na 3 scenach jednocześnie ( w tym 2 aule J), wystąpi dla Was ponad 300 osób:  8 zespołów muzycznych,  zobaczycie 5 spektakli teatralnych, ponad 25 warsztatów, 4 arcyciekawe wykłady, wystawy dla najmłodszych i nie tylko,  dla dociekliwych moc doświadczenia z zakresu fizyki, chemii oraz przyrody – wybuchnie wulkan i ……pojawi się dinozaur!  Waszego zdrowia będą pilnować służby medyczne – bezpłatnie zmierzą ciśnienie i poziom cukru we krwi,  nauczą zasad udzielania pierwszej pomocy, a nawet – honorowym dawcom – trochę krwi pobiorąJ Siłą Waszych mięśni rozświetlimy gigantyczne serce z ponad 1000 żarówek. (chętnych zapraszamy od 13.00 na teren Kampusu – obok sceny).
Będzie można wylicytować m.in.: możliwość zaśpiewania lub zagrania z zespołem Myslovitz, grafiki autorstwa Renaty Przemyk, koszulkę reprezentacji Polski z autografami piłkarzy, odznaka pamiątkowa Wojskowej Komendy Uzupełnień w Rybniku wraz z certyfikatem. i wiele, wiele innych niesamowitych, fantastycznych niespodzianek.


Orkiestra Jurka Owsiaka w Rybniku to 9 godzin niezapomnianej zabawy, w 4 strefach orkiestrowych: Strefa Muzyczna, Strefa Dobrych Aniołów, Strefa Nauki oraz Strefa dla Seniorów! Strefy startują o 14.00.Nad wszystkim czuwać będzie – Kabaret Młodych Panów! oraz …..niesamowicie Dobre Wysoooookie Anioły!

   

Program:
Strefa Muzyczna – Scena Główna:  ( 14.00 – 21.30 )
Konferansjerzy – Kabaret Młodych Panów
14.00 - KURCZAT
14.40 - POPIÓŁ
15.20 - UNDERGROUND
16.30 - CARRANTUOHILL
17.45 - RENATA PRZEMYK
19.00 - MYSLOVITZ
O 20.00 rozbłyśnie niesamowite, laserowo – pirotechniczne, Światełko do Nieba!
20.15 - JUSTYNA STECZKOWSKA

 

  
Strefa Dobrych Aniołów, Strefa Seniorów, Strefa Nauki
Budynek Uniwersytetu Śląskiego – 14.00 - 19.00
Zajęcia na Auli (UŚD, PDF, WBiOŚ, UTN – Wszechnica Śląska):
14.00 - 14.35       Zabawy w „ciepło-zimno” (dr Aneta Szczygielska UŚD)  Zima już przyszła, mamy nadzieję, że już za chwilę zrobi się biało i zimno… Co to właściwie znaczy „zimno”? Co jest dla nas zimne a co ciepłe czy gorące? Odpowiedzi na te pytania spróbujemy odnaleźć podczas wykładu. Zastanowimy się wspólnie jak chronić się przed zimnem. Udowodnimy wspólnie eksperymentując, że ciepło może być w różny sposób przekazywane od jednego ciała do drugiego. Spróbujemy spojrzeć na świat oczami węża i zobaczyć… ciepło.
14.50 - 15.25       „Materia w bardzo niskich temperaturach” ( dr Aneta Szczygielska UŚD)-  Jaką temperaturę nazwiemy bardzo niską ? Czy  -40°C - najniższą zmierzoną w Polsce? Czy może -89,2°C - najniższą temperaturę zmierzoną na Ziemi? Czy można osiągnąć jeszcze niższe temperatury? Jak zmienia się nasz świat w niskich temperaturach? Wykorzystując ciecze i ciała stałe o bardzo niskich temperaturach (jak niskich, dowiecie się podczas wykładu) przeprowadzimy spektakularne eksperymenty, które zilustrują zaskakujące przemiany i własności materii w niskich temperaturach. Dowiemy się, gdzie znajduje się najzimniejsze miejsce we Wszechświecie. Odkryjemy także tajemnice hibernacji.
15.40 - 16.15       „Wielka wyprawa do starożytnej Galii” ( dr Aleksandra Chrupała UŚD)   - Jeśli lubicie podróże w nieznane, zapraszam Was serdecznie na wycieczkę do dawnej Galii. Przeniesiemy się do roku 50 p.n.e i odwiedzimy Armorykę, gdzie leży rodzinna wioska Asteriksa. Poznamy imiona jego przyjaciół, zobaczymy jak żyli Galowie i co zawdzięczali tajemniczemu druidowi, przekonamy się także jak wyglądali starożytni Rzymianie. Na koniec zabawimy się w autorów komiksu i spróbujemy sami namalować portret Obeliksa...
16.20-16.50     „Dlaczego pogodni ludzie mają wielu przyjaciół?” (dr Marek Kaczmarzyk UTN, WBiOŚ UŚ)wykład dotyczący mechanizmów lustrzanych u ludzi. Odpowiedzi na  pytania: dlaczego łapiemy się za policzek kiedy widzimy w filmie, że kogoś boli ząb? Dlaczego ziewamy kiedy inni ziewają? "Mózg w stanie bezradności".
16.50 - 17.05  „Pani Twardowska”: przedstawienie w wykonaniu słuchaczy Uniwersytetu III Wieku z Jastrzębia Zdroju
17.05 - 18.00       „Kawa” i „Panny na wydaniu” : dwie komedie autorstwa księcia Adama Kazimierza Czartoryskiego w wykonaniu Koła Oświeconych UŚ w strojach z epoki XVIII wieku
18.00 – 19.00  koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu grupy wokalnej Zespołu Przygoda i Zespołu Remedium z Rybnika
    

Zajęcia poza Aulą – sale wykładowe, hol:
14.00 - 18.00  Wystawa Aniołów - rysunki studentów UŚD
14.00-15.00 „Opowieści w skały zaklęte” (dr Krzysztof Szopa, Muzeum WNoZ UŚ): prezentacja dla dzieci przygotowana przez Muzeum Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego
15.15-16.00: „Chemia od kuchni” -  doświadczenia chemiczne na wesoło dla młodszych i tych starszych – Instytut Chemii UŚ
14.00 – 18.00 – warsztat Fantasy – – teatr wyobraźni – prowadzony przez Stowarzyszenie Grupa Inicjatyw Twórczych "GIT".  Rozgrywki gier RPG,  gier planszowych, karcianych oraz bitewnych na makietach. Pobudzanie wyobraźni oraz aktywizacja młodych ludzi poprzez kulturę RPG oraz LARPY ( odtwórstwo Fantasy). Animatorzy wystąpią w przeróżnych strojach ze świata fantasy.
14.00 - 17.00       Sprawdź swoje możliwości (UŚD, PDF):
·         Wyścigi samochodowo – rowerowe –  wyścigi elektrycznych modeli samochodów na torze wyścigowym. Ścigają się dwa samochody zasilane energią elektryczną produkowaną przez zawodników pedałujących na rowerach.
·         Rower - elektrownia  - Czy dużo energii trzeba aby świeciła się żarówka? A ile trzeba żeby zaświecić dwa reflektory samochodowe i jeszcze uruchomić klakson? Łatwo przekonać się o tym wytwarzając ją osobiście na rowerze elektrowni.
·         Zagraj w wielkie warcaby  - chwila relaksu dla juniorów i seniorów – usiądźmy przy stoliku z dużymi warcabami.
·         Jak "falują" nasze mózgi? pokaz EEG (elektroencefalogamu) na życzenie. Osoby badane kolejno robią sobie EEG, zapis jest rzucany na bieżąco na ekran. Zależnie od nastroju fale są różne, widać zmiany rytmu. ZADANIE:  szukamy "mistrza EEG", kogoś kto będzie najlepiej potrafił generować fale o odpowiedniej amplitudzie (np. fale towarzyszące relaksowi; dr Marek Kaczmarzyk, mgr Jacek Francikowski UTN, WBiOŚ UŚ)
·          Serce, płuca, siła. Badania parametrów wydolnościowych, pokaz EKG, spirometria, badania siły ścisku dłoni, badania ciśnienia płucnego itp. ZADANIE - Kto ma najsilniejszy uścisk dłoni? Szukamy najsilniejszej dłoni  (dynamometr i wykresy długości utrzymywania siły ścisku; (dr Marek Kaczmarzyk, mgr Jacek Francikowski UTN, WBiOŚ UŚ)
15.00 - 16-00       Warsztaty DLA MILUSIŃSKICH (UŚD, PDF):
·         Układamy wielkie serce z przyniesionych zdjęć babć, dziadków i młodszego rodzeństwa.
·         Rysujemy kartki dla babci i dziadka –  dorysowujemy awers na kartkach z wydrukowanym rewersem okolicznościowym Uniwersytetu Śląskiego Dzieci i WOŚP. .
·         Zbuduj i wystrzel własną rakietę – budujemy papierowe rakiety na sprężone powietrze i wyrzutnie z plastikowych rurek i butelek – na koniec sprawdzamy która rakieta poleci najdalej.
·         Wyścigi na nartach indiańskich – konkurencja  dwu lub trzyosobowych zespołów w chodzeniu synchronicznym
·         Łowienie ryb na wędkę magnetyczną – konkurencja zręcznościowa dla dzieci i dorosłych
·         Wiosłujemy przez Atlantyk - konkurencja zręcznościowa dzieci kontra dorośli w przelewaniu wody
15.00 - 17-00       „Czytanki Sowy Usi” (UŚ, PDF) – czytanie bajek dla dzieci (4-7 lat)
16.50 - 17.00        Wypuszczenie 100 kolorowych baloników z helem – dziedziniec kampusu (UŚD, PDF)


(UTN – Uniwersyteckie Towarzystwo Naukowe – Wszechnica Śląska
UŚD – Uniwersytet Śląski Dzieci
PDF – Pracownia Dydaktyki Fizyki (Wydział Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Śląskiego)
Muzeum WNoZ UŚ – Muzeum Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego
WBiOŚ UŚ – Wydział Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego)

    

  

Strefa Dobrych Aniołów, Strefa Seniorów
Budynek Uniwersytetu Ekonomicznego
Zajęcia na Auli:
14.0014.15 - występ dzieci z Przedszkola nr 9
14.15 – 14.20 - przedstawienie działalności Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Rybniku wierszem - Piotr Franke
14.20 - 14.30  - prezentacja wierszy o dzieciach i dla dzieci autorstwa członków UTW, również gwarą – Piotr Franke, Elżbieta Kostorz
14.30 – 14.50  -  „Teatrzyk na pięterku 60  plus” – ballada  „Pani Twardowska” wg  teatru  greckiego
14.50- 15.00 - poezja śpiewana + wiersze dla dzieci
15.00 – 15.30„Koty Trzy” – spektakl teatralny w wykonaniu Teatru Gry i Ludzie
15.30 – 16.00 – czytanie bajki o rybnickim Rybku, animacje z Rybkiem
16.00 – 17.00 – koncert uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Rybniku. W programie – najpiękniejsze utwory muzyki kameralnej różnych epok. Słowo o muzyce i prowadzenie: Ksenia Więcek.
Wystąpią:
-duet skrzypcowy - Katarzyna Pokrzywa i Karolina Słomka
- trio klarnetowe - Maria Galwas, Martyna Skrzypiec, Paulina Fidaszewska
- gitara solo - Jonasz Szulik
- duet - Alicja Ptasiński - skrzypce i Wojciech Karnowka - gitara
- duet wiolonczelowy - Julia Skrobol, Marta Kuśka
- gitara solo - Paweł Król
- zespół akordeonowy
17.00 – 18.00 – przegląd Kabaretów Kół Gospodyń Wiejskich
Zajęcia poza Aulą – sale wykładowe, hol:
14.00 – 18.00 – wystawa rękodzieła artystycznego Kół Gospodyń Wiejskich
14.00 – 18.00 – artystyczne malowanie twarzy
14.00 – 14.30 oraz 15.00 – 15.30 – warsztaty muzyczne Kreatywka, dla dzieci w wieku do 4 lat
14.00, 15.00, 16.00 – warsztaty gry na bębnach
14.00 – 18.00 – warsztaty plastyczne ( MDK i Przygoda)
  

  

Strefa Nauki
Budynek Politechniki Śląskiej – Laboratoria
14.00 – 18.00
- pokaz ciekawych doświadczeń chemicznych  
- zawody robotów mobilnych typu "Hexor"
parking przed Uniwersytetem Śląskim
- Pokaz samochodów elektrycznych
- Pokaz elektrowni wiatrowych, słonecznych
- Pokaz samochodów Rajdowych

Pokazy – teren imprezy na Kampusie
15.10 – pokaz walki na autobusie - Krav Maga
16.00 – 16.30 – pokaz ratownictwa drogowego
18.30 – 19.00 – pokaz ewakuacji z budynku
  

Centralna Stacja Ratownictwa Górniczego S.A. - najnowocześniejszy sprzęt do ratownictwa nurkowego i wysokościowego oraz górniczego i zawałowego. Pokaz ewakuacji z budynku.
Wojsko Polskie, WKU w Rybniku -  technika wojskowa, pojazdy, sprzęty
Wojewódzka i Miejska Komenda Policji  - sprawdź czy Policja dogoni Twój pojazd, super pokaz akcesorium Policji. Prezentacja sprzętu Wydziału Ruchu Drogowego, możliwość sprawdzenia punktów karnych za datek do puszki, odwiedzi na  maskotka Śląskiej Policji „SZNUPEK”
Stowarzyszenie Rybnicki Sztab Ratownictwa - pomiar cukru we krwi,  pomiar ciśnienia, szkolenia z resuscytacji na fantomie, pokaz z ratownictwa
Komenda Miejska PSP W Rybniku + OSP z Rybnika Kamienia – pokaz ratownic pokaz twa drogowego
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Raciborzu – możliwość oddania krwi w podstawionym ambulansie.
Krav Maga – pokaz walkiPlakat WOŚP

Poleć tą informację innym: wykop.pl facebook blip.pl twitter.comData dodania: 2013-01-10

powrót   
ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej
CYTAT DNIA
W życiu piękne są tylko chwile...

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer

SERWISY MIEJSKIE

Serwis kulturalny - Kultura.rybnik.eu
Rybnik dla biznesu
OSKAR - Ogólnodostępny System Komunikacji Administracji Rybnickiej
 Turystyka w Rybniku
 Edukacja w Rybniku
 E-karta
 

 

GWIAZDY w RYBNIKU


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt