Drogi / utrudnienia w ruchu Przejdź do strony
   e-Urząd Przejdź do strony
   Edukacja Przejdź do strony
   Fundusze unijne Przejdź do strony
   Nieruchomości Przejdź do strony
   Oferta inwestycyjna Przejdź do strony
   Parkingi Przejdź do strony
   Podatki 2017 Przejdź do strony
   Zamówienia publiczne, przetargi Przejdź do strony

 

 

PANORAMA MIASTA
Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

RYNEK

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 
PLAC WOLNOŚCI

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

BAZYLIKA

Bazylika

 

WIRTUALNA WYCIECZKA

Wirtualna wycieczka

 

 

RYBEK Z RYBNIKA

 

Rybek z Rybnika


   

Strona główna

Aktualności


   

Co czyje – inwentaryzacja sieci grzewczych


Naniesienie wszystkich sieci ciepłowniczych do systemu elektronicznych map, ustalenie prawa własności oraz uregulowanie służebności gruntów, przez które te sieci przebiegają, to cele, które wyznaczył sobie powołany 15 kwietnia z inicjatywy grupy SEJ zespół projektowy.Zespół składający się z przedstawicieli grupy SEJ i samorządów miast: Jastrzębia-Zdroju, Knurowa, Raciborza, Rybnika, Wodzisławia, Żor oraz gmin: Czerwionka-Leszczyny i Pawłowice, będzie pracował nad rozwiązaniami administracyjno-prawnymi, które usprawnią przeprowadzenie inwentaryzacji sieci i pozwolą na jednoznaczne uregulowanie kwestii własności i służebności gruntów, przez które przebiegają sieci grzewcze.


Obecny na spotkaniu Tomasz Gawlik - prezes Spółki Energetycznej ”Jastrzębie” podkreślił - Sprawne przeprowadzenie tego procesu leży zarówno w interesie grupy SEJ jak i samorządów, które w swoich obowiązkach mają zapewnienie ogrzewania dla mieszkańców oraz redukcję poziomu „niskiej emisji”. Ma także bezpośredni wpływ na planowanie projektów rozwojowych i inwestycyjnych grupy SEJ i samorządów.
Włodzimierz Hereźniak - prezes jastrzębskiego PEC-u akcentował bezpośredni wpływ kosztów związanych z procesem ustalenia prawa własności i służebności na cenę ciepła. 


Wzrost cen ciepła nie leży w interesie grupy SEJ zakładającej w swoim planie rozwojowym dalsze inwestycje i pozyskiwanie nowych klientów oraz konkurencyjność rynkową. Nie leży także w interesie samorządów, które borykają się z obowiązkiem zwalczania „niskiej emisji”, a przyłączanie mieszkańców do sieci ciepła systemowego to jeden z efektywniejszych sposobów zwalczania tego problemu. Najmniej jednak leży w interesie odbiorców ciepła, czyli mieszkańców gmin regionu.


Powołany zespół ma na celu wypracowanie optymalnych rozwiązań finansowych z uwzględnieniem interesu wszystkich stron w zgodzie z przepisami obowiązującego prawa. Obecny na spotkaniu Janusz Koper wiceprezydent Rybnika podkreślił, że uregulowanie tej kwestii nie zależy od dobrej woli przedstawicieli władz samorządowych, które dla rozwiązania istniejącego problemu przekazałyby służebności nieodpłatnie lub za symboliczną opłatą. Ograniczenia wynikają, bowiem z przepisów ustaw o finansach publicznych i o drogach publicznych, które to nakładają na gminy obowiązek dochodzenia dla gmin należności finansowych.
Zainicjowane przez grupę SEJ spotkanie stało się platformą dyskusyjną o przenikających się potrzebach dostawców ciepła i samorządów na tyle istotnych, żeby powołać wspólne zespoły projektowe i wypracować uniwersalne rozwiązania.


Grupa SEJ - czyli Spółka Energetyczna „Jastrzębie” i Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Jastrzębiu-Zdroju kończą proces integracji i już wkrótce będą tworzyć jedno przedsiębiorstwo o zasięgu regionalnym. W wyniku połączenia 70% przesyłanego ciepła będzie wytwarzane przez to przedsiębiorstwo, a 30% kupowane na rynku.
Fot. Materiały prasowe
Poleć tą informację innym: wykop.pl facebook blip.pl twitter.comData dodania: 2015-04-21

powrót   
ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej
CYTAT DNIA
Są ludzie, którzy nie popełniają błędów. To ci, za których myślą inni.

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer

SERWISY MIEJSKIE

Serwis kulturalny - Kultura.rybnik.eu
Rybnik dla biznesu
OSKAR - Ogólnodostępny System Komunikacji Administracji Rybnickiej
 Turystyka w Rybniku
 Edukacja w Rybniku
 E-karta
 

 

GWIAZDY w RYBNIKU


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt