Drogi / utrudnienia w ruchu Przejdź do strony
   e-Urząd Przejdź do strony
   Edukacja Przejdź do strony
   Fundusze unijne Przejdź do strony
   Nieruchomości Przejdź do strony
   Oferta inwestycyjna Przejdź do strony
   Parkingi Przejdź do strony
   Podatki 2017 Przejdź do strony
   Zamówienia publiczne, przetargi Przejdź do strony

 

 

PANORAMA MIASTA
Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

RYNEK

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 
PLAC WOLNOŚCI

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

BAZYLIKA

Bazylika

 

WIRTUALNA WYCIECZKA

Wirtualna wycieczka

 

 

RYBEK Z RYBNIKA

 

Rybek z Rybnika


   

Strona główna

Aktualności


   

Szanse na drogę Pszczyna-Raciborz coraz większe


Budowa rybnickiego odcinka drogi regionalnej Pszyczna-Racibórz może rozpocząć się już w 2017 roku. Wszystko dzięki intensywnym staraniom władz miasta o korzystne dla Rybnika rozwiązania.Jeszcze rok temu realizacja tej strategicznej dla Rybnika inwestycji stała pod dużym znakiem zapytania. Pomimo zawansowania prac projektowych, przedsięwzięcie nie miało szans powodzenia m.in. ze względu na brak środków na odszkodowania dla właścicieli nieruchomości, na terenie których przebiegać miała droga. Inwestycja na tym etapie była też sporym zagrożeniem dla bezpieczeństwa finansowego – powodowała znaczne przekroczenie indywidualnego wskaźnika zadłużenia miasta.

 

Dzisiaj sytuacja przedstawia się zupełnie inaczej, a miasto jeszcze nigdy nie było tak blisko osiągnięcia celu i budowy drogi, o której powstaniu mówi się już od lat 70. XX wieku.

Realizacja przedsięwzięcia uzależniona jest przede wszystkim od pozyskania przyznawanych w trybie konkursowym środków unijnych. Miasto ma spore szanse, by otrzymać w ten sposób 300  milionów złotych. Równie ważne są jednak inne kwestie:

 

W wyniku negocjacji z Marszalkiem Województwa Śląskiego udało się doprowadzić to tego, że 10% ewentualnej przyznanej miastu dotacji na realizację przedsięwzięcia będzie można przeznaczyć na odszkodowania – wskazuje prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

Na realizację inwestycji miastu potrzebne są także własne środki finansowe. Także ta kwestia została korzystnie rozwiana:

– Udało się pozyskać na preferencyjnych warunkach niekomercyjny kredyt z banku unijnego, którego właścicielami są rządy Unii Europejskiej. Mowa o Europejskim Banku Inwestycyjnym, finansującym inwestycje wpływające na rozwój Wspólnoty. Kredyt udzielony będzie w ramach projektu finansowania inwestycji Miast Górnego Śląska  (Katowice, Gliwice, Dąbrowa Górnicza, Chorzów, Sosnowiec, Rybnik, Tychy, Bytom i Ruda Śląska) o łącznej wartości 663 mln EUR – dodaje prezydent miasta.

 

Budowa drogi Pszczyna-Racibórz stała się także możliwa dzięki wprowadzeniu kilku zmian w projekcie inwestycji. Zmiany te nie tylko obniżyły koszty przedsięwzięcia do prawie 475 milionów zł, ale też pozwolą na lepsze wykorzystanie planowanej infrastruktury. Z uwagi na wysokie koszty inwestycja podzielona została na dwa zadania. Pozwoliło to na  uwzględnienie w kosztach kwalifikowanych wydatków związanych z wypłatą odszkodowań Pierwsze zadanie obejmuje budowę odcinka od istniejącego ronda w Żorach do Węzła Wodzisławskiego. Zadanie drugie uwzględnia budowę odcinka od Węzła Wodzisławskiego do ul. Raciborskiej.

 

–  I zadanie zakłada powstanie zapewniającej szybki dojazd do autostrady drogi o dwóch pasach ruchu  w każdą  stronę. Tu nie ma zmian w stosunku do tego, co planowano wcześniej. Lekko przeprojektowany został odcinek w kierunku Raciborza – od ul. Wodzisławskiej wpinamy się nie w ul. Sportową,  a w ul. Raciborską, skracając w ten sposób przebieg drogi. Mówimy tu o budowie drogi w standardzie dzisiejszej ul. Raciborskiej. Na to  drugie zadanie będziemy aplikować o kolejne środki – wyjaśnia prezydent Kuczera.

 

Warto podkreślić, że I etap budowy przedsięwzięcia zakłada także powstanie Drogi Śródmiejskiej.  W ten sposób powinien zostać rozwiązany problem korkującej się, zwłaszcza w rejonie wiaduktu, ul. Wodzisławskiej. Dzięki temu rozwiązaniu będzie można szybciej wjechać z centrum na drogę Pszczyna-Racibórz. To oznacza zaś, że na budowie drogi Pszczyna-Racibórz skorzystają nie tylko południowe dzielnice, ale całe miasto.   

 

Dzisiejsza wizja drogi Pszczyna Racibórz jest może nieco skromniejsza od przedstawianej wcześniej. Jest to jednocześnie wizja możliwa do zrealizowania.. Czeka nas wiele pracy, ale kredyt z EBI i zabezpieczenie odszkodowań to gwarancja na to, że budżet miasta jest w stanie poradzić sobie z tą inwestycją – podsumowuje prezydent miasta.

 

Źródło: Biuro Prasowe

 

 

Szczegółowe informacje na temat inwestycji, w tym montaż finansowy przedsięwzięcia i zakres realizacji w prezentacji:

 Droga Regionalna Racibórz - Pszczyna


PDF (4 521 KB)

Poleć tą informację innym: wykop.pl facebook blip.pl twitter.comData dodania: 2015-11-18

powrót   
ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej
CYTAT DNIA
Sens jest wynalazkiem natury, bezsens... odkryciem człowieka.

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer

SERWISY MIEJSKIE

Serwis kulturalny - Kultura.rybnik.eu
Rybnik dla biznesu
OSKAR - Ogólnodostępny System Komunikacji Administracji Rybnickiej
 Turystyka w Rybniku
 Edukacja w Rybniku
 E-karta
 

 

GWIAZDY w RYBNIKU


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt