Drogi / utrudnienia w ruchu Przejdź do strony
   e-Urząd Przejdź do strony
   Edukacja Przejdź do strony
   Fundusze unijne Przejdź do strony
   Nieruchomości Przejdź do strony
   Oferta inwestycyjna Przejdź do strony
   Parkingi Przejdź do strony
   Podatki 2017 Przejdź do strony
   Zamówienia publiczne, przetargi Przejdź do strony

 

 

PANORAMA MIASTA
Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

RYNEK

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 
PLAC WOLNOŚCI

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

BAZYLIKA

Bazylika

 

WIRTUALNA WYCIECZKA

Wirtualna wycieczka

 

 

RYBEK Z RYBNIKA

 

Rybek z Rybnika


   

Strona główna

Aktualności


   

Nie palmy liści!


Za nami pierwsze tygodnie jesieni, kojarzącej się z tańczącymi na wietrze, czerwonymi, złotymi i brązowymi liśćmi. Zachęcamy do zapoznania się z informacją, w jaki sposób, zgodnie z prawem i zachowaniem norm ekologicznych, pozbyć się ich z naszych posesji.Wielobarwne liście na drzewach prezentują się niezwykle efektownie. Kiedy jednak zalegają w naszych ogrodach, przenoszone z kąta w kąt burzą estetyczny ład, stanowią dla właściciela terenu nie lada problem. Liście trzeba wtedy uprzątnąć i jakoś się ich pozbyć.

 

Niektórzy, nie zdając sobie sprawy z faktu, ile szkód wyrządzają, decydują się na palenie liści. Zdaniem specjalistów zajmujących się ochroną środowiska, przy spalaniu liści dochodzi do powstania węglowodorów aromatycznych, mających właściwości rakotwórcze. W procesie spalania do atmosfery emitowane są także inne, szkodliwe substancje – dwutlenek węgla pogłębiający tzw. efekt cieplarniany, tlenki azotu, które m.in. uszkadzają płuca i tworzą w powietrzu kwasy azotowe. Ponadto, wydzielający się przy spalaniu liści dym ma właściwości alergiczne.

 

Liści nie powinno się palić, gdyż jest to czynność niebezpieczna zarówno dla nas samych, jak i całego środowiska. Poza aspektem ekologicznym, jest jeszcze jeden – prawny. Zgodnie z prawem, jeżeli na terenie gminy działa kompostownia – a tak właśnie jest w przypadku Rybnika – samodzielne pozbywanie się resztek roślin, poprzez ich spalanie, jest zabronione.

 

Co więc robić?

  • Liście to odpady podlegające segregacji – wyrzucamy je do worków czy pojemników oznaczonych kolorem brązowym. Te tzw. odpady zielone odbierane są z zamieszkałych nieruchomości prywatnych wedle harmonogramu wywozu odpadów komunalnych na terenie miasta (ZOBACZ).
  • Liście można samodzielnie zawieźć do kompostowni zlokalizowanej w dzielnicy Zamysłów przy ulicy Pod Lasem 64. Szczegółowe informacje na temat funkcjonowania kompostowni TUTAJ i TUTAJ.  

Produktem utylizacji odpadów biodegradowalnych w kompostowni jest wysoko zmineralizowana, zawierająca znaczące ilości substancji odżywczych ziemia kompostowa, która zasili zwłaszcza tereny zielone w mieście!

 

Jeśli ktoś na własną rękę zdecyduje się zlikwidować liście, spalając je, musi liczyć się z konsekwencjami. Ich wyciąganiem zajmuje się Straż Miejska. Jeśli do jednostki wpłynie zgłoszenie dotyczące spalania liści, strażnicy kontrolują daną posesję. Osobom łamiącym zakaz grozi mandat w wysokości do 500 złotych, sprawa może być także skierowana do sądu.

 

 

Przy okazji warto przypomnieć sobie, jakie działania ekologiczne podejmowane są w mieście:Kronika Miejska Rybnik - odcinek poświęcony działaniom ekologicznym realizowanym w mieście oraz gospodarce odpadami.
Zobacz więcej na naszym kanale w serwisie:
Kanał miasta na YouTube

Poleć tą informację innym: wykop.pl facebook blip.pl twitter.comData dodania: 2013-10-24

powrót   
ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej
CYTAT DNIA
Bądź miły dla ludzi kiedy pniesz się w górę, bo możesz ich spotkać kiedy będziesz spadał w dół.
(J. Drobek)

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer

SERWISY MIEJSKIE

Serwis kulturalny - Kultura.rybnik.eu
Rybnik dla biznesu
OSKAR - Ogólnodostępny System Komunikacji Administracji Rybnickiej
 Turystyka w Rybniku
 Edukacja w Rybniku
 E-karta
 

 

GWIAZDY w RYBNIKU


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt