Drogi / utrudnienia w ruchu Przejdź do strony
   e-Urząd Przejdź do strony
   Edukacja Przejdź do strony
   Fundusze unijne Przejdź do strony
   Nieruchomości Przejdź do strony
   Oferta inwestycyjna Przejdź do strony
   Parkingi Przejdź do strony
   Podatki 2017 Przejdź do strony
   Zamówienia publiczne, przetargi Przejdź do strony

 

 

PANORAMA MIASTA
Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

RYNEK

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 
PLAC WOLNOŚCI

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

BAZYLIKA

Bazylika

 

WIRTUALNA WYCIECZKA

Wirtualna wycieczka

 

 

RYBEK Z RYBNIKA

 

Rybek z Rybnika


   

Strona główna

Aktualności


   

Lekcje historyczne na deptaku


Z okazji otwarcia zrewitalizowanego deptaka w centrum Rybnika dla dzieci i młodzieży zorganizowano lekcje historyczne na ulicach Jana III Sobieskiego i Powstańców Śląskich.Lekcje na deptaku, które przybliżyły młodym mieszkańcom Rybnika historię i tradycję tego miejsca, poprowadził Jacek Kamiński, właściciel Galerii Pod Manekinem. Była to swego rodzaju podróż w czasie, dzięki której dzieci i młodzież mogły odnaleźć ślady przeszłości w otaczającej nas rzeczywistości. Nie zabrakło opowieści o budynkach, ulicach, ale najważniejsze były historie o ludziach, którzy niegdyś w Rybniku mieszkali.
Fot. A. Kolenda

 

Pierwszym punktem edukacyjnego spaceru był oczywiście rybnicki rynek – od dawnych czasów centralny punkt miasta, miejsce ważne ze względu na znajdujący się tu zabytkowy budynek ratusza. Potem uczestnicy plenerowej lekcji udali się w kierunku ulicy Jana III Sobieskiego.

Budynek z numerem 1 to wspaniała secesyjna kamienica pochodząca z 1905 roku. Wcześniej w tym miejscu stała drewniana chatka charakterystyczna dla dawnego miasta. Tam, gdzie obecnie można wypić kawę, do niedawna znajdowało się podwórko. I na jego bruk w czasie okupacji gestapowcy wyrzucali podczas rewizji przeróżne sprzęty domowe. Było to mieszkanie Artura Trunkhardta, Niemca z Westfalii, Polaka z wyboru – opowiadał młodym ludziom Jacek Kamiński.Fot. A. Kolenda

 

Przewodnik pokazał słuchaczom dawny dom rodzinny profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego, Józefa Lepiarczka, autora opracowania poświęconego zabytkom powiatu rybnickiego. Opowiadał też o historii Świerklańca, niegdysiejszej karczmie i hotelu:

Działalność gastronomiczno-rozrywkową prowadzono tu od bardzo dawnych czasów. Jest prawdopodobne, że o karczmie wzmiankowano w dokumencie z 1223 roku – podkreślał Jacek Kaminski.

Uczestnicy lekcji zobaczyli m.in. dom, w którym mieszkał dowódca powstańczy, kapitan Nikodem Sobik, dowiedzieli się o losach słynnej kupieckiej rodziny Kopiec oraz poznali historię domu towarowego, który wzniesiono, korzystając z wielkomiejskich wzorów:

Ten przeszklony budynek o dwóch kondygnacjach, w którym współcześnie jeszcze do niedawna funkcjonował Empik, na początku dwudziestego wieku w porównaniu do innych sklepów, małych i ciemnych, był zjawiskiem z innego świata – dodał Kamiński.Fot. A. Kolenda


W dalszej części wycieczki jej uczestnicy odkrywali historię ulicy Powstańców Śląskich:

Ulica Powstańców prowadzi do Żor i Mikołowa. Środkiem jej kiedyś płynął strumyk. Z niego czerpano wodę, a część była kierowana dalej drewnianymi rurami – wyjaśniał przewodnik.

Młodzież usłyszała historię tragicznych losów rybnickich Żydów, którzy w piwnicy jednej z kamienic ukrywali się przed hitlerowcami. Nie zabrakło także odniesień do czasów PRL-u. Wycieczka zakończyła się pod rybnicką bazyliką opowieścią o budowie kościoła.


Informacje przewodnika uzupełniała prezentowana w witrynach sklepów na deptaku wystawa fotografii historycznej „Ulice Jana III Sobieskiego i Powstańców Śląskich sprzed lat …”.

Lekcje historyczne wpisują się w program uroczystego otwarcia zrewitalizowanego deptaka. Więcej o imprezie „Wdepnij na DEPTAK!” TUTAJ.


Poleć tą informację innym: wykop.pl facebook blip.pl twitter.comData dodania: 2014-10-17

powrót   
ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej
CYTAT DNIA
Najlepszym lekarstwem na gniew jest poczekać.
(Seneka)

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer

SERWISY MIEJSKIE

Serwis kulturalny - Kultura.rybnik.eu
Rybnik dla biznesu
OSKAR - Ogólnodostępny System Komunikacji Administracji Rybnickiej
 Turystyka w Rybniku
 Edukacja w Rybniku
 E-karta
 

 

GWIAZDY w RYBNIKU


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt