Drogi / utrudnienia w ruchu Przejdź do strony
   e-Urząd Przejdź do strony
   Edukacja Przejdź do strony
   Fundusze unijne Przejdź do strony
   Nieruchomości Przejdź do strony
   Oferta inwestycyjna Przejdź do strony
   Parkingi Przejdź do strony
   Podatki 2017 Przejdź do strony
   Zamówienia publiczne, przetargi Przejdź do strony

 

 

PANORAMA MIASTA
Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

RYNEK

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 
PLAC WOLNOŚCI

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

BAZYLIKA

Bazylika

 

WIRTUALNA WYCIECZKA

Wirtualna wycieczka

 

 

RYBEK Z RYBNIKA

 

Rybek z Rybnika


   

Strona główna

Aktualności


   

Miasto rowerów. Wystawa „The Good City”


Wystawa „The Good City” pokazuje historię Kopenhagi z perspektywy roweru. Szesnaście plansz ilustruje przemiany, jakie dokonały się w stolicy Danii od końca XIX stulecia, aż do dziś. Duńczycy całą infrastrukturę dostosowali w pierwszej kolejności do potrzeb rowerzystów. Dziś mówi się o Kopenhadze jako o jednym z najlepszych miast do życia.Wystawa została stworzona przez duńskie Laboratorium ds. Kultury Rowerowej stanowi inspirację do wyzwań, które zostały postawione przed współczesnymi miastami: zatory komunikacyjne, hałas, zanieczyszczenie powietrza. Wystawa pokazuje rozwój Kopenhagi jako miasta, które na współczesne problemy znalazło odpowiedź w postaci szeroko rozumianej polityki zrównoważonego transportu ze szczególnym uwzględnieniem rowerów.


Prezydent Rybnika w odpowiedzi na realnie wysoki poziom zakorkowania miasta dostrzega konieczność promowania i inwestowania w mobilność aktywną. Wynika to ze struktury przestrzennej Rybnika i fizycznego braku możliwości dostosowania śródmieścia do potrzeb osób zmotoryzowanych.


“Mam nadzieję, że wystawa “The Good City” (ang. "dobre miasto") podsunie również w naszym mieście wielu mieszkańcom myśl, by na codzień do pracy czy szkoły poruszać się rowerem – mówi Piotr Kuczera Prezydent Miasta Rybnika. W najbliższej przyszłości będziemy w sposób konsekwentny promować infrastrukturę rowerową i zdrowy tryb życia. Począwszy od rozszerzania zasięgu przestrzeni publicznych dostępnych dla pieszych, rowerzystów tak, by podnosić jakość życia w mieście a kończąc na planowanej walce z „rozlewaniem się miasta”, co najbardziej przyczynia się do jego dysfunkcyjności i zakorkowania. Dzisiaj mamy gigantyczny problem z zatorami komunikacyjnymi, zanieczyszczeniem powietrza, hałasem w centrum. Dlatego musimy się zastanowić, jakie powinno być nasze miasto w przyszłości. Kopenhaga służy za przykład, jak również punkt wyjścia do dyskusji o tym, jakie nowe koncepcje i działania pozwolą na stworzenie miasta przyjaznego do życia. Chcemy uczyć się od najlepszych. Mamy nadzieję, że planowane inwestycje w infrastrukturę rowerową w mieście przyjmą się i z roku na rok będzie przybywać ich użytkowników.”


Wystawa „The Good City” pokazuje potencjał, jaki tkwi w rowerze jako środku transportu. Duńska polityka rowerowa jest często stawiana za wzór, a Kopenhaga wymieniana jako jedno z najbardziej przyjaznych do życia miast na świecie. Duńczycy podkreślają, że rower to najszybszy, najwygodniejszy i najtańszy sposób poruszania się po mieście. Jak będzie wyglądało miasto, w którym nacisk zostanie położony właśnie na ten środek transportu? Na to pytanie odpowiada wystawa „The Good City”, na której prezentowane są propozycje m.in. architektów, planistów miejskich, badaczy i organizacji pozarządowych. Ich zdaniem rower w ruchu miejskim oznacza większą niezależność, elastyczność i bezpieczeństwo.

 

Gdzie można obejrzeć wystawę:

  • od 29.09. – 02.10.2015 przed wejściem do Urzędu Miasta Rybnika od ul. Miejskiej w godz. od 8.00 do 18.00,
  • od 3.10 do 7.10.2015 Rynek w Rybniku,
  • od 8.10 do 11.10.2015 CH Focus Park w Rybniku,
  • od 12.10 do 17.10.2015 w CH Plaza w Rybniku.


Poleć tą informację innym: wykop.pl facebook blip.pl twitter.comData dodania: 2015-09-30

powrót   
ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej
CYTAT DNIA
Szczęście to łza, którą się otarło i uśmiech, który się wywołało...

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer

SERWISY MIEJSKIE

Serwis kulturalny - Kultura.rybnik.eu
Rybnik dla biznesu
OSKAR - Ogólnodostępny System Komunikacji Administracji Rybnickiej
 Turystyka w Rybniku
 Edukacja w Rybniku
 E-karta
 

 

GWIAZDY w RYBNIKU


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt