Drogi / utrudnienia w ruchu Przejdź do strony
   e-Urząd Przejdź do strony
   Edukacja Przejdź do strony
   Fundusze unijne Przejdź do strony
   Nieruchomości Przejdź do strony
   Oferta inwestycyjna Przejdź do strony
   Parkingi Przejdź do strony
   Podatki 2017 Przejdź do strony
   Zamówienia publiczne, przetargi Przejdź do strony

 

 

PANORAMA MIASTA
Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

RYNEK

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 
PLAC WOLNOŚCI

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

BAZYLIKA

Bazylika

 

WIRTUALNA WYCIECZKA

Wirtualna wycieczka

 

 

RYBEK Z RYBNIKA

 

Rybek z Rybnika


   

Strona główna

Aktualności


   

3 miliony na budżet obywatelski 2016


Rusza trzecia edycja budżetu obywatelskiego w Rybniku. Na realizację przedsięwzięcia zaplanowano trzy miliony złotych – dwa z nich przeznaczone zostaną na dzielnicowe projekty lokalne, dodatkowy milion – na projekty ogólnomiejskie.Budżet obywatelski w Rybniku
Budżet obywatelski funkcjonuje w Rybniku od 2013 roku. Projekty wybrane przez mieszkańców do realizacji w danym roku wprowadzane są w życie w roku kolejnym. W dwóch poprzednich edycjach budżetu obywatelskiego miasta Rybnika do realizacji w latach 2014 i 2015 wybrano łącznie 54 projekty, które oszacowano na łączną kwotę ponad 3,6 miliona złotych.

Ta forma wydatkowania publicznych środków finansowych umożliwia mieszkańcom zabranie głosu na temat tego, jakie przedsięwzięcia powinny zostać zrealizowane w mieście, zwłaszcza w konkretnej dzielnicy.
– Budżet obywatelski to przede wszystkim szansa na wdrożenie pomysłów ważnych dla lokalnej społeczności. To także okazja do tego, by aktywnie uczestniczyć w życiu swojej małej ojczyzny, podejmować decyzje służące jej rozwojowi, zyskać poczucie odpowiedzialności za najbliższe otoczenie i pogłębić związek z miejscem swojego zamieszkania. Dzięki współdziałaniu z innymi mieszkańcami, budżet obywatelski jest także doskonałym sposobem na integrację społeczną – podkreśla prezydent Rybnika, Piotr Kuczera.  

 


Ile do wydania ?
Już niedługo decydować będziemy o tym, co w ramach budżetu obywatelskiego powstanie w roku 2016. Na tę edycję zaplanowano w sumie trzy miliony złotych.
Dwa miliony złotych przeznaczone zostaną na dzielnicowe projekty lokalne. Wysokość kwoty przypadającej  danej dzielnicy uzależniona jest od liczby mieszkańców.  Nowością w stosunku do poprzednich edycji budżetu obywatelskiego jest zaplanowanie dodatkowo kwoty jednego miliona złotych na projekty o charakterze ogólnomiejskim – wartość pojedynczego projektu nie może tu jednak przekraczać kwoty pięciuset tysięcy złotych.
Informacja na temat kwot budżetu obywatelskiego w Rybniku na 2016 rok w zarządzeniu prezydenta miasta – kliknij, żeby przeczytać więcej 

 


Kalendarium wydarzeń
Zgodnie z przyjętym zarządzeniem prezydenta miasta harmonogramem propozycje projektów do budżetu obywatelskiego będzie można składać od 1 do 31 maja. Od początku czerwca do końca sierpnia  zgłoszone projekty będą weryfikowane formalnie przez Biuro Organizacji Pozarządowych i Sportu oraz merytorycznie przez wskazane jednostki organizacyjne miasta. W tym czasie ustalone zostaną listy projektów do głosowania, wyznaczeni zostaną też moderatorzy prezentujący projekty oraz przygotowane zostaną prezentacje projektów. Na pierwszą połowę września zaplanowano głosowanie mieszkańców nad zgłoszonymi propozycjami projektów. Do 20 października poznamy informacje  o projektach wybranych do realizacji, które następnie zostaną wpisane do projektu budżetu miasta.
Procedurę zgłaszania projektów, zasady i tryb ich wybierania określać będzie Regulamin budżetu obywatelskiego Miasta Rybnika, który podany zostanie  do publicznej wiadomości  do końca kwietnia.
Więcej informacji na temat tego, czym jest budżet obywatelski na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji – kliknij, żeby przeczytać


Co to jest budżet obywatelski inaczej partycypacyjny?
Partycypacja to inaczej współuczestniczenie. Dzięki budżetowi partycypacyjnemu mieszkańcy gminy, dzielnicy, wsi lub osiedla mogą uczestniczyć w projektowaniu lokalnych wydatków . Władze oddają pewną część budżetu do dyspozycji mieszkańcom, którzy sami decydują, na co przeznaczyć pieniądze. Robią to poprzez:
•    uczestniczenie w określaniu najpilniejszych wydatków,
•    składanie własnych propozycji
•    większą rolę w kontroli wydatków publicznych.

 

 

W odróżnieniu od konsultacji społecznych, w wypadku budżetu partycypacyjnego decyzje podjęte przez mieszkańców są wiążące. Jest wiele różnych modeli takiego tworzenia budżetu. W każdym z nich zakres bezpośredniego wpływu mieszkańców jest różny. Jednak najważniejsze to umożliwienie mieszkańcom zabrania głosu.
[Źródło: https://mac.gov.pl/budzet-partycypacyjny]

 

 

Harmonogram prac nad budżetem obywatelskim

 

od 17 kwietnia do 22 kwietnia

Konsultacje społeczne regulaminu budżetu obywatelskiego – publikacja w Biuletynie Informacji Publicznej i stronie internetowej www.rybnik.eu

do 24 kwietnia

Zarządzenie prezydenta przyjmujące regulamin budżetu obywatelskiego

od 1 maja do 31 maja

Składanie propozycji projektów do budżetu obywatelskiego
na dany rok

od 1 czerwca

do 30 sierpnia

  1. Weryfikacja formalna zgłoszonych projektów przez Biuro Organizacji Pozarządowych i Sportu
  2. Weryfikacja merytoryczna zgłoszonych projektów przez wskazane wydziały/biura/jednostki organizacyjne miasta
  3. Ustalenie listy projektów do głosowania
  4. Wyznaczenie moderatorów prezentujących projekty
  5. Przygotowanie prezentacji projektów

pierwsza połowa września

Głosowanie nad zgłoszonymi propozycjami projektów

do 20 października

1. Ogłoszenie informacji o projektach wybranych do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego

2. Wpisanie wybranych projektów do projektu budżetu miasta

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Poleć tą informację innym: wykop.pl facebook blip.pl twitter.comData dodania: 2015-04-15

powrót   
ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej
CYTAT DNIA
Szczęście to łza, którą się otarło i uśmiech, który się wywołało...

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer

SERWISY MIEJSKIE

Serwis kulturalny - Kultura.rybnik.eu
Rybnik dla biznesu
OSKAR - Ogólnodostępny System Komunikacji Administracji Rybnickiej
 Turystyka w Rybniku
 Edukacja w Rybniku
 E-karta
 

 

GWIAZDY w RYBNIKU


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt