Drogi / utrudnienia w ruchu Przejdź do strony
   e-Urząd Przejdź do strony
   Edukacja Przejdź do strony
   Fundusze unijne Przejdź do strony
   Nieruchomości Przejdź do strony
   Oferta inwestycyjna Przejdź do strony
   Parkingi Przejdź do strony
   Podatki 2017 Przejdź do strony
   Zamówienia publiczne, przetargi Przejdź do strony

 

 

PANORAMA MIASTA
Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

RYNEK

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 
PLAC WOLNOŚCI

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

BAZYLIKA

Bazylika

 

WIRTUALNA WYCIECZKA

Wirtualna wycieczka

 

 

RYBEK Z RYBNIKA

 

Rybek z Rybnika


   

Strona główna

Aktualności


   

Eksperymentalny żłobek w Rybniku!


W naszym mieście powstanie żłobek „Poliglotek”, w którym maluchy nie tylko zostaną otoczone opieką, ale także będą miały kontakt z językami obcymi i elementami kultury śląskiej. Zapisz maluszka już dziś!Żłobek będzie funkcjonować w budynku nowego przedszkola w dzielnicy Popielów, które oficjalnie otwarte zostanie 1 września br. „Poliglotek” otoczy opieką dzieci najmłodsze, tj. mające od 3 miesięcy do 2,5 roku. Planowane jest utworzenie trzech grup – każda o innym profilu językowym.

 – Dzisiejszy świat stawia coraz większe wymagania. Aby odpowiedzieć na wyzwania współczesności, trzeba przede wszystkim inaczej spojrzeć na proces edukacji i wykorzystać wręcz nieograniczone możliwości rozwoju dzieci w pierwszych latach ich życia. Należy przede wszystkim stawiać na edukację językową. Stąd pomysł na powstanie żłobka, w którym już nawet niemowlaki będą miały kontakt z innym niż polski językiem – mówi zastępca prezydenta Rybnika, Joanna Kryszczyszyn.

Żłobek w Popielowie zapewni dzieciom zajęcia ogólnorozwojowe, które będą realizowane poprzez różnego rodzaju zabawy edukacyjne. Przede wszystkim jednak w placówce dzieci będą miały kontakt z językami obcymi: angielskim, francuskim i niemieckim. W każdej grupie, poza podstawowym opiekunem, dziećmi zajmować będzie się także nauczyciel danego języka. Dzięki temu maluchy będą oswajać się z melodią języka i poznawać pierwsze słowa obce równolegle z naturalną nauką mowy ojczystej.

Myślę, że takich placówek w naszym mieście będzie przybywać, a dzięki temu już za kilka lat jednym z kryteriów naboru do przedszkoli będzie mogła być znajomość języka obcego – dodaje prezydent Rybnika, Adam Fudali.

Projekt ma charakter innowacyjny – w naszym kraju funkcjonuje tylko kilka tego typu placówek, realizujących program związany raczej z jednym tylko językiem. „Poliglotek” będzie jednak współpracował z instytucjami zagranicznymi:

Podobne placówki będą funkcjonować w naszych miastach partnerskich, gdzie z kolei wiodącym językiem nauczania będzie polski. Aby edukacja była bardziej skuteczna, planujemy realizację wymian partnerskich pomiędzy żłobkami. I tak np. grupa maluchów z Rybnika wraz z opiekunami pojedzie do Niemiec, a niemiecka grupa przyjedzie do nas. Dzięki temu dzieci będą miały nie tylko kontakt z językiem, ale w naturalny sposób będą poznawać kulturę danego kraju – podkreśla Adam Fudali.

Nauka języków obcych to nie jedyna wyjątkowa cecha „Poliglotka”. Równie silny nacisk w placówce położony zostanie na edukację regionalną. W tym zakresie wsparcie placówce zapewnią działające w mieście dzielnicowe Koła Gospodyń Wiejskich. Panie będą pełniły rolę nauczycielek śląskiej gwary, zwyczajów i kultury. Wszystko zaś w trosce o zachowanie regionalnego dziedzictwa.

Zapisy do „Poliglotka” przyjmowane są w Wydziale Edukacji Urzędu Miasta Rybnika pod nr telefonu: 32 43 92 135. Co ważne, zapisywać można maluszki, które 3 miesiące będą mieć dopiero we wrześniu 2014 r.!

Realizacja przedsięwzięcia dofinansowana jest z Wojewódzkiego Funduszu Wspierania Integracji Europejskiej i Funduszu Rozwoju Inicjatyw Regionalnych.Poleć tą informację innym: wykop.pl facebook blip.pl twitter.comData dodania: 2014-04-01

powrót   
ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej
CYTAT DNIA
Szczęście to łza, którą się otarło i uśmiech, który się wywołało...

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer

SERWISY MIEJSKIE

Serwis kulturalny - Kultura.rybnik.eu
Rybnik dla biznesu
OSKAR - Ogólnodostępny System Komunikacji Administracji Rybnickiej
 Turystyka w Rybniku
 Edukacja w Rybniku
 E-karta
 

 

GWIAZDY w RYBNIKU


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt