Drogi / utrudnienia w ruchu Przejdź do strony
   e-Urząd Przejdź do strony
   Edukacja Przejdź do strony
   Fundusze unijne Przejdź do strony
   Nieruchomości Przejdź do strony
   Oferta inwestycyjna Przejdź do strony
   Parkingi Przejdź do strony
   Podatki 2017 Przejdź do strony
   Zamówienia publiczne, przetargi Przejdź do strony

 

 

PANORAMA MIASTA
Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

RYNEK

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 
PLAC WOLNOŚCI

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

BAZYLIKA

Bazylika

 

WIRTUALNA WYCIECZKA

Wirtualna wycieczka

 

 

RYBEK Z RYBNIKA

 

Rybek z Rybnika


   

Strona główna

Aktualności


   

„Ignacy” należy do Rybnika


Dzięki długotrwałym negocjacjom prowadzonym przez prezydenta Rybnika Piotra Kuczerę  Kompania Węglowa S.A. 18 listopada br. sfinalizowała transakcję darowizny nieruchomości znajdującej się na terenie Zabytkowej Kopalni „Ignacy” na rzecz Miasta Rybnika. Miasto stało się właścicielem dawnego magazynu oddziału elektrycznego, sprężarkowni i maszyny wyciągowej „Kościuszko”. Darowizną objęta została także zabytkowa wyciągowa maszyna parowa „Głowacki”, a także wieża szybowa „Kościuszko”.

 

Miasto jest już właścicielem pozostałej zabytkowej części „Ignacego”, na której zakończone zostały w br. prace rewitalizacyjne  polegające na zagospodarowaniu dawnego kopalnianego budynku stolarni i maszynowni wraz z przyległym terenem.

Zarządzaniem i obsługą zmodernizowanego obiektu zajmowało się Muzeum w Rybniku. Ostatecznie jednak zabudowania Zabytkowej Kopalni „Ignacy” włączono w struktury znajdującego się w najbliższym sąsiedztwie kopalni Domu Kultury w Niewiadomiu. Placówka, zgodnie z podjętą 19 listopada br. przez Radę Miasta Rybnika uchwałą, zmieni nazwę na „Industrialne Centrum Kultury w Rybniku-Niewiadomiu”.

 

Jak czytamy w uzasadnieniu uchwały,  „utworzone na bazie dotychczasowej instytucji kultury Industrialne Centrum Kultury w Rybniku-Niewiadomiu daje możliwość pełniejszego wykorzystania zasobów materialnych i merytorycznych obu podmiotów oraz sprawniejszej organizacji prac”. Pełna treść uzasadnienia TUTAJ (plik PDF)

 

Przejęcie całości terenu Zabytkowej Kopalni „Ignacy” to krok w stronę rozwoju miejskiej infrastruktury okołoturystycznej, ale także szansa na szeroko rozumianą rewitalizację dzielnicy Niewiadom, na terenie której obiekt się znajduje. Na terenie „Ignacego” planowane jest utworzenie multimedialnych ekspozycji wystawowych. Obecnie trwają poszukiwania czeskiego partnera do wspólnego projektu w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska.

 

Miasto będzie także dążyć do modernizacji przejętych obiektów. Mowa o rewitalizacji budynku sprężarkowni z przeznaczeniem na cele społeczne. Zrealizowanie inwestycji planowane jest przy współfinansowaniu środków z Unii Europejskiej w ramach działania 10.3.2. (Rewitalizacja obszarów zdegradowanych – RIT) – termin konkursu: jesień 2016 r.

 

Inwestycje planowane są także w budynkach i maszynowni szybu Kościuszko – modernizacja pomieszczeń z przeznaczeniem na cele kulturalne. Także tutaj miasto będzie chciało pozyskać środki unijne – w ramach działania 5.3. – Dziedzictwo kulturowe (termin konkursu: jesień 2016 r.). 

 

Źródło: Biuro PrasowePoleć tą informację innym: wykop.pl facebook blip.pl twitter.comData dodania: 2015-11-20

powrót   
ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej
CYTAT DNIA
Mam mniej, niż się spodziewałem,
ale może więcej oczekiwałem, niż należało?

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer

SERWISY MIEJSKIE

Serwis kulturalny - Kultura.rybnik.eu
Rybnik dla biznesu
OSKAR - Ogólnodostępny System Komunikacji Administracji Rybnickiej
 Turystyka w Rybniku
 Edukacja w Rybniku
 E-karta
 

 

GWIAZDY w RYBNIKU


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt