Drogi / utrudnienia w ruchu Przejdź do strony
   e-Urząd Przejdź do strony
   Edukacja Przejdź do strony
   Fundusze unijne Przejdź do strony
   Nieruchomości Przejdź do strony
   Oferta inwestycyjna Przejdź do strony
   Parkingi Przejdź do strony
   Podatki 2017 Przejdź do strony
   Zamówienia publiczne, przetargi Przejdź do strony

 

 

PANORAMA MIASTA
Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

RYNEK

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 
PLAC WOLNOŚCI

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

BAZYLIKA

Bazylika

 

WIRTUALNA WYCIECZKA

Wirtualna wycieczka

 

 

RYBEK Z RYBNIKA

 

Rybek z Rybnika


   

Strona główna

Aktualności


   

Pierwsze Dni Seniora


W obchody tegorocznego święta miasta wpisały się organizowane po raz pierwszy w Rybniku Dni Seniora. W programie znalazło się wiele wydarzeń artystycznych oraz wykładów z różnych dziedzin na temat problematyki seniorów w Polsce.Święto seniorów uroczyście zainaugurowano w piątek, 12 czerwca, w Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rybniku. W wydarzeniu udział wziął prezydent Rybnika, Piotr Kuczera, który podkreślał, jak wielką rolę w społeczeństwie pełnią osoby w wieku 65+:

–  Seniorzy to grupa, która ma  wielkie doświadczenie życiowe oraz czas, i która  chce się tym dzielić z innymi. Ten kapitał społeczny trzeba wykorzystać. Jestem przekonany, że najbliższe lata pokażą, na co rybnickich seniorów stać. Dni seniora właściwie rozpoczęły Dni Rybnika. Ma to w pewnym sensie znaczenie symboliczne: Ci, którzy najdłużej uczestniczą w życiu miasta, rozpoczęli wielkie rybnickie świętowanie – podkreślał  prezydent Piotr Kuczera.

 

W ramach uroczystości wręczono uczestnikom programu „Rybnik przyjazny Seniorom” okolicznościowe dyplomy oraz  otwarto wystawę „Rybniccy Seniorzy swojemu Miastu”. Nie zabrakło też akcentu artystycznego – z minirecitalem wystąpił zespół Józefinki.

 

W ramach części wykładowej przygotowano wystąpienia poruszające ważne dla seniorów kwestie. O problemach związanych z zaćmą opowiadała zebranym dr Aniela Kempińska. Wykład ogólnospołeczny wygłosiła Danuta Wimmer, dyrektor Miejskiego Domu Pomocy Społecznej. Andrzeja Adamczyk zaprezentował  „Krótki rys historyczny górnictwa w rejonie Rybnika”, a Jerzy Natkaniec opowiadał na temat działalności na rzecz upamiętnienia Huty Silesia.

 

Seniorzy kontynuowali swoje święto w sobotę, 13 czerwca, na scenie zlokalizowanej na Placu Jana Pawła II przed bazyliką. Najstarsi rybniczanie prezentowali tam swoje talenty wokalne i teatralne. W programie znalazł się m.in. występ zespołu Józefinki z Kłokocina czy pokaz umiejętności aktorów Teatru na Pięterku. Była to też znakomita okazja do umacniania międzypokoleniowych więzi – dla seniorów wystąpiła rybnicka młodzież, m.in. chór Bel Canto z I Liceum Ogólnokształcącego i uczniowie Zespołu Szkół Technicznych. Nie zabrakło także akcentów międzynarodowych – gośćmi seniorów z Rybnika byli starsi mieszkańcy partnerskiego miasta – czeskiej Karwiny.

 

Dni Seniora to znakomita okazja do podkreślania roli, jaką w społeczeństwie pełnią osoby w wieku 65+ oraz do zachęcenia tych osób do czynnego i twórczego udziału w życiu miasta. Właśnie taki cel postawiła sobie Rybnicka Rada Seniorów, która podejmuje wiele inicjatyw na rzecz aktywizacji seniorów. Jedną z nich jest zabieganie o ulgi i rabaty dla starszych mieszkańców w instytucjach i placówkach handlowych funkcjonujących w mieście. 

 

 Poleć tą informację innym: wykop.pl facebook blip.pl twitter.comData dodania: 2015-06-16

powrót   
ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej
CYTAT DNIA
Żyj według życiorysu, który chciałbyś sobie napisać.

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer

SERWISY MIEJSKIE

Serwis kulturalny - Kultura.rybnik.eu
Rybnik dla biznesu
OSKAR - Ogólnodostępny System Komunikacji Administracji Rybnickiej
 Turystyka w Rybniku
 Edukacja w Rybniku
 E-karta
 

 

GWIAZDY w RYBNIKU


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt