Drogi / utrudnienia w ruchu Przejdź do strony
   e-Urząd Przejdź do strony
   Edukacja Przejdź do strony
   Fundusze unijne Przejdź do strony
   Nieruchomości Przejdź do strony
   Oferta inwestycyjna Przejdź do strony
   Parkingi Przejdź do strony
   Podatki 2017 Przejdź do strony
   Zamówienia publiczne, przetargi Przejdź do strony

 

 

PANORAMA MIASTA
Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

RYNEK

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 
PLAC WOLNOŚCI

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

BAZYLIKA

Bazylika

 

WIRTUALNA WYCIECZKA

Wirtualna wycieczka

 

 

RYBEK Z RYBNIKA

 

Rybek z Rybnika


   

Strona główna

Aktualności


   

Spotkanie z komandorem


Prezydent Rybnika, Adam Fudali, spotkał się we wtorek, 9 września z kmdr. por. dr. Adamem Kulą z gdyńskiego koła Związku Oficerów Rezerwy RP im. Marszałka Józefa Piłsudskiego.Spotkanie było okazją do rozmowy na temat związków Adama Kuli z Rybnikiem i jego działalności na rzecz integracji Rybnika i Pomorza.

- Pochodzę z Rybnika. Byliśmy skromną rodziną, tak jak każdy na Śląsku. Ojciec pracował w Hucie Silesia, był brygadzistą „na lodówkach”. Mama też była zatrudniona w hucie, na emalierni. Ja i moi dwaj bracia po szkole zawodowej pracowaliśmy w kopalni Chwałowice – mówił podczas spotkania kmdr por. dr Adam Kula.
W czasie spotkania prezydent Adam Fudali wręczył kmdr. por. dr. Adamowi Kuli statuetkę w kształcie herbu Rybnika w podziękowaniu za promowanie naszego miasta na Pomorzou. Fot. A. Kolenda

 

Później bracia rozpoczęli przygodę z wojskiem.

Starszy brat był żeglarzem, ciągnęło go do morza. Skończył szkołę podoficerską, dostał przydział do Marynarki Wojennej. Skończył studia, został trenerem i dwunastokrotnym mistrzem Polski, jest bardzo znanym żeglarzem w Gdyni. Drugi brat skończył Wyższą Szkołę Marynarki Wojennej, był pierwszym dowódcą okrętu RP Górnik. Kształcił się dalej, by w końcu odpowiadać za wprowadzanie polskiej Marynarki Wojennej w struktury NATO – dodał Adam Kula.

Równie ciekawe są losy samego Adama Kuli:

Skończyłem górniczą szkołę zawodową, potem Szkołę Chorążych w Olsztynie. Następnie studiowałem na Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. Potem, w Marynarce Wojennej, byłem instruktorem, wykładowcą, starszym wykładowcą i kierownikiem Zakładu Wychowania Fizycznego. Następnie zostałem adiunktem Akademii Marynarki Wojennej, a w 1998 r. doktoryzowałem się na gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego – opowiadał gość prezydenta.Do Rybnika komandor Adam Kula przyjeżdża z żoną. Fot. A. Kolenda

 

Warto podkreślić, że Adam Kula od 18 lat organizuje wycieczki dla mieszkańców Rybnika na Pomorze. Rybniczanie za jego pośrednictwem poznają informacje o służbie w Marynarce Wojennej oraz zwiedzają zabytki Gdańska, Gdyni i Sopotu. Adam Kula organizuje też przyjazdy „ludzi morza” na Ziemię Rybnicką, pokazując im Śląsk i bogactwo tradycji górniczej. Pierwszą wycieczkę do Rybnika zorganizował dla trzynastu oficerów z Akademii Marynarki Wojennej, by pokazać im, że Śląsk to miejsce niezwykłe, a nie – jak wcześniej sądzili – szara przestrzeń.

Rybnik jest ciągle w moim sercu, dowodem na to jest moja obecność tutaj. Jest w sercu i będzie do końca życia, jako że mam wytatuowany herb miasta. Mam też flagę Rybnika, którą na Kaszubach wieszam na maszcie zawsze wtedy, gdy przyjeżdżają goście ze Śląska oraz obowiązkowo 13 czerwca, w dzień Św. Antoniego – podkreślał Adam Kula.


Poleć tą informację innym: wykop.pl facebook blip.pl twitter.comData dodania: 2014-09-10

powrót   
ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej
CYTAT DNIA
Od muzyki piękniejsza jest tylko cisza.
(Paul Claudel)

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer

SERWISY MIEJSKIE

Serwis kulturalny - Kultura.rybnik.eu
Rybnik dla biznesu
OSKAR - Ogólnodostępny System Komunikacji Administracji Rybnickiej
 Turystyka w Rybniku
 Edukacja w Rybniku
 E-karta
 

 

GWIAZDY w RYBNIKU


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt