Drogi / utrudnienia w ruchu Przejdź do strony
   e-Urząd Przejdź do strony
   Edukacja Przejdź do strony
   Fundusze unijne Przejdź do strony
   Nieruchomości Przejdź do strony
   Oferta inwestycyjna Przejdź do strony
   Parkingi Przejdź do strony
   Podatki 2017 Przejdź do strony
   Zamówienia publiczne, przetargi Przejdź do strony

 

 

PANORAMA MIASTA
Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

RYNEK

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 
PLAC WOLNOŚCI

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

BAZYLIKA

Bazylika

 

WIRTUALNA WYCIECZKA

Wirtualna wycieczka

 

 

RYBEK Z RYBNIKA

 

Rybek z Rybnika


   

Strona główna

Aktualności


   

Świętowanie nad Rzeką Roku


Spływ kajakowy, biwak i koncert – te właśnie atrakcje  uświetniły  uroczystość wręczenia statuetki zwycięzcy plebiscytu Rzeka Roku 2015. Dzięki głosom internautów ten prestiżowy tytuł zdobyła przepływająca przez Rybnik Ruda.Wręczenie statuetki, a tym samym oficjalne uhonorowanie Rudy tytułem Rzeki Roku 2015, odbyło się oczywiście na terenach leżących nad rzeką-laureatką w poniedziałek, 26 października.
Fot. A. Skupień

 

Aby należycie uczcić fakt zwycięstwa Rudy w ogólnopolskim plebiscycie, na rzece zorganizowano spływ kajakowy, animowany przez firmę „Aktywni”. Wzięło w nim udział prawie 60 osób, z prezydentem Rybnika Piotrem Kuczerą na czele. Wśród kajakarzy dzielnie pokonujących nurt Rudy i podziwiających jej meandry nie zabrakło także przedstawicieli Klubu Gaja, Rady Dzielnicy Stodoły, harcerzy, uczniów rybnickich szkół i mieszkańców zainteresowanych tą ciekawą formą aktywności.

 

Ruda po zmierzchu, z kajaka, okazała się wielkim zaskoczeniem. W sercu aglomeracji śląskiej dzika przyroda i człowiek mogą ze sobą współzależnie trwać. Unoszące się mgły, skupienie i cisza potwierdziły, że zwycięstwo Rudy w konkursie Rzeka Roku było jak najbardziej zasłużone - powiedział po przepłynięciu rzeki Jacek Bożek z Klubu Gaja.

 

Uczestnicy spływu wyruszyli z dzielnicy Stodoły, kończąc swą wodną przygodę w Rudach-Paproci. Stamtąd zaś zostali przetransportowani z powrotem do Stodół, gdzie zorganizowano biwak i oficjalną uroczystość wręczenia statuetki

 Fot. P. Kuczera

Ruda o zmierzchu. Fot. P. Kuczera

Fot. P. Kuczera

 

Cenne trofeum na ręce prezydenta Rybnika Piotra Kuczery przekazali przedstawiciele Klub Gaja, Ruda - rzeka roku organizującego plebiscyt Rzeka Roku: Jacek Bożek – założyciel i prezes Klubu Gaja oraz Paweł Grzybowski, członek zarządu Stowarzyszenia Ekologiczno-Kulturalnego Klub Gaja.

 

Zgodnie z regulaminem przedsięwzięcia, statuetkę z tytułem Rzeki Roku otrzymuje podmiot zgłaszający rzekę do konkursu oraz samorząd gminy, na terenie której zwycięska rzeka przepływa. Jako że Rudę zgłosił rybnicki magistrat, obie statuetki trafiły do Miasta. W podziękowaniu za zangażowanie w głosowanie, prezydent Rybnika przekazał jedną ze  statuetek burmistrzowi Kuźni Raciborskiej, Pawłowi Masze.

 

Biwakowe spotkanie, w którym uczestniczyło ponad sto pięćdziesiąt osób, było oczywiście okazją do podziękowania tym wszystkim, którzy aktywnie włączyli się w głosowanie na rzekę Rudę. Osobom najbardziej zaangażowanym prezydent Piotr Kuczera przekazał listy gratulacyjne.

 

Ogromnie się cieszę. Ruda została Rzeką roku 2015! Wspaniale, że udało się zjednoczyć wokół głosowania wiele różnych środowisk. Począwszy od mieszkańców Rybnika przez sąsiednie samorządy, firmy związane z turystyką wodną, harcerzy,  a skończywszy na okolicznych nadleśnictwach. To głosowanie jest dowodem, że rzeka łączy ludzi. Już dziś planujemy w kolejnym roku wiele wydarzeń, które mogłyby odbywać się na rzece i w jej bliskim towarzystwie. Przymierzamy się do oznaczenia turystycznie szlaku wodnego. Chcemy oprócz przemysłowego Śląska pokazać, że jest on też zielony i ciekawy przyrodniczo. Zapraszam na dziką, bogatą w piękne meandry Rudę – podkreśla Piotr Kuczera.


 

 

Wydarzenie uświetnił koncert zespołu Muzykajaka. Wyjątkową oprawę przedsięwzięciu  zapewniło grono sponsorów oraz Rada Dzielnicy Stodoły, organizując nad rzeką pokaz Bractwa Ogniowego „Spaleni”.

 

Przypomnijmy, że do organizowanego przez Klub Gaja konkursu Rudę zgłosił rybnicki urząd miasta. W finale przedsięwzięcia Ruda znalazła się razem z 11 innymi rzekami. Głosowanie na najlepszą z nich trwało od 1 do 29 września. Podczas trwania plebiscytu Ruda sukcesywnie zmniejszała dystans do prowadzącego właściwie od samego początku Kanału Bydgoskiego. Ostatecznie rybnicka rzeka zdobyła 5495 głosów i pokonała Bydgoszcz 316 głosami.

 

Źródło: Biuro Prasowe UM


Poleć tą informację innym: wykop.pl facebook blip.pl twitter.comData dodania: 2015-10-28

powrót   
ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej
CYTAT DNIA
Są ludzie, którzy nie popełniają błędów. To ci, za których myślą inni.

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer

SERWISY MIEJSKIE

Serwis kulturalny - Kultura.rybnik.eu
Rybnik dla biznesu
OSKAR - Ogólnodostępny System Komunikacji Administracji Rybnickiej
 Turystyka w Rybniku
 Edukacja w Rybniku
 E-karta
 

 

GWIAZDY w RYBNIKU


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt