Drogi / utrudnienia w ruchu Przejdź do strony
   e-Urząd Przejdź do strony
   Edukacja Przejdź do strony
   Fundusze unijne Przejdź do strony
   Nieruchomości Przejdź do strony
   Oferta inwestycyjna Przejdź do strony
   Parkingi Przejdź do strony
   Podatki 2017 Przejdź do strony
   Zamówienia publiczne, przetargi Przejdź do strony

 

 

PANORAMA MIASTA
Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

RYNEK

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 
PLAC WOLNOŚCI

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

BAZYLIKA

Bazylika

 

WIRTUALNA WYCIECZKA

Wirtualna wycieczka

 

 

RYBEK Z RYBNIKA

 

Rybek z Rybnika


   

Strona główna

Aktualności


   

Archeolodzy w Rybniku


W obrębie parku miejskiego im. św. Jana Sarkandra przy ulicy Gliwickiej w Rybniku zakończono badania archeologiczne.Badania prowadzono z inicjatywy Miejskiego Konserwatora Zabytków i Dyrektora Muzeum w Rybniku, w odpowiedzi na apele mieszkańców. Przedsięwzięcie realizowane było pod kierownictwem dr Artura Różańskiego przez studentów Instytutu Prahistorii Wydziału Historii Uniwersytetu A. Mickiewicza w Poznaniu. Celem badań było dostarczenie informacji na temat historii miejsca oraz pierwotnych założeń architektonicznych dzisiejszego kościółka akademickiego pw. Wniebowzięcia NMP.Badania archeologiczne
Badania prowadzili pod kierownictwem dr. Artura Różańskiego studenci Instytutu Prahistorii Wydziału Historii Uniwersytetu A. Mickiewicza w Poznaniu. Fot. A. Kolenda

 

Badania trwały trzy tygodnie i miały charakter sondażowy. Zależało nam głównie na rozpoznaniu sytuacji terenowej. Potwierdziliśmy historię tego miejsca, tzn., że był tu kiedyś cmentarz, który został zniszczony. Naszym celem była próba rekonstrukcji kościoła gotyckiego, który był tutaj w XV wieku. Niestety, znaleźliśmy tylko wkopy fundamentowe i wybrany materiał ceglany. Liczę, że w przyszłym roku uda się tu wrócić i poszukać śladów kościoła XII-wiecznego – mówi dr Artur Różański.


Badania archeologiczne
Próbując zgłębić tajemnice dawnego kościoła gotyckiego, archeolodzy znaleźli wkopy fundamentowe i wybrany materiał ceglany. Fot. A. Kolenda.

 

W ramach przedsięwzięcia powstały dwa wykopy o rozmiarach ok. 2 m x 5 m. Wykopy znajdowały się po zachodniej stronie kościółka akademickiego pw. Wniebowzięcia NMP, w odległości ok. 5 m – 10 m od wejścia, na terenie zielonym. Przedsięwzięcie nie było łatwe do przeprowadzenia:

 

Badania wykazały skalę zniszczeń z lat 70., kiedy to ówczesne władze partyjne podjęły decyzję o likwidacji cmentarza, bez przeprowadzenia jakiejkolwiek inwentaryzacji i dokumentacji. Skutkiem tego, w trakcie obecnych badań, wchodząc na wykopy, trzeba było przebić się przez gruzy, resztki konstrukcji grobów oraz zmieszane z ziemią ludzkie szczątki w postaci kości. Dopiero schodząc niżej, udało się dotrzeć do tego celu, który sobie wytyczyliśmy. Nie ukrywam, że mieliśmy aspiracje, aby doszukać się w tym miejscu śladów starszej budowli, może nawet i kamiennej budowli romańskiej, to się niestety nie ziściło. Mam nadzieję, że jest to jednak tylko wstęp, rekonesans do kolejnych prac badawczych – mówi dr Bogdan Kloch, dyrektor Muzeum w Rybniku.


Badania archeologiczne
W ramach przedsięwzięcia po zachodniej stronie kościółka akademickiego powstały dwa wykopy o rozmiarach ok. 2 m x 5 m. Fot. A. Kolenda.

 

Badania archeologiczne były prowadzone za pozwoleniem Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach. Także i stamtąd płyną sygnały o konieczności kontynuacji badań:
 
– O terenie, na którym prowadzono badania także w latach 70. (przerwane z powodu braku sprzyjającego klimatu politycznego), wiemy niewiele. Źródła podają, że w XII wieku był tu kościół. Myślę, że następny sezon badawczy pozwoli powiedzieć więcej. Najprawdopodobniej relikwie starego kościoła są bliżej prezbiterium i tam trzeba by prowadzić wykopy. Z reguły bowiem starsze kościoły były mniejsze, potem, po wyburzeniu, obudowywano je murami późniejszego kościoła – podkreśla Jacek Pierzak z biura Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

 

Co zatem udało się ustalić?

 

- Dzięki badaniom wiemy, że prawdopodobnie cegły z rozbiórki gotyckiej budowli wykorzystano do budowy kościoła Matki Boskiej Bolesnej. Mówi to nam z kolei o skali osiemnastowiecznych problemów miasta i ówczesnej oszczędności. Starano się budować kolejny kościół, wykorzystując materiał ze starszej świątyni i robiono to dosyć systematycznie, wybierając wszystko, co można było zużyć. Pozostały teren przygotowano pod dalsze użytkowanie jako przestrzeń pochówków dla raczej zamożniejszej części społeczeństwa Rybnika - podkreśla dr Bogdan Kloch.

 

 

Badacze odkryli też interesujące przedmioty:

 

Znaleźliśmy cztery monety datowane na XV-XVII wiek, kilka krzyżyków, które pochowani zmarli mieli przy sobie, a także to, co w archeologii spotyka się najczęściej, czyli ceramikę. Najstarsze fragmenty pochodzą z okresu między przełomem XII/XIII wieku a XVII stuleciem. Rzeczy te zostaną przewiezione do Poznania, po opracowaniu i zakonserwowaniu wrócą zaś do Rybnika, do miejskiego muzeum – dodaje dr Artur Różański.


Badania archeologiczne
Krzyżyki i monety – takie m.in. artefakty udało się odnaleźć archeologom. Fot. A. Kolenda.

 

Po zakończonych badaniach teren parku miejskiego zostanie przywrócony do poprzedniego stanu.


Poleć tą informację innym: wykop.pl facebook blip.pl twitter.comData dodania: 2013-08-26

powrót   
ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej
CYTAT DNIA
Młodość jest piękna, dopóki się nie skończy. A później... jest zwykle jeszcze piękniejsza... we wspomnieniach.

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer

SERWISY MIEJSKIE

Serwis kulturalny - Kultura.rybnik.eu
Rybnik dla biznesu
OSKAR - Ogólnodostępny System Komunikacji Administracji Rybnickiej
 Turystyka w Rybniku
 Edukacja w Rybniku
 E-karta
 

 

GWIAZDY w RYBNIKU


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt