Drogi / utrudnienia w ruchu Przejdź do strony
   e-Urząd Przejdź do strony
   Edukacja Przejdź do strony
   Fundusze unijne Przejdź do strony
   Nieruchomości Przejdź do strony
   Oferta inwestycyjna Przejdź do strony
   Parkingi Przejdź do strony
   Podatki 2017 Przejdź do strony
   Zamówienia publiczne, przetargi Przejdź do strony

 

 

PANORAMA MIASTA
Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

RYNEK

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 
PLAC WOLNOŚCI

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

BAZYLIKA

Bazylika

 

WIRTUALNA WYCIECZKA

Wirtualna wycieczka

 

 

RYBEK Z RYBNIKA

 

Rybek z Rybnika


   

Strona główna

Aktualności


   

Potwierdzony rating dla Rybnika


4 lipca br. Fitch Ratings potwierdził długoterminowy rating krajowy Miasta Rybnika na poziomie „A+(pol)”. Rating ma perspektywę stabilną.Krajowy rating długoterminowy Rybnika odzwierciedla bardzo dobre wyniki operacyjne Miasta, dobre zarządzanie strategiczne i finansowe, które w połączeniu z wysokimi dochodami majątkowymi i dobrą płynnością, zapewniają Miastu wysoką zdolność do finansowania inwestycji ze środków własnych. Rating bierze również pod uwagę niskie zadłużenie Miasta oraz ograniczone potrzeby pożyczkowe. Rating uwzględnia także utrzymującą się presję na wydatki operacyjne wynikającą z trudnego otoczenia instytucjonalnego, jak i z konieczności utrzymywania nowo wybudowanej infrastruktury.

 

Stabilna perspektywa ratingu odzwierciedla oczekiwania Fitch, że wyniki operacyjne Miasta pozostaną dobre, w rezultacie czego wskaźniki obsługi długu pozostaną bezpieczne w średnim okresie, pomimo spodziewanego wolniejszego tempa wzrostu gospodarki Polski w 2013r. Dobre zarządzanie finansami Miasta przejawia się ostrożnym budżetowaniem oraz stałym monitorowaniem i racjonalizacją wydatków, w rezultacie czego wyniki budżetowe są lepsze niż zaplanowano. Umożliwia to przeciwdziałanie presji na budżet, zwłaszcza jeśli chodzi o sztywne wydatki związane z finansowaniem oświaty i pomocy społecznej. Fitch oczekuje, że również w średnim okresie władze Miasta będą skutecznie kontrolować wzrost wydatków operacyjnych oraz prowadzić ostrożną politykę budżetową.


Wyniki operacyjne Rybnika są od lat dobre. Fitch oczekuje, że Miasto utrzyma dobre wyniki w średnim okresie z nadwyżką operacyjną wynoszącą 10%-12% dochodów operacyjnych (tj. ok. 60 mln zł). Nadwyżka operacyjna na takim poziomie będzie znacznie wyższa niż obsługa zadłużenia. W 2012r. nadwyżka operacyjna wyniosła 68 mln zł lub 12,5% dochodów operacyjnych i trzykrotnie przewyższała obsługę długu.

 

Fitch prognozuje, że zadłużenie Rybnika w latach 2013-2015 pozostanie niskie, tj. ok. 20% dochodów bieżących. Agencja spodziewa się, że wydatki majątkowe Miasta wzrosną do ok. 160 mln zł w 2013r., a następnie spadną poniżej 40 mln zł w 2015r., w związku z zakończeniem obecnie realizowanych inwestycji. Dzięki wysokiemu udziałowi dochodów majątkowych i nadwyżki bieżącej w finansowaniu wydatków majątkowych potrzeby pożyczkowe Miasta powinny pozostać ograniczone. Jednak, zakończone inwestycje mogą spowodować dodatkową presję na budżet Miasta w średnim okresie z uwagi na wzrost wydatków na utrzymanie nowo wybudowanej infrastruktury.


Podobnie do wielu samorządów w Polsce, budżet Rybnika jest pod presją wydatków operacyjnych. Spowodowane jest to przede wszystkim przekazanymi przez rząd zadaniami, często bez odpowiednich środków finansowych oraz sztywną strukturą wydatków, w szczególności w najbardziej kosztownych obszarach działalności Miasta, takich jak oświata i pomoc społeczna.

 

Więcej na stronie: www.fitchpolska.com.pl

  

Wcześniejsze ratingi Rybnika tutajPoleć tą informację innym: wykop.pl facebook blip.pl twitter.comData dodania: 2013-07-08

powrót   
ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej
CYTAT DNIA
Nigdy nie będzie szczęśliwy ten, kogo dręczy myśl, że ktoś inny jest od niego szczęśliwszy.
(Seneka)

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer

SERWISY MIEJSKIE

Serwis kulturalny - Kultura.rybnik.eu
Rybnik dla biznesu
OSKAR - Ogólnodostępny System Komunikacji Administracji Rybnickiej
 Turystyka w Rybniku
 Edukacja w Rybniku
 E-karta
 

 

GWIAZDY w RYBNIKU


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt