Drogi / utrudnienia w ruchu Przejdź do strony
   e-Urząd Przejdź do strony
   Edukacja Przejdź do strony
   Fundusze unijne Przejdź do strony
   Nieruchomości Przejdź do strony
   Oferta inwestycyjna Przejdź do strony
   Parkingi Przejdź do strony
   Podatki 2017 Przejdź do strony
   Zamówienia publiczne, przetargi Przejdź do strony

 

 

PANORAMA MIASTA
Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

RYNEK

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 
PLAC WOLNOŚCI

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

BAZYLIKA

Bazylika

 

WIRTUALNA WYCIECZKA

Wirtualna wycieczka

 

 

RYBEK Z RYBNIKA

 

Rybek z Rybnika


   

Strona główna

Aktualności


   

Rybniccy muzycy zagrają w NOSPR


Związany z Rybnikiem wybitny pianista, legenda jazzu i mistrz improwizacji Adam Makowicz zagra wraz z zespołem Carrantuohill w Wielkiej Sali Koncertowej NOSPR w Katowicach. Mecenasem koncertu jest prezydent Rybnika Piotr Kuczera.W niedzielę, 22 marca br. o godz. 16:00, w Wielkiej Sali Koncertowej NOSPR w Katowicach nie zabraknie rybnickich akcentów.

 

Podczas wielkiego wydarzenia muzycznego, jakim będzie koncert „Carrantuohill & Adam Makowicz” muzykom towarzyszyć będzie Orkiestra Symfoniczna Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. Braci Szafranków pod dyrekcją Romany Kuczery oraz połączone siły chórów: Dominanta (z PSM II st. w Rybniku) oraz Autograph pod dyrekcją Joanny Glenc.

 

W koncercie weźmie również udział uznana na europejskich scenach harfistka Anna Faber oraz niezwykle utalentowana wokalistka – Anna Buczkowska. W ramach wydarzenia połączą się brzmienia muzyki symfonicznej z jazzem i muzyką folkową. 

 

Adam Makowicz – mistrz fortepianiu, legenda jazzu.

Urodził się w 1940 roku w Czechach, w polskiej rodzinie mieszkającej na Śląsku Cieszyńskim. W 1946 r. z rodzicami powrócił do Polski. Pierwszych lekcji gry na fortepianie udzielała artyście jego matka, również pianistka i śpiewaczka. Młody Adam okazał się szczególnie utalentowany, dlatego też trafił do szkoły dla dzieci uzdolnionych muzycznie, a następnie do klasy fortepianu wybitnego nauczyciela, profesora Karola Szafranka w Rybniku. Choć rodzice marzyli dla syna o karierze klasycznego pianisty, 15-letniego Adama porwał jednak jazz. W późnych latach pięćdziesiątych w Polsce muzyka jazzowa była niemile widzianym i wręcz zakazanym owocem Zachodu. Ta muzyka, jak powiedział kiedyś Makowicz, "świat wolności i improwizacji", zafascynowała go do takiego stopnia, że jako nastolatek porzucił szkołę, jej klasyczne wymogi i zasady. Mieszkając na stałe w USA, dzielił dotąd scenę z największymi i najwspanialszymi muzykami. Byli to między innymi: Benny Goodman, Herbie Hancock, Earl Hines, Freddie Hubbard, Sarah Vaughan, Teddy Wilson, George Shearing, George Mraz, Al Foster, Jack DeJohnette, Charlie Haden. Był wielokrotnym solistą orkiestr i zespołów kameralnych, m.in.: National Symphony of Washington, London Royal Philharmonic Orchestra, Moscow Symphony Orchestra, Filharmonii Narodowej w Warszawie, Chester String Quartet, Amici String Quartet i wielu innych.


Poleć tą informację innym: wykop.pl facebook blip.pl twitter.comData dodania: 2015-03-20

powrót   
ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej
CYTAT DNIA
Chcesz się pozbyć pracy? Wykonaj ją.

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer

SERWISY MIEJSKIE

Serwis kulturalny - Kultura.rybnik.eu
Rybnik dla biznesu
OSKAR - Ogólnodostępny System Komunikacji Administracji Rybnickiej
 Turystyka w Rybniku
 Edukacja w Rybniku
 E-karta
 

 

GWIAZDY w RYBNIKU


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt