Konsultacje dotyczące budowy przedszkola w Boguszowicach-Starych
Miasto Rybnik będzie starać się o dofinansowanie projektu obejmującego budowę nowego budynku przedszkola w dzielnicy Boguszowice-Stare. Dofinansowanie ma pochodzić ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 – poddziałanie 12.1.2 „Infrastruktura wychowania przedszkolnego – RIT”.
Przedmiotem projektu jest budowa nowego budynku wraz z infrastrukturą techniczną i zagospodarowaniem otoczenia, w którym mieścić się będzie przedszkole. Budynek budowany będzie na działkach będących własnością Miasta Rybnik znajdujących się w sąsiedztwie innego obiektu edukacyjnego – Gimnazjum nr 7. Z tego też powodu w procesie projektowania wzięto pod uwagę czynniki wynikające z ograniczeń związanych z wielkością dostępnego terenu oraz koniecznością skomunikowania go z już zagospodarowanym sąsiedztwem. Przy podejmowaniu decyzji o rozwiązaniach technicznych brano także pod uwagę oczekiwaną ilość grup przedszkolnych i dzieci, które ma mieścić przedszkole (10 grup liczących maksymalnie 250 dzieci), konieczność zapewnienia żywienia dzieci oraz koszty utrzymania budynku w fazie eksploatacyjnej.
Budynek został zaprojektowany w oparciu o aktualne przepisy określone dla tego typu obiektów, co gwarantuje że zastosowane rozwiązania są bezpieczne dla użytkowników, przyjazne dla osób niepełnosprawnych oraz są wykonalne pod względem technicznym i technologicznym. Podczas procesu przygotowawczego sporządzono również kosztorys inwestycji, który jest podstawą wyceny projektu.
Podstawowe dane techniczne budynku przedszkola:
-wysokość budynku - 4,77 m
-liczba kondygnacji nadziemnych - 1
-powierzchnia zabudowy - 2695,82 m2
-powierzchnia netto - 1994 m2
-powierzchnia użytkowa - 1822 m2
-kubatura - 12859,06 m3
Wartość projektu: 8 936 198,04 zł
Wartość dofinansowania: 3 874 604,22 zł
Wkład budżetu miasta: 5 061 593,82 zł
Zapraszamy do konsultacji projektu i składania ewentualnych uwag. Uwagi prosimy przesyłać na adres: inwestycje@um.rybnik.pl do dnia 28 września 2015 r.
Obiekt zaprojektowano w technologii mieszanej żelbetowo – murowanej z niewentylowanym, płaskim stropodachem żelbetowym. Budynek jest w całości jednokondygnacyjny, niepodpiwniczony. Z uwagi na wymiary geometryczne został podzielony na dwa segmenty. Posadowienie budynku - bezpośrednie na ławach i stopach żelbetowych. Sztywność budynku zapewniona przez mieszany układ ścian wewnętrznych gr.20cm oraz dodatkowe rdzenie żelbetowe w ścianach. Wszystkie ściany zewnętrzne zaprojektowano jako nośne – dwuwarstwowe, ocieplone styropianem 15cm, tynkowane lub z okładziną płytkami klinkierowymi. W poziomie dachu zaprojektowano attykę o wysokości 0,85m.
Budynek zaprojektowano zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju jako budynek niskoenergetyczny (prognozowane zapotrzebowanie na energię użytkową to 38,49 KWh/m2 rok, co odpowiada klasie energetycznej A wg Stowarzyszenia na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju). Ogrzewanie budynku zapewni podłączenie do sieci ciepłowniczej. Jako podstawowe źródła służące do podgrzewania c.w.u. zostaną wykorzystane źródła oparte o OZE tj. pompy ciepła typu powietrze-woda, zaś awaryjnym źródłem zasilania w ciepłą wodą będzie kondensacyjny kocioł gazowy. System ogrzewania zaplanowano jako niskotemperaturowe ogrzewanie podłogowe, które gwarantuje sprawniejsze wykorzystanie energii. Budynek zostanie wyposażony w system wentylacji nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła i wilgoci gwarantującym odzysk ciepła/chłodu na poziomie minimum 70%. Wszystkie systemy ogrzewania, wentylacji i podgrzewania c.w.u. będą automatycznie kontrolowane i nadzorowane przez systemy komputerowe.
Budynek zostanie wyposażony w niezbędne do funkcjonowania instalacje takie jak:
- instalacja wodociągowa
- instalacja hydrantowa
- kanalizacja sanitarna
- instalacja c.o.
- instalacja gazowa
- instalacja elektryczne
W związku z planowanym wykorzystaniem w budynku i otoczeniu wydzielono następujące strefy:
- strefa wejściowa – szatnie, poczekalnie oraz część komunikacji
- strefa biurowa – pomieszczenia dla kadry nauczycielskiej oraz kierowniczej
- strefa dydaktyczna – sale dydaktyczne i związane z nimi technologicznie pomieszczenia
- strefa techniczna i gospodarcza - pomieszczenia techniczne i gospodarcze, magazyny
- strefa kuchni – aneks żywieniowy i pomieszczenia związane z produkcją żywności.
Poza budynkiem zaplanowano place zabaw oraz typowe elementy zagospodarowania terenu: drogi, parkingi, ciągi piesze.
Podsumowanie konsultacji:
Podczas przeprowadzonych w dniach 17 - 28 września 2015 r. konsultacji projektu nie zgłoszono żadnych uwag.
Dokumentacja budowlana:
Data dodania: 2015-09-17
powrót
|