Drogi / utrudnienia w ruchu Przejdź do strony
   e-Urząd Przejdź do strony
   Edukacja Przejdź do strony
   Fundusze unijne Przejdź do strony
   Nieruchomości Przejdź do strony
   Oferta inwestycyjna Przejdź do strony
   Parkingi Przejdź do strony
   Podatki 2017 Przejdź do strony
   Zamówienia publiczne, przetargi Przejdź do strony

 

 

PANORAMA MIASTA
Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

RYNEK

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 
PLAC WOLNOŚCI

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

BAZYLIKA

Bazylika

 

WIRTUALNA WYCIECZKA

Wirtualna wycieczka

 

 

RYBEK Z RYBNIKA

 

Rybek z Rybnika


   

Strona główna

Aktualności


   

Przycisk życia dla starszych i samotnych


W Rybniku zainaugurowano pilotażowy program usług teleopiekuńczych dla osób starszych, chorych i niepełnosprawnych. Dzięki tzw. "przyciskowi życia" do osoby potrzebującej pomocy na czas dotrą służby medyczne czy też najbliżsi. "Przycisk życia" to urządzenie składające się z dwóch elementów – aparatu nadawczego w postaci np. bransoletki oraz telefonu połączonego z Telefonicznym Centrum Alarmowym, obsługiwanym całodobowo przez wyszkoloną kadrę 7 dni w tygodniu.


W sytuacji zagrożenia życia osoba korzystająca z zestawu może w łatwy sposób wezwać niezbędną pomoc. Użycie „przycisku życia” inicjuje połączenie z Centrum Alarmowym i umożliwia natychmiastową identyfikację danej osoby. Podjęta zostaje akcja pomocowa, poprzez nawiązanie kontaktu z rodziną, sąsiadem, opiekunką lub służbami medycznymi. Czasem wystarczy sama rozmowa podopiecznego z pracownikami Centrum, która uspokoi zaniepokojoną swoim stanem zdrowia osobę.

 

- Usługa podnosi poziom bezpieczeństwa, komfort życia, aktywizuje środowiska chorych, niesprawnych, przebywających stale lub czasowo w domu. Jednocześnie zmniejsza zagrożenie wyizolowania z życia codziennego, pozwala na powrót do aktywności społecznej. „Przycisk życia” podnosi komfort życia nie tyko podopiecznym, ale również ich bliskim – mówią o zaletach usługi osoby zajmujące się jej wdrażaniem.


Na razie z możliwości "przycisku życia" w mieście korzystają trzy osoby będące klientami Ośrodka Pomocy Społecznej w Rybniku. Niezbędny do realizacji usługi sprzęt bezpłatnie na okres trzech miesięcy przekazało miastu Stowarzyszenie Opiekuńcze Nadzieja należące do Grupy HDO medical, realizującej usługi opiekuńcze w Polsce. Stosowna umowę podpisano w środę, 28 października, w Ośrodku Pomocy Społecznej w obecności prezydenta Rybnika, Piotra Kuczery.

 

– Urządzenie może być dobrym rozwiązaniem dla osób, , które pozostając samotnie w swoich domach, mogą czuć się zagrożone w przypadku choroby i braku możliwości wezwania pomocy. To także dla wielu starszych i schorowanych osób szansa na dłuższą samodzielność – podkreśla prezydent Rybnika, Piotr Kuczera.


Usługa ma zasięg ogólnopolski. Póki co z „przycisków życia” w całym kraju korzysta około 200 osób. Jak deklaruje Stowarzyszenie Opiekuńcze Nadzieja, usługę można zainstalować w każdym domu, a liczba podopiecznych jest nieograniczona. Miesięczny koszt usługi to kwota około 50 zł.

 

Źródło: Biuro Prasowe UM
Fot. A. Skupień

Fot. A. Skupień

Fot. A. Skupień
Poleć tą informację innym: wykop.pl facebook blip.pl twitter.comData dodania: 2015-10-30

powrót   
ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej
CYTAT DNIA
Człowiek się nie zmienia, tylko czasem daje się poznać z innej strony.

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer

SERWISY MIEJSKIE

Serwis kulturalny - Kultura.rybnik.eu
Rybnik dla biznesu
OSKAR - Ogólnodostępny System Komunikacji Administracji Rybnickiej
 Turystyka w Rybniku
 Edukacja w Rybniku
 E-karta
 

 

GWIAZDY w RYBNIKU


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt