Drogi / utrudnienia w ruchu Przejdź do strony
   e-Urząd Przejdź do strony
   Edukacja Przejdź do strony
   Fundusze unijne Przejdź do strony
   Nieruchomości Przejdź do strony
   Oferta inwestycyjna Przejdź do strony
   Parkingi Przejdź do strony
   Podatki 2017 Przejdź do strony
   Zamówienia publiczne, przetargi Przejdź do strony

 

 

PANORAMA MIASTA
Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

RYNEK

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 
PLAC WOLNOŚCI

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

BAZYLIKA

Bazylika

 

WIRTUALNA WYCIECZKA

Wirtualna wycieczka

 

 

RYBEK Z RYBNIKA

 

Rybek z Rybnika


   

Strona główna

Aktualności


   

Teren przy Zebrzydowickiej sprzedany


Za kwotę 6 milionów 150 tysięcy złotych sprzedany został miejski teren przy ul. Zebrzydowickiej w Rybniku. Zostanie tam zrealizowana inwestycja pod nazwą Kwartał Domus.Inwestycja, której wartość sięga 40 milionów złotych, realizowana będzie w dwóch etapach. Do końca 2015 roku w sąsiedztwie dzisiejszego Domusu powstanie wielofunkcyjny obiekt handlowo-usługowy z miejscami parkingowymi, skwer rekreacyjny oraz budynek mieszkaniowy z 40 mieszkaniami o różnej powierzchni. W kolejnym etapie wyburzony zostanie obecny Domus, a w jego miejsce, do końca 2016 roku, powstanie nowoczesny i wielofunkcyjny obiekt handlowo-usługowy ze strefą rekreacyjną.

- Bardzo się cieszę, że kolejny fragment naszego miasta zostanie zabudowany. Koncepcja, którą zaproponowała firma, jest bardzo atrakcyjna dla naszego miasta. Ponadto miasto pozyska wpływy ze sprzedaży terenu oraz z różnego rodzaju opłat i podatków, w tym podatków od nieruchomości. To także szansa na ożywienie rynku lokalnego – szanse na nowe miejsca pracy czy zlecenia dla firm budowlanych – podkreśla prezydent Rybnika, Adam Fudali.
O zagospodarowania terenu przy ul. Zebrzydowickiej poinformowano na konferencji prasowej z udziałem prezydenta Rybnika, Adama Fudalego. Fot. A. Kolenda

Do tej pory, w związku z planami sprzedaży terenu przy ul. Zebrzydowickiej, zorganizowano kilka postępowań przetargowych. W ich trakcie żadna oferta nie spełniała jednak warunków istotnych dla zagospodarowania terenu z punktu widzenia miasta.

- Na ostatni przetarg wpłynęły dwie, różniące się od siebie zasadniczo oferty. Jedna z nich zakładała wyłącznie zagospodarowanie działki, którą miasto chciało sprzedać, druga rozszerzała zakres opracowania o działkę, na której stoi Domus. Ta oferta została wysoko oceniona przez komisję przetargową, ponieważ zagospodarowuje całą przestrzeń, a ponadto jest spójna koncepcyjnie. Rozwiązane są problemy komunikacyjne, parkingowe, mieszkaniowe, usługowe i co najważniejsze – jest zabezpieczona sfera dostępności mieszkańców do aktywnej rekreacji – dodaje zastępca prezydenta Rybnika, Michał Śmigielski.

Koncepcja zagospodarowania kwartału urbanistycznego w Rybniku pomiędzy ulicami Zebrzydowicką, Raciborską i Kotucza obejmuje zatem teren przed sprzedażą należący do miasta, jak i teren dawnego domu handlowego Domus.

- Jest koncepcją, która ma na celu włączenie tego kwartału w aktywną przestrzeń miastotwórczą. To, co dotychczas ma charakter pasywny, zostanie urządzone i włączone w aktywną siatkę miasta. Chodzi o to, by wykorzystać tę bardzo wartościową przestrzeń i sprawić, że ona będzie tętniła życiem wskazywał przedstawiciel agencji kreatywnej reprezentującej inwestora, Sebastian Musioł.

 

- Obecny Domus zostanie zburzony. Projekt nosi jednak nazwę Kwartał Domus, aby szanować tradycję nazewniczą społeczności lokalnej. Intencja przedsięwzięcia jest taka, by znalazło się tam jak najwięcej powierzchni o charakterze usługowym – mówi Damian Góral, przedstawiciel inwestora.Koncepcja zagospodarowania terenu przy ul. Zebrzydowickiej

Jak podkreśla inwestor, jest to koncepcja, która jeszcze może ewoluować:

 – Chcemy zaprosić społeczność lokalną do udziału w plebiscycie na to, jak zagospodarować otwartą przestrzeń publiczną, która zostanie zaprojektowana i przeznaczona do użytku mieszkańców. W serwisie Facebook uruchomiono stronę (ZOBACZ), gdzie zostały przedstawione projekty szczegółowego zagospodarowania przestrzeni aktywnej rekreacji. Jest pięć propozycji: plac zabaw, plaża, skatepark, strefa ciszy i strefa sportu. Mieszkańcy będą wyrażać swoją opinie poprzez polubienie danej oferty – dodaje Sebastian Musioł.

Inwestycja jest atrakcyjna także ze względów ekologicznych:

- Myślimy w kategoriach miastotwórczych, ale również w kategoriach przyjaznych dla mieszkańców i dla użytkowników. Oznacza to budownictwo, które nie wydziela do atmosfery i środowiska żadnych trujących substancji, budownictwo z wykorzystaniem technologii ograniczających zużycie energii i jej odnawialnych źródeł - wskazywał  Damian Góral.

W koncepcji zadbano także o odpowiednie zazielenienie przestrzeni:

- Maksymalny współczynnik zazielenienia dla tych terenów wyznaczony jest na poziomie 10%. Koncepcja zakłada wskaźnik 30%  oraz dodatkowo wykonanie zazielenionych dachów - zaznaczył Sebastian Musioł.

Miastu przysługiwać będzie prawo odkupu sprzedanej nieruchomości w przypadku, gdy w terminie czterech lat od daty zawarcia umowy sprzedaży nie zostanie oddana do użytkowania inwestycja przedstawiona w ofercie przetargowej.

 

Inwestor, czyli Barbara Żurek Nieruchomości Komercyjne. przystąpi do prac bezzwłocznie po zakończeniu procedury związanej ze sprzedażą terenu.

 

Koncepcję zagospodarowania kwartału urbanistycznego w Rybniku pomiędzy ulicami Zebrzydowicką, Raciborską i Kotucza można zobaczyć TUTAJ.

 

Więcej informacji o inwestycji TUTAJ.


Poleć tą informację innym: wykop.pl facebook blip.pl twitter.comData dodania: 2014-09-18

powrót   
ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej
CYTAT DNIA
Od muzyki piękniejsza jest tylko cisza.
(Paul Claudel)

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer

SERWISY MIEJSKIE

Serwis kulturalny - Kultura.rybnik.eu
Rybnik dla biznesu
OSKAR - Ogólnodostępny System Komunikacji Administracji Rybnickiej
 Turystyka w Rybniku
 Edukacja w Rybniku
 E-karta
 

 

GWIAZDY w RYBNIKU


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt