Drogi / utrudnienia w ruchu Przejdź do strony
   e-Urząd Przejdź do strony
   Edukacja Przejdź do strony
   Fundusze unijne Przejdź do strony
   Nieruchomości Przejdź do strony
   Oferta inwestycyjna Przejdź do strony
   Parkingi Przejdź do strony
   Podatki 2017 Przejdź do strony
   Zamówienia publiczne, przetargi Przejdź do strony

 

 

PANORAMA MIASTA
Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

RYNEK

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 
PLAC WOLNOŚCI

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

BAZYLIKA

Bazylika

 

WIRTUALNA WYCIECZKA

Wirtualna wycieczka

 

 

RYBEK Z RYBNIKA

 

Rybek z Rybnika


   

Strona główna

Aktualności


   

Młodzi muzycy rozsławiają Rybnik


„Każda złotówka wydana na rybnicką szkołę muzyczną, to dla miasta bardzo dobra inwestycja” – przekonywał prezydent Rybnika Adam Fudali, podczas środowej konferencji prasowej, zorganizowanej w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Karola i Antoniego Szafranków.W trakcie spotkania zaprezentowane zostały ostatnie osiągnięcia artystyczne solistów oraz Orkiestry Szkoły Szafranków podczas tournee koncertowego we Francji. W dniach 7-16 grudnia soliści oraz orkiestra rybnickiej Szkoły Szafranków koncertowali we francuskim Regionie Midi-Pyrenees na zaproszenie L' Association Mazamet/Rybnik, którego przewodniczącym jest wielki przyjaciel Rybnika i Polski Jacques Beaulieu.
O doskonale przyjętym, francuskim turnee rybnickich muzyków opowiedziała dyrektor szkoły, Romana Kuczera. Fot. L. Tyl

 

Środowisko kulturalne regionu, a szczególnie Miasta Mazamet doceniając poziom artystyczny pedagogów i młodzieży szkoły zorganizowało tournee koncertowe w miastach Departamentu, konsolidując wokół tego wydarzenia również liczne grupy polonijne Tuluzy zrzeszone w Stowarzyszeniu Les Amis de la Pologne. Patronat nad uroczystym koncertem finałowym, który odbył się 15 grudnia 2013 w L’Espace Apollo Michel Bourguignon (Mazamet) objął Ambasador Polski we Francji. Gośćmi honorowymi byli: Polski Konsul Honorowy Tuluzy Antoine Jankowski,  Wice-Prezydent Konsulatu Generalnego Departamentu Tarn Didier Houles, Mer Mazamet Laurent Bonneville, przedstawiciele polskich i francuskich stowarzyszeń kulturalnych regionu oraz środowiska artystycznego.

 

Podczas koncertów zaprezentowane zostały utwory kompozytorów polskich (F. Chopina, H. Wieniawskiego, K. Szymanowskiego, J. Glenca) i francuskich (G. Faure, C. Saint-Saensa, M. Ravela) oraz utwory świąteczne (A. Vivaldiego, A. Corelliego) i kolędy (polskie, francuskie). Soliści i orkiestra dziewięciokrotnie występowali w miastach Regionu Midi-Pyrenees: Mazamet, Albi, Laveur i Castres, w tym również podczas spotkań oficjalnych z przedstawicielami władz Departamentu Tarn i miasta Mazamet. Orkiestrę poprowadziła dyrektor szkoły Romana Kuczera, partie solowe wykonali znakomici muzycy – pedagodzy Państwowej Szkoły Muzycznej im. Karola i Antoniego Szafranków w Rybniku oraz jej uczniowie.

 

Wszystkie koncerty przyjmowane były bardzo gorąco przez słuchaczy, owacjom nie było końca a liczne bisy przedłużały je w sposób trudny do przewidzenia.

Koncert Finałowy zaplanowany na 1,5 godziny zakończył się o godzinę później i mógłby jeszcze trwać gdyby nie troska o kondycję szczęśliwych ale bardzo już zmęczonych młodych wykonawców.

 Fot. Arch. Szkoły Muzycznej

 

Młodzi muzycy zapewnili również oprawę muzyczną niedzielnej Mszy Św. w Mazamet, która zgromadziła nadspodziewanie dużą ilość jej uczestników, na wieść o udziale w niej polskiej młodzieży. Ponadprogramowo, na życzenie francuskich przyjaciół orkiestra „zadebiutowała” jako grupa chóralna śpiewając ulubioną przez nich pieśń „Czarna Madonna”.  

„Entuzjastyczne przyjęcie naszych występów i niezwykle pozytywne opinie prasowe podkreślające profesjonalny poziom artystyczny  wykonawców to nie tylko znakomita rekomendacja dla szkoły, ale przede wszystkim skuteczna promocja Rybnika, którego symbole  - flaga miasta i baner reklamowy - towarzyszyły nam podczas wszystkich wydarzeń” – podkreśla Romana Kuczera, dyrektor  Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Karola i Antoniego Szafranków.

Organizatorzy tournee koncertowego L' Association Mazamet/Rybnik, na pamiątkę tego znaczącego w kalendarzu wszystkich imprez kulturalnych regionu wydarzenia, „zatrzymali” u siebie flagę Rybnika, która  przekazana podczas koncertu finałowego na zawsze pozostanie symbolem sukcesów artystycznych rybnickiej szkoły muzycznej w francuskim Regionie Midi-Pyrenees.

Dyrektor szkoły Romana Kuczera, jako wyraz uznania dla działań związanych z upowszechnianiem kultury muzycznej, otrzymała podczas oficjalnego spotkania z władzami regionu Tarn w Albi Medal Pamiątkowy „Jean Jaures” wręczony przez  Thierry Carcenac Président du Conseil Général du Tarn.

 Fot. L. Tyl

Druga połowa 2013 roku była dla szkoły bogata w wydarzenia o randze międzynarodowej. W lipcu muzyczna reprezentacja szkolnej orkiestry koncertowała we Włoszech (Orchestra Sinfonica Giovanile  Internazionale dell’AMT, Miglianico). We wrześniu do Rybnika przybyli goście niemal z całego świata na Uroczysty Koncert z okazji Jubileuszu 80-lecia działalności szkoły udziałem Adama Makowicza i Orkiestry Symfonicznej Szkoły Szafranków pod dyr. Grzegorza Mielimąki.

 
Październik był miesiącem koncertów chóru PSM II ST. „Dominanta” w greckiej Larissie i orkiestry kameralnej w niemieckim Eurasburgu. Zwieńczeniem roku było tournee koncertowe solistów i orkiestry we Francji, które w całości zostało nagrane (DVD).

 
Te niezwykłe wydarzenie w sposób znaczący wpisuje się w obchody 80-lecia działalności Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Karola i Antoniego Szafranków w Rybniku, która w sposób skuteczny od lat działa na rzecz rozwoju kultury muzycznej, promocji w kraju i za granicą wizerunku regionu ze społeczeństwem na europejskim poziomie świadomości kulturalnej, które z wielką determinacją stawia na młode talenty i dzięki wsparciu stymuluje ich rozwój.
Projekt zrealizowany został ze środków Miasta Rybnika.Rybnicka szkoła muzyczna. Fot. L. Tyl

Warto dodać, że wkrótce sfinalizowane zostaną sprawy związane z nabyciem przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ( Skarb Państwa) nieruchomości przy ul. Powstańców Śląskich 27, czyli siedziby Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. K. i A. Szafranków.

 
Siedziba rybnickiej Szkoły Muzycznej jest jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów w kraju. Adaptacja budynków po byłym szpitalu miejskim na potrzeby placówki trwała od lutego 2001 do września 2003 r. i kosztowała dwanaście milionów złotych. Na kwotę tę złożyła się dotacja Ministerstwa Kultury (700 tys. zł) oraz środki z budżetu miasta Rybnika w wysokości 11,3 mln zł.   

 
W budynku o powierzchni 4.525 m2 znajduje się m.in. ponad pięćdziesiąt sal indywidualnych, sala koncertowa na 250 osób oraz sala kameralna na 100 miejsc. Zmodernizowany obiekt w pełni przystosowany jest dla osób niepełnosprawnych, które na poszczególne kondygnacje mogą dostać się dwoma windami lub specjalną platformą.
 
Rybnicka szkoła, to jedna z najbardziej znanych szkół muzycznych w kraju. Wykształciła wielu wybitnych artystów odnoszących sukcesy na krajowych i międzynarodowych scenach. Adam Makowicz, Piotr Paleczny, Lidia Grychtołówna czy Henryk Mikołaj Górecki to tylko niektórzy z nich. Obecnie w kilku sekcjach (sekcja instrumentów dętych, smyczkowych i szarpanych, fortepianu, akordeonu i organów oraz teoretyczna) uczy się przeszło 300 uczniów. W szkole funkcjonują orkiestry: symfoniczna, rozrywkowa, kwartet smyczkowy, chóry oraz trio instrumentów dętych.

 

Na podstawie materiałów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. K. i A. Szafranków.


Poleć tą informację innym: wykop.pl facebook blip.pl twitter.comData dodania: 2014-01-15

powrót   
ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej
CYTAT DNIA
Sens jest wynalazkiem natury, bezsens... odkryciem człowieka.

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer

SERWISY MIEJSKIE

Serwis kulturalny - Kultura.rybnik.eu
Rybnik dla biznesu
OSKAR - Ogólnodostępny System Komunikacji Administracji Rybnickiej
 Turystyka w Rybniku
 Edukacja w Rybniku
 E-karta
 

 

GWIAZDY w RYBNIKU


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt