Drogi / utrudnienia w ruchu Przejdź do strony
   e-Urząd Przejdź do strony
   Edukacja Przejdź do strony
   Fundusze unijne Przejdź do strony
   Nieruchomości Przejdź do strony
   Oferta inwestycyjna Przejdź do strony
   Parkingi Przejdź do strony
   Podatki 2017 Przejdź do strony
   Zamówienia publiczne, przetargi Przejdź do strony

 

 

PANORAMA MIASTA
Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

RYNEK

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 
PLAC WOLNOŚCI

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

BAZYLIKA

Bazylika

 

WIRTUALNA WYCIECZKA

Wirtualna wycieczka

 

 

RYBEK Z RYBNIKA

 

Rybek z Rybnika


   

Strona główna

Aktualności


   

Jubileusze partnerstwa


W program tegorocznych Dni Rybnika wpisała się uroczystość związana z podsumowaniem jubileuszy współpracy partnerskiej.W sobotę, 15 czerwca, w Państwowej Szkole Muzycznej, gościom z zagranicy wręczono okolicznościowe statuetki. 

Uroczyste spotkanie było znakomitą okazją, by podziękować zagranicznym przyjaciołom za dotychczasową współpracę. Na szczególną uwagę zasługuje 30-lecie kontaktów z niewielką, leżącą u podnóża Alp bawarską gminą Eurasburg. Nie jest to wprawdzie partnerskie miasto Rybnika, jednakże wieloletnia współpraca została przypieczętowana podpisanym w dniu 5 lipca 2001 roku porozumieniem pomiędzy Stowarzyszeniem Współpracy Międzynarodowej „Rybnik – Europa”, a Stowarzyszeniem niemiecko-polskiej wymiany w zakresie młodzieży i kultury. Warto wspomnieć, iż współpraca obu miast rozpoczęła się na początku lat 80. i opierała się na pomocy materialnej dla polskich rodzin. Organizatorami tejże pomocy byli: ze strony Rybnika śp. ks. Henryk Jośko z parafii św. Jadwigi Śląskiej, ze strony niemieckiej Rosemarie Tröscher. Od 1993 roku współpraca między dwoma miastami opiera się głównie na współpracy w dziedzinie kulturalnej i sportowej.30-lecie współpracy  z Eurasburgiem.jpg
Zastępca prezydenta Rybnika, Ewa Ryszka, wręczyła statuetki przedstawicielom Eurasburga - burmistrzowi Michaelowi Brombergerowi i Rosemarie Tröscher, Przewodniczącej Stowarzyszenia niemiecko-polskiej wymiany w zakresie młodzieży i kultury. Fot. P. Gogolok

 

Podczas Dni Rybnika świętowano także  20-lecie współpracy z Mazamet (Francja). Początki kontaktów między miastami sięgają połowy lat 80. Umowa o partnerstwie została podpisana 4 czerwca 1993 roku w Mazamet. Sygnatariuszami umowy, oprócz władz samorządowych obu miast, byli przedstawiciele Izby Przemysłowo-Handlowej w Mazamet, Stowarzyszenia Mazamet-Rybnik oraz Alliance Française w Rybniku. Miasta prowadzą współpracę na kilku płaszczyznach, m.in. gospodarczej, edukacyjnej, ale przede wszystkim są to kontakty oparte na wymianie kulturalnej. Z okazji jubileuszu w Rybniku gościli: Philippe Bancal, zastępca mera Mazamet oraz przedstawiciele mieszkańców na czele z Przewodniczącym Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego Mazamet-Rybnik Jacquesem Beaulieu.


Pamiątkowa fotografia przedstawicieli miast partnerskich
Pamiątkowa fotografia przedstawicieli miast partnerskich. Fot. P. Gogolok.

 

Podczas spotkania w Szkole Muzycznej podsumowano takze 10-lecie partnerskich kontaktów z Larissą (Grecja), którą podczas uroczystości reprezentował burmistrz Konstantinos Tzanakoulis. Ścisłe kontakty pomiędzy samorządami obu miast rozpoczęły się po podpisaniu umowy o współpracy w 2003 roku. W ostatnich latach nawiązały ze sobą współpracę szkoły muzyczne z Rybnika i Larissy, które wspólnie koncertują w obu partnerskich miastach. W maju 2005 roku do Rybnika przyjechał chór szkoły muzycznej z Larissy na wspólne koncerty z orkiestrą z rybnickiej szkoły. Z okazji 75-lecia szkoły muzycznej z Larissy orkiestra szkoły rybnickiej wyjechała do partnerskiego miasta koncertować wspólnie z tamtejszą orkiestrą i chórem.


Podczas uroczystości nie mogło oczywiście zabraknąć części artystycznej..jpg
Podczas uroczystości nie mogło oczywiście zabraknąć występów artystycznych. Fot. P. Gogolok

 

W 2013 roku przypada także rocznica 10-lecia partnerskich kontaktów z Newtownabbey. Rybnik rozpoczął współpracę z północno-irlandzkim Newtownabbey poprzez kontakty z niemieckim Dorsten – „partnerem” Rybnika i Newtownabbey.

 

Kontakty między miastami charakteryzują się przede wszystkim współpracą na płaszczyźnie gospodarczej. Miasto Rybnik miało okazję skorzystać z bogatej wiedzy specjalistów ds. środków unijnych i doświadczonych trenerów w dziedzinie wspierania małych i średnich przedsiębiorstw dzięki projektowi, który został zrealizowany w 2002 roku w ramach programu Leonardo da Vinci. W wymianie wzięli udział przedstawiciele podmiotów gospodarczych z terenu Rybnika (Izba Przemysłowo-Handlowa ROP, Powiatowy Urząd Pracy, Cech Rzemiosł oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości). Realizacja tego przedsięwzięcia była pierwszym wymiernym przykładem kontaktów pomiędzy miastami. Rybnik poprzez swojego północno-irlandzkiego partnera został zaproszony do udziału  w projekcie CONNECT finansowanym ze środków programu PEACE II. Projekt ten był realizowany pod przewodnictwem tzw. Grupy COMET i polegał na wymianie doświadczeń w zakresie rozwoju gospodarczego i społecznego.

 

W uroczystościach w Rybniku uczestniczyła delegacja, której przewodniczył Alderman Fraser Agnew, burmistrz Newtownabbey.


Poleć tą informację innym: wykop.pl facebook blip.pl twitter.comData dodania: 2013-06-18

powrót   
ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej
CYTAT DNIA
Najlepszym lekarstwem na gniew jest poczekać.
(Seneka)

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer

SERWISY MIEJSKIE

Serwis kulturalny - Kultura.rybnik.eu
Rybnik dla biznesu
OSKAR - Ogólnodostępny System Komunikacji Administracji Rybnickiej
 Turystyka w Rybniku
 Edukacja w Rybniku
 E-karta
 

 

GWIAZDY w RYBNIKU


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt