|
Plan Gospodarki Niskoemisyjnej
Miasto Rybnik jest w trakcie opracowywania Planu Gospodarki Niskoemisyjnej (PGN). Plan jest częścią projektu pn. „Opracowanie Planu Gospodarki Niskoemisyjnej dla Miasta Rybnika”, na który miasto uzyskało dofinansowanie ze środków Funduszu Spójności w ramach działania 9.3 Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013.
Oprócz PGN projekt zakłada m. in. stworzenie bazy danych, która pozwoli na ocenę gospodarki energią w mieście oraz inwentaryzację emisji gazów cieplarnianych, a także przeprowadzenie szkoleń pracowników gminy na temat problematyki związanej z tworzeniem planu.
Czym jest Plan Gospodarki Niskoemisyjnej?
Plan Gospodarki Niskoemisyjnej jest dokumentem strategicznym, który określa wizję rozwoju gminy w kierunku gospodarki niskoemisyjnej. Jego realizacja ma przyczynić się do osiągnięcia celów określonych w pakiecie klimatyczno-energetycznym do roku 2020, tj.:
- redukcji emisji gazów cieplarnianych,
- zwiększenia udziału energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych (OZE),
- redukcji zużycia energii finalnej, co ma zostać zrealizowane poprzez podniesienie efektywności energetycznej.
Ponadto PGN ma przyczynić się do poprawy jakości powietrza na obszarach, na których odnotowano przekroczenia jakości poziomów dopuszczalnych stężeń w powietrzu i realizowane są programy i plany naprawcze.
Jakie korzyści może dać gminie posiadanie Planu Gospodarki Niskoemisyjnej?
- stwarza możliwości przyjęcia realnych do wykonania celów w zakresie ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, udziału OZE i ograniczenia zużycia energii w gminach (wpisanie się gminy w cele klimatyczne Polski i UE),
- pozwala na zebranie w jednym dokumencie możliwych do realizacji pod względem ekonomicznym oraz społecznym przedsięwzięć z zakresu środowiska i energetyki poprzez uwzględnienie ich w Wieloletnich Planach Finansowych (optymalizacja wykorzystania środków z perspektywy UE na lata 2014-2020),
- PGN jako program strategiczny wyznacza kierunki i ujednolica politykę gminy w zakresie środowiska i gospodarki energetycznej,
- zwiększa szanse w ubieganiu się o dotacje środków UE na inwestycje w perspektywie finansowej 2014-2020,
- służy poprawie jakości powietrza.
Obszary oddziaływania Planu Gospodarki Niskoemisyjnej
Jedną z cech PGN ma być jego kompleksowość, dlatego wskazuje on szeroki wachlarz działań, zarówno inwestycyjnych, obejmujących takie obszary jak: budownictwo, produkcja i zaopatrzenie w energię i ciepło, transport, oświetlenie uliczne, jak również zadań nieinwestycyjnych, związanych z planowaniem miejskim, zamówieniami publicznymi czy promowaniem gospodarki niskoemisyjnej.
Do głównych interesariuszy PGN należy zaliczyć:
- wydziały, jednostki i spółki miejskie,
- dostawców energii,
- przedsiębiorstwa energetyczne,
- wspólnoty oraz spółdzielnie mieszkaniowe,
- podmioty działające w sferze transportu,
- mieszkańców.
Wykonawcą Planu Gospodarki Niskoemisyjnej dla Miasta Rybnika jest opolska firma ATMOTERM S.A. Całkowity koszt przedsięwzięcia wyniesie 82.410 zł, z czego 70.048,50 zł stanowi dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Spójności.
Konsultacje społeczne projektu Planu gospodarki niskoemisyjnej wraz z Prognozą oddziaływania na środowisko. Szczegóły odnaleźć można na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miasta Rybnika - kliknij .
Data dodania: 2015-04-01
powrót
|
|