Drogi / utrudnienia w ruchu Przejdź do strony
   e-Urząd Przejdź do strony
   Edukacja Przejdź do strony
   Fundusze unijne Przejdź do strony
   Nieruchomości Przejdź do strony
   Oferta inwestycyjna Przejdź do strony
   Parkingi Przejdź do strony
   Podatki 2017 Przejdź do strony
   Zamówienia publiczne, przetargi Przejdź do strony

 

 

PANORAMA MIASTA
Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

RYNEK

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 
PLAC WOLNOŚCI

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

BAZYLIKA

Bazylika

 

WIRTUALNA WYCIECZKA

Wirtualna wycieczka

 

 

RYBEK Z RYBNIKA

 

Rybek z Rybnika


   

Strona główna

Aktualności


   

Rowerowe standardy


Zapraszamy do zapoznania się z treścią projektu Standardów infrastruktury rowerowej i zgłaszania swoich opinii na temat zasad, jakie będą obowiązywać w przyszłości przy budowie rybnickich tras rowerowych.Prezydent Miasta Rybnika planuje wprowadzenie w przyszłym miesiącu nowych standardów, które mają zapewnić wysoką jakość rybnickich tras rowerowych. Opracowywany w Miejskiej Pracowni Urbanistycznej dokument uwzględnia wszystkie kluczowe elementy infrastruktury.

 

Opracowanie powstało ze względu na brak regulacji krajowych w omawianym zakresie. Stanowi zbiór przepisów dotyczących tego, jak projektować drogi dla rowerów, pasy rowerowe, różnego rodzaju śluzy rowerowe oraz jak prowadzić rowerzystów przez skrzyżowania czy przejazdy na terenie Rybnika.

 

Zapraszamy do zapoznania się dokumentem i zgłaszania na adres architektura@um.rybnik.pl swoich opinii. Czekamy na nie do 4 grudnia br.

 

 Standardy infrastruktury rowerowej


PDF (22 224 KB)

 

 

W czwartek, 26 listopada o godz. 16.00 w sali 109 rybnickiego magistratu planowane jest zaś spotkanie informacyjne dla wszystkich zainteresowanych tematem z udziałem autora projektu.

Po wprowadzeniu dokumentu do przestrzegania jego zapisów zobowiązani będą wszyscy projektanci, którzy będą w przyszłości projektować infrastrukturę dla naszego miasta.

 

Do tej pory drogi rowerowe były projektowane analogicznie do chodników, przez co jazda rowerem była nieprzyjemna i niebezpieczna. Powstająca infrastruktura spotykała się niemalże zawsze z niezadowoleniem wśród jej potencjalnych użytkowników. Chcemy to zmienić, dzięki czemu poprawi się bezpieczeństwo na drogach i jakość przestrzeni w mieście – mówi oficer rowerowy UM Rybnika, Jan Fiałkowski.        

 

Standardy infrastruktury rowerowej od tego roku będą częścią prawa miejscowego i będą dołączane do każdego przetargu na projektowanie i budowę infrastruktury rowerowej. Na ich podstawie projektowana jest teraz sieć przyszłych tras rowerowych w Rybniku, która na przestrzeni kilku lat powinna w znacznej mierze upłynnić i uatrakcyjnić aktywne poruszanie się po mieście na znacznych dystansach.        

 

Dla centrum miasta w przyszłym roku zostanie wykonany Plan Mobilności, który wprowadzi wiele rozwiązań przyjaznych dla rowerzystów. Mowa m.in. o możliwości jazdy pod prąd na drogach jednokierunkowych, wprowadzeniu znacznej ilość przejazdów i ograniczeniu prędkości wśród gęstej zabudowy w śródmieściu do 30 km/h dla wszystkich pojazdów.        

 

Warto dodać, że rybnickie rozwiązania, jakie zawarte są w standardach, oparto na sprawdzonych projektach z krajów o największym ruchu rowerowym oraz najbardziej udanych projektach z polskich miast.            

Wśród nowych standardów znajdzie się między innymi nakaz budowy dróg rowerowych z asfaltu, a nie z kostki. Na przejazdach rowerowych sygnalizacja świetlna będzie uaktywniać się automatycznie. Zgodnie z dokumentem w przyszłości przybędzie też miejsc do parkowania rowerów, a wszelkie przejazdy będą realizowane bez uskoków na krawężnikach i bez czyhających na rowerzystów przeszkód na środku drogi dla rowerów.


Poleć tą informację innym: wykop.pl facebook blip.pl twitter.comData dodania: 2015-11-17

powrót   
ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej
CYTAT DNIA
Można nabierać cały świat jakiś czas i kilka osób cały czas, ale nie można nabierać wszystkich ciągle.
(Abraham Lincoln)

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer

SERWISY MIEJSKIE

Serwis kulturalny - Kultura.rybnik.eu
Rybnik dla biznesu
OSKAR - Ogólnodostępny System Komunikacji Administracji Rybnickiej
 Turystyka w Rybniku
 Edukacja w Rybniku
 E-karta
 

 

GWIAZDY w RYBNIKU


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt