Drogi / utrudnienia w ruchu Przejdź do strony
   e-Urząd Przejdź do strony
   Edukacja Przejdź do strony
   Fundusze unijne Przejdź do strony
   Nieruchomości Przejdź do strony
   Oferta inwestycyjna Przejdź do strony
   Parkingi Przejdź do strony
   Podatki 2017 Przejdź do strony
   Zamówienia publiczne, przetargi Przejdź do strony

 

 

PANORAMA MIASTA
Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

RYNEK

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 
PLAC WOLNOŚCI

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

BAZYLIKA

Bazylika

 

WIRTUALNA WYCIECZKA

Wirtualna wycieczka

 

 

RYBEK Z RYBNIKA

 

Rybek z Rybnika


   

Strona główna

Aktualności


   

Rewitalizacja pasów przydrożnych przy ul. Kościuszki


Ze względu na zły stan fitosanitarny robinii akacjowych (drzewa w wieku 40-45 lat) rosnących przy ul. Kościuszki, od 26 października rozpoczęto usuwanie drzew rosnących w pasie drogowym tej ulicy.Liczba nowych drzew znacznie przewyższy liczbę tych, które zostaną usunięte – w pierwszym etapie w miejsce 55 wyciętych drzew postawione zostaną 83 donice z drzewami.

Zadanie zostanie zrealizowane w dwóch etapach:

  • Etap I: od dworca kolejowego do ul. Bolesława Chrobrego (55 sztuk do wycinki)
  • Etap II: od ul. Bolesława Chrobrego do bazyliki św. Antoniego (62 szt. do wycinki).


Opinia dendrologiczna opracowana przez mgr. Piotra Kamińskiego dotycząca stanu fitosanitarnego robinii akacjowej i dalszej przydatności tego drzewa w nasadzeniach przyulicznych.


PDF (743 KB)

 

 

Na ul. Kościuszki zachowane zostaną 3 sztuki wiśni  (na odcinku pasa zieleni od wjazdu do kościoła pw. Królowej Apostołów do wjazdu na teren Politechniki Śląskiej).  Jest to wiśnia piłkowana „Kanzan” (łac. Prunus serrulata „Kanzan”).

Wycięte robinie akacjowe zostaną zastąpione nowym gatunkiem. Będzie to karłowa odmiana lipy drobnolistnej „Rancho”. Drzewa, ze względu na gęstą infrastrukturę podziemną w pasie zieleni przydrożnej, posadzone zostaną do specjalnie przygotowanych donic betonowych w ozdobnej osłonie z cortenu bez dna o wymiarach 1,0 m x 1,3 m x 0,8 m (wysokość).

 


Dlaczego donice?

  • każda ingerencja w głąb pasa zieleni  (np. usunięcie karpiny drzewa – korzenia) wiąże się z ryzykiem naruszenia uzbrojenia podziemnego. Decyzją Zarządu Zieleni Miejskiej postanowiono przeznaczonym do usunięcia drzewom (robinie akacjowe) wyciąć jedynie pień poniżej poziomu gleby i wyrównać teren, uzupełniając zagłębienie ziemią do poziomu pasa zieleni, pozostawiając korzeń drzewa do naturalnego spróchnienia.
  • donice mają na celu podniesienie systemu korzeniowego drzewa o ok. 0,7 m, po to, by nie kopać dołu w pasie zieleni. Dół potrzebny do posadzenia nowego drzewa to min. 0,7 m x 0,7 m x 0,7 m – stanowi to dość prawdopodobne zagrożenie uszkodzenia np. kabli teletechnicznych zagłębionych czasem na 0,6 m.
  • nowe drzewa posadzone zostaną w odległościach w miarę regularnych, dostosowanych do znaków drogowych, latarni i innych elementów umieszczonych w pasie zieleni przydrożnej (uwzględnienie stanu istniejącego).

 

Warto dodać, że donice pełnić będą rolę osłon bez dna dla korzeni nowego drzewa, co docelowo pozwoli tym korzeniom w naturalny sposób wrosnąć w glebę. 

 

 

W miejsce starych, uschniętych drzew pojawią się nowe, zdrowe. W przypadku ulicy Kościuszki liczba nowych drzew znacznie przewyższa liczbę tych, które zostaną usunięte – w pierwszym etapie w miejsce 55 wyciętych drzew postawione zostaną 83 donice z drzewami.Wizualizacja donic, jakie pojawią się na ul. Kościuszki
Poleć tą informację innym: wykop.pl facebook blip.pl twitter.comData dodania: 2015-10-26

powrót   
ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej
CYTAT DNIA
Teatr uczy nas żyć, życie nas uczy udawać...

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer

SERWISY MIEJSKIE

Serwis kulturalny - Kultura.rybnik.eu
Rybnik dla biznesu
OSKAR - Ogólnodostępny System Komunikacji Administracji Rybnickiej
 Turystyka w Rybniku
 Edukacja w Rybniku
 E-karta
 

 

GWIAZDY w RYBNIKU


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt