Drogi / utrudnienia w ruchu Przejdź do strony
   e-Urząd Przejdź do strony
   Edukacja Przejdź do strony
   Fundusze unijne Przejdź do strony
   Nieruchomości Przejdź do strony
   Oferta inwestycyjna Przejdź do strony
   Parkingi Przejdź do strony
   Podatki 2017 Przejdź do strony
   Zamówienia publiczne, przetargi Przejdź do strony

 

 

PANORAMA MIASTA
Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

RYNEK

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 
PLAC WOLNOŚCI

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

BAZYLIKA

Bazylika

 

WIRTUALNA WYCIECZKA

Wirtualna wycieczka

 

 

RYBEK Z RYBNIKA

 

Rybek z Rybnika


   

Strona główna

Aktualności


   

Co dalej z „Juliuszem”?


Prezydent Rybnika Piotr Kuczera spotkał się z rybnickimi radnymi na terenie Zespołu Szpitalnego im. Juliusza Rogera. Spotkanie było okazją do rozpoczęcia dyskusji na temat przejęcia i rewitalizacji  tego zabytkowego kompleksu.Prezydent planuje w przyszłości przedłożyć radnym projekt uchwały popierającej jego  działania w zakresie przejęcia od Starostwa Powiatu Rybnickiego terenu Zespołu Szpitalnego im. Juliusza Rogera w Rybniku  i jego późniejszej rewitalizacji.

 

Do udziału w spotkaniu zaproszeni zostali specjaliści – prof. dr hab. Zbigniew Kadłubek, który przedstawił prezentację dotyczącą postaci Juliusza Rogera oraz dyrektor Muzeum Śląskiego w Katowicach Alicja Knast,  która opowiedziała zebranym o tym, dlaczego warto rewitalizować obiekty takie, jak Zespół Szpitalny im. Juliusza Rogera w Rybniku.

 

 

  Kliknij, żeby powiększyć   Kliknij, żeby powiększyć 

Fot. A. Skupień

 

 

Uczestnikom spotkania przedstawiono prezentację, obrazującą docelowe plany miasta, związane z zagospodarowaniem kwartału wokół kompleksu szpitalnego.

 

Planowana rewitalizacja byłego szpitala miejskiego obejmuje takie działania jak:

  • przebudowa budynku „Juliusz” na cele kulturalne, uwzględniające funkcje muzealne oraz ekspozycyjne wraz z salą konferencyjno-dydaktyczną,
  • zagospodarowanie budynku „Rafał” we współpracy z Ministerstwem Infrastruktury i Rozwoju w połączeniu z zagospodarowaniem części Terenu inwestycyjnego przy ul. 3 Maja (obecnie parking) zgodnie z koncepcją rozwoju polityki senioralnej.
  • adaptacja budynku byłego Oddziału Dermatologii na potrzeby Centrum Wsparcia Rodziny, w którym realizowane byłyby takie działania jak: punkt informacyjny na rzecz rodziny, specjalistyczne poradnictwo, porady prawne, mediacje, porady psychologiczne, grupy wsparcia dla członków rodzin, konferencja grupy rodzinnej, punkt opieki nad dziećmi na czas uczestnictwa rodziców w działaniach, poradnictwo i terapia uzależnień dzieci i młodzieży. Powinno to być miejsce przyjazne rodzinom, w którym nie tylko będzie świadczona pomoc w zakresie rozwiązywania istniejących problemów, ale głównie profilaktyka.
  • zagospodarowanie otoczenia budynków (parku) wraz z otwarciem kompleksu na teren Parku „Bukówka” w ramach koncepcji Śródmiejskiej Strefy Wielopokoleniowej.

 

Szczegóły w prezentacji:Prezentacja - Kwartał "Juliusz" w Rybniku - rewitalizacja budynków byłego Szpitala Miejskiego, im. Juliusza Rogera.


PDF (5 730 KB)


Fot. L. Tyl

 

Zespół byłego szpitala nr 1 im. Juliusza Rogera w Rybniku powstał z inicjatywy doktora Juliusza Rogera. Budowę szpitala ukończono w maju 1869 roku, a w 1871 roku na mocy uchwały walnego zebrania został przejęty przez Śląski Związek Rycerzy Maltańskich. W 1894, 1900 i 1901 roku ośrodek szpitalny został rozbudowany. W 1894 roku przy szpitalu powstała osobna kaplica. W ostatnich latach jego działalności znajdowały się w nim oddziały: chorób wewnętrznych, onkologiczny oraz dermatologiczny. Ostatni pacjenci opuścili budynek w 2000 roku, kiedy to wszystkie oddziały szpitalne zostały przeniesione do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w dzielnicy Orzepowice. Budynki szpitala znajdują się pod ochroną konserwatorską. Zostały wpisane do rejestru zabytków województwa śląskiego.

 

Kompleks „Juliusz” to trzeci obiekt poszpitalny, któremu miasto chce nadać „nowe życie”. W dawnym kompleksie szpitalnym przy ul. Rudzkiej funkcjonuje dziś Zespół Szkół Wyższych, a były szpital przy ul. Powstańców Śląskich zaadaptowany został na potrzeby Państwowej Szkoły Muzycznej.

 

Aby w podobny sposób zrewitalizować zabytkowe obiekty „Juliusza” konieczne jest podjęcie kilku ważnych kroków, niezbędnych do realizacji przedsięwzięcia:

  • Modyfikacja projektu budowlanego dla budynku „Juliusz” (opracowanego przez Starostwo Powiatowe w Rybniku) dostosowujące go do potrzeb własnych na cele kulturalne wraz ze zmianą pozwolenia na budowę
  • Ogłoszenie inwestycji (budynek „Juliusz”) do konkursu w ramach Poddziałania 5.3 Dziedzictwo kulturowe Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego planuje ogłoszenie konkursu w 2016 r.
  • Opracowanie koncepcji i projektu budowlanego dla budynku dawnego Oddziału Dermatologii na cele społeczne.
  • Zgłoszenie inwestycji (budynek d. Oddziału Dermatologii) do konkursu w ramach Poddziałania 10.2 Rozwój mieszkalnictwa socjalnego, wspomaganego i chronionego oraz infrastruktury usług społecznych Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020. 

Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego planuje ogłoszenie konkursu w latach 2016-2017.

 Kaplica Św. Juliusza. Fot. L. Tyl
Poleć tą informację innym: wykop.pl facebook blip.pl twitter.comData dodania: 2015-09-16

powrót   
ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej
CYTAT DNIA
Czas się nie śpieszy - to my nie nadążamy.

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer

SERWISY MIEJSKIE

Serwis kulturalny - Kultura.rybnik.eu
Rybnik dla biznesu
OSKAR - Ogólnodostępny System Komunikacji Administracji Rybnickiej
 Turystyka w Rybniku
 Edukacja w Rybniku
 E-karta
 

 

GWIAZDY w RYBNIKU


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt