Drogi / utrudnienia w ruchu Przejdź do strony
   e-Urząd Przejdź do strony
   Edukacja Przejdź do strony
   Fundusze unijne Przejdź do strony
   Nieruchomości Przejdź do strony
   Oferta inwestycyjna Przejdź do strony
   Parkingi Przejdź do strony
   Podatki 2017 Przejdź do strony
   Zamówienia publiczne, przetargi Przejdź do strony

 

 

PANORAMA MIASTA
Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

RYNEK

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 
PLAC WOLNOŚCI

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

BAZYLIKA

Bazylika

 

WIRTUALNA WYCIECZKA

Wirtualna wycieczka

 

 

RYBEK Z RYBNIKA

 

Rybek z Rybnika


   

Strona główna

Aktualności


   

100-lecie Domu Dziecka


W czwartek, 10 października, rybnicki Dom Dziecka obchodził jubileusz 100-lecia istnienia. Wyjątkowa rocznica zyskała uroczysta oprawę.Jubileuszowe uroczystości zorganizowano w Rybnickim Centrum Kultury. Zaproszonym gościom, wśród których nie zabrakło władz miasta, reprezentowanych przez zastępcę prezydenta Rybnika, Ewę Ryszkę, pokazano film o historii placówki oraz unikatowe zdjęcia z przeszłości.100-lecie Domu Dziecka w Rybniku
Gratulacje z okazji jubileuszu złożyła zastępca prezydenta Rybnika, Ewa Ryszka. Fot. A. Kolenda.

 

Rybnicki Dom Dziecka został zbudowany w 1913 roku i nazwany imieniem cesarzowej Augusty Wiktorii. Swoją pierwotną funkcję pełni do dnia dzisiejszego. Od początku działalności obejmował opieką sieroty naturalne. Od kilkudziesięciu lat trafiają do niego głównie sieroty społeczne. Dziś instytucja jest placówką opiekuńczo-wychowawczą typu socjalizacyjnego. Na stałe przebywa tam 30 wychowanków, którymi zajmuje się 15 wychowawców. Dzieciom zapewniana jest całodobowa opieka. Co ważne, wychowankowie mają możliwość rozwijania swoich talentów, pasji i zainteresowań. W placówce funkcjonuje zespół muzyczny, drużyna harcerska, dzieci biorą też udział w zewnętrznych zajęciach sportowych i artystycznych.


100-lecie Domu Dziecka w Rybniku
Budynek przy ul. Powstańcow Ślaskich gruntownie wyremontowano w latach 2007-2008. Dyrektor Domu Dziecka, Barbara Jakubiak, z dumą prezentuje wnętrza placówki, o które pieczołowicie dbają wychowankowie. Fot. A. Kolenda.

 

Pracownicy Domu Dziecka, poza zapewnianiem wychowankom jak najlepszej opieki, podejmują także wysiłki, których celem jest umieszczenia dziecka w rodzinie adopcyjnej, bądź – jeśli to możliwe – w rodzinie naturalnej. Warto podkreślić, że w rybnickim Domu Dziecka wsparciem otaczane są nieletnie dziewczęta w ciąży bądź z dzieckiem (grupa ta przebywa w budynku przy ul. Karłowicza). Pomoc udzielana jest głównie wychowankom placówek opiekuńczo-wychowawczych lub resocjalizacyjnych. Więcej o rybnickim Domu Dziecka przeczytać można TUTAJ.

 

Jak przystało na jubileuszową uroczystość, nie mogło zabraknąć życzeń i gratulacji. Spotkanie stało się też okazją do podziękowania wszystkim tym, którzy swoją działalnością wspierają rybnicki Dom Dziecka. Wręczono im okolicznościową publikację wydaną z okazji wyjątkowej rocznicy.


100-lecie Domu Dziecka
W Rybnickim Centrum Kultury zebrały się osoby związane z Domem Dziecka, m.in. byli i obecni wychowankowie, pracownicy oraz dobroczyńcy i sympatycy placówki. Fot. A. Kolenda.


W jubileuszowe obchody wpisał się także „Dzień otwarty” Domu Dziecka. Tego dnia placówkę odwiedziło wielu zaproszonych gości, zwłaszcza byłych wychowanków i pracowników. Była to też okazja do zobaczenia codziennego życia wychowanków. W ramach obchodów rocznicowych 9 października w kościółku akademickim odprawiona została uroczysta msza święta.


100-lecie Domu Dziecka w Rybniku
Jubileuszową uroczystość uświetnił koncert w wykonaniu Big Bandu Lothara Dziwokiego. Fot. A. Kolenda.
Poleć tą informację innym: wykop.pl facebook blip.pl twitter.comData dodania: 2013-10-11

powrót   
ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej
CYTAT DNIA
Można nabierać cały świat jakiś czas i kilka osób cały czas, ale nie można nabierać wszystkich ciągle.
(Abraham Lincoln)

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer

SERWISY MIEJSKIE

Serwis kulturalny - Kultura.rybnik.eu
Rybnik dla biznesu
OSKAR - Ogólnodostępny System Komunikacji Administracji Rybnickiej
 Turystyka w Rybniku
 Edukacja w Rybniku
 E-karta
 

 

GWIAZDY w RYBNIKU


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt