Drogi / utrudnienia w ruchu Przejdź do strony
   e-Urząd Przejdź do strony
   Edukacja Przejdź do strony
   Fundusze unijne Przejdź do strony
   Nieruchomości Przejdź do strony
   Oferta inwestycyjna Przejdź do strony
   Parkingi Przejdź do strony
   Podatki 2017 Przejdź do strony
   Zamówienia publiczne, przetargi Przejdź do strony

 

 

PANORAMA MIASTA
Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

RYNEK

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 
PLAC WOLNOŚCI

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

BAZYLIKA

Bazylika

 

WIRTUALNA WYCIECZKA

Wirtualna wycieczka

 

 

RYBEK Z RYBNIKA

 

Rybek z Rybnika


   

Strona główna

Aktualności


   

Rozmawiali o innowacjach technologicznych


We wtorek, 14 stycznia, w rybnickim magistracie odbyło się spotkanie informacyjne dotyczące organizacji na terenie miasta Centrum Innowacji Technologicznych CIT RYBNIK.Centrum Innowacji Technologicznych to wspólna inicjatywa Miasta Rybnika, Izby Przemysłowo-Handlowej Rybnickiego Okręgu Przemysłowego oraz firmy Mutag Polska Sp. z o.o. Przedsięwzięciu patronuje były premier, profesor Jerzy Buzek.

Stworzenie CIT będzie miało na celu skupienie innowacyjnych kompetencji technologicznych z zakresu odnawialnych źródeł energii, ochrony środowiska, energetyki, budownictwa i innych gałęzi przemysłu.

Perspektywa unijna na lata 2014-2020 obejmuje duże środki finansowe przeznaczone na rozwój nowych technologii. Gospodarka europejska, także polska, musi pójść w tym kierunku, bo dzięki temu możliwe jest stwarzanie nowych miejsc pracy. Jednocześnie chcemy dać naszym lokalnym przedsiębiorcom szansę na wykorzystanie środków unijnych – podkreśla prezydent Rybnika, Adam Fudali.
Spotkaniu przewodzili: Adam Fudali – prezydent Rybnika, Wojciech Tesarczyk z firmy Mutag Polska Sp. z o.o oraz Andrzej Żylak, prezes Izby Przemysłowo-Handlowej Rybnickiego Okręgu Przemysłowego. Fot. A. Kolenda

 

Planowanym zakresem działalności CIT Rybnik będzie m.in.: pełnienie roli brokera innowacji i technologii, rozwój nowych produktów i usług powiązany z komercjalizacją i transferem technologii, rozwój rynków dla nowych technologii, finansowanie i ekonomika innowacyjnych przedsięwzięć – pozyskiwanie dotacji unijnych, rozwój kadr przedsiębiorstw, samorządów i uczelni, budowanie modeli biznesowo-organizacyjnych wspomagających rozwój nowych technologii i ich wprowadzanie na rynek, uzyskanie wsparcia naukowego uczelni wyższych działających na terenie kampusu, organizacja spotkań, konferencji, seminariów tematycznie związanych z profilem działalności.

- W CIT każda jedna inicjatywa, która będzie nosiła znamiona innowacji, będzie promowana. Przedsięwzięcie ma skupiać fachowców, a także umożliwiać dostęp do instytucji, które będą w stanie zweryfikować konkretny pomysł i szanse danego przedsięwzięcia na zaistnienie na rynku. Inicjatywa będzie swego rodzaju systemem współpracy biznesowo-technologicznej, umożliwiającej poszukiwanie kontaktów handlowych – mówił podczas spotkania Wojciech Tesarczyk z firmy Mutag Polska Sp. z o.o.Spotkanie cieszyło się sporym zainteresowaniem. W magistracie pojawiło się kilkudziesięciu przedsiębiorców. Fot. A. Kolenda

 

Centrum miałoby powstać w zlokalizowanym na terenie kampusu budynku, w którym mieściły się kiedyś firmy związane z informatyzacją. Budynek posiada wszelkie niezbędne przyłączą i jest doskonałą lokalizacją, głównie ze względu na bliskość uczelni. Zorganizowane tam CIT miałoby 600m2 powierzchni biurowych, salę konferencyjną i specjalistyczne laboratoria.

Ważnym aspektem działania CIT będzie możliwość otwarcia horyzontów dla naszych rozwiązań. Centrum ma umożliwić transfer technologiczny – nie tylko z zachodu do nas, ale również w kierunku odwrotnym. Jednocząc się w ramach CIT, poprawilibyśmy możliwość dotarcia do środków unijnych – dodaje Wojciech Tesarczyk.

Według wstępnych założeń współpraca lokalnych przedsiębiorstw w ramach CIT opierałaby się potencjalnie na 2 modelach. Pierwszy zakładałby współpracę na zasadzie uczestnictwa i przynależności do CIT-u, drugi  opierałby się na możliwości organizowania swojej działalności w ramach tego centrum.

Plany stworzenia w Rybniku Centrum Innowacji Technologicznych wpisują się w założenia polityki Unii Europejskiej. Ich realizacja – przy zaangażowaniu sił i środków – jest jak najbardziej możliwa. O konkretnych rozwiązaniach, prowadzących do powstania centrum, mowa będzie na kolejnych spotkaniach poświęconych tematowi.


Centrum Innowacji Technologicznych CIT Rybnik - prezentacja założeń.


PPT (1 039 KB)

 

O przedsięwzięciu pisaliśmy także TUTAJ.


Poleć tą informację innym: wykop.pl facebook blip.pl twitter.comData dodania: 2014-01-14

powrót   
ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej
CYTAT DNIA
Czuć ból - znaczy być żywem. Nie ma życia bez cierpienia.

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer

SERWISY MIEJSKIE

Serwis kulturalny - Kultura.rybnik.eu
Rybnik dla biznesu
OSKAR - Ogólnodostępny System Komunikacji Administracji Rybnickiej
 Turystyka w Rybniku
 Edukacja w Rybniku
 E-karta
 

 

GWIAZDY w RYBNIKU


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt