Drogi / utrudnienia w ruchu Przejdź do strony
   e-Urząd Przejdź do strony
   Edukacja Przejdź do strony
   Fundusze unijne Przejdź do strony
   Nieruchomości Przejdź do strony
   Oferta inwestycyjna Przejdź do strony
   Parkingi Przejdź do strony
   Podatki 2017 Przejdź do strony
   Zamówienia publiczne, przetargi Przejdź do strony

 

 

PANORAMA MIASTA
Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

RYNEK

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 
PLAC WOLNOŚCI

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

BAZYLIKA

Bazylika

 

WIRTUALNA WYCIECZKA

Wirtualna wycieczka

 

 

RYBEK Z RYBNIKA

 

Rybek z Rybnika


   

Strona główna

Aktualności


   

Akcja szczepienia lisów


Rusza wiosenna akcja szczepienia lisów. W okresie pomiędzy 24 kwietnia a 3 maja br. na terenie całego województwa śląskiego prowadzona będzie akcja wykładania z samolotów szczepionki przeciwko wściekliźnie dla lisów.Akcja będzie prowadzona przy użyciu samolotów. Szczepionka zostanie wyłożona z wysokości około 200 metrów, na obszarze ponad 10 tys. km2 powierzchni zielonych, średnio po 20 dawek szczepionki na 1 km2 (poza okolicami miejscowości Pradła, gdzie wyłożonych zostanie 25 dawek na 1km2). W sumie na terenie całego województwa śląskiego zostanie wyłożonych 213 460 dawek szczepionki.

Szczepionki zostaną wyłożone nie tylko w lasach, ale i na pozostałych terenach zielonych, np. na polach, łąkach, w ogródkach działkowych, a nawet w parkach. W wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie oraz obszarze przygranicznym z woj. małopolskim w okolicy miejscowości Klucze zostanie wyłożonych ręcznie około 350 dawek szczepionki.

Szczepionka zatopiona jest w przynęcie w postaci małych brunatnych kostek o zapachu mocno zepsutej ryby. Zapach ten lisy wyczuwają z odległości ok. 800 metrów. Podczas próby konsumpcji przynęty przez lisa dochodzi do uszkodzenia zatopionej w niej kapsułki ze szczepionką i pobrania jej przez zwierzę.

Śląski Wojewódzki Lekarz Weterynarii apeluje do mieszkańców województwa o niepodnoszenie szczepionek z ziemi. Znalezioną przynętę należy pozostawić w danym miejscu, tak, żeby lis mógł ją znaleźć i zjeść. Należy pamiętać o tym, że „zapach ludzki” pozostawiony na przynęcie sprawia, że staje się ona nieatrakcyjna dla lisa, który, wyczuwając zapach człowieka, nie zje już takiej kostki. Jednocześnie przypominamy, że przez dwa tygodnie po przeprowadzeniu akcji nie wolno wyprowadzać zwierząt domowych na tereny niezabudowane.

Śląski Wojewódzki Lekarz Weterynarii w Katowicach informuje również, że sama przynęta nie jest niebezpieczna dla człowieka. Natomiast w przypadku kontaktu człowieka z płynną zawartością kapsułki, która znajduje się we wnętrzu przynęty, należy niezwłocznie skontaktować się z najbliższym lekarzem medycyny lub właściwą terytorialnie placówką służby zdrowia. Dodatkowo należy również bezzwłocznie umyć bieżącą wodą z mydłem ręce oraz inne części ciała, które zetknęły się ze szczepionką.

Wprowadzenie akcji doustnego szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie sprawdziło się jako najskuteczniejsza  metoda zwalczania wścieklizny w Europie.

Akcja wykładania szczepionek w województwie śląskim odbywa się od 1995 r., dwa razy do roku: wiosną i jesienią. Środki na tę akcję pochodzą z rezerwy budżetu państwa oraz z Unii Europejskiej.

W wyniku prowadzonej do tej pory akcji szczepienia lisów wolno żyjących obserwuje się poważny spadek wystąpień wścieklizny wśród zwierząt. W 2003 roku na terenie całego województwa śląskiego zanotowano jeden przypadek wścieklizny u zwierząt dzikich, w 2004 roku - dwa przypadki, w 2006 roku - ponownie 1 przypadek. W roku 2005 oraz w latach 2007-2010 roku nie odnotowano przypadków wścieklizny. 1 przypadek wścieklizny zanotowano w 2011 r. (u lisa wolno żyjącego) i w 2012 r. (u psa). W 2013 i 2014 roku nie odnotowano żadnego przypadku wścieklizny u zwierząt.

Dodatkowe informacje w sprawie szczepienia lisów pod numerem telefonu: 32 42 88 611.

Źródło: Wojewódzki Inspektorat WeterynariiPoleć tą informację innym: wykop.pl facebook blip.pl twitter.comData dodania: 2015-04-24

powrót   
ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej
CYTAT DNIA
Kto sądzi, iż zdoła się obejść bez całego świata, myli się bardzo; ale kto sądzi, że świat nie może się obejść bez niego, myli się jeszcze bardziej.

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer

SERWISY MIEJSKIE

Serwis kulturalny - Kultura.rybnik.eu
Rybnik dla biznesu
OSKAR - Ogólnodostępny System Komunikacji Administracji Rybnickiej
 Turystyka w Rybniku
 Edukacja w Rybniku
 E-karta
 

 

GWIAZDY w RYBNIKU


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt