Drogi / utrudnienia w ruchu Przejdź do strony
   e-Urząd Przejdź do strony
   Edukacja Przejdź do strony
   Fundusze unijne Przejdź do strony
   Nieruchomości Przejdź do strony
   Oferta inwestycyjna Przejdź do strony
   Parkingi Przejdź do strony
   Podatki 2017 Przejdź do strony
   Zamówienia publiczne, przetargi Przejdź do strony

 

 

PANORAMA MIASTA
Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

RYNEK

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 
PLAC WOLNOŚCI

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

BAZYLIKA

Bazylika

 

WIRTUALNA WYCIECZKA

Wirtualna wycieczka

 

 

RYBEK Z RYBNIKA

 

Rybek z Rybnika


   

Strona główna

Aktualności


   

Plany rozwoju polityki transportowej


Doceniając potencjał transportu zrównoważonego, Rybnik będzie dążył nie tylko do modernizacji miejskiej komunikacji autobusowej, ale i usprawnienia transportu szynowego z sąsiednimi miastami. Wszystko po to, by zachęcić mieszkańców regionu do rezygnacji z indywidualnego transportu samochodowego. Prezydent Rybnika Piotr Kuczera chce podejmować te działania w ramach Subregionu Zachodniego. Dlatego też gospodarz Rybnika przygotował projekt stanowiska Zarządu Związku Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego, który przesłał do prezydenta Wodzisławia Śląskiego, Mieczysława Kiecy – przewodniczącego Związku.

 

Mowa o inicjatywie wystosowania apelu do Marszałka Województwa Śląskiego i Prezesa Kolei Śląskich o podjęcie działań zmierzających do lepszej synchronizacji połączeń regionalnych na odtwarzanej linii kolejowej Rybnik-Wodzisław Śląski-Chałupki w nowym rozkładzie jazdy pociągów2015/2016 oraz podjęcie działań zachęcających mieszkańców regionu do korzystania z kolejowego transportu publicznego.

 

Projekt został przygotowany w oparciu o uwagi i sugestie gmin Gorzyce, Krzyżanowice, Radlin, Wodzisław Śląski oraz spostrzeżenia władz Rybnika. 

 

Jestem przekonany, że zawarte tam wnioski i propozycje pozwolą na wprowadzenie korzystnych rozwiązań przy organizacji kolejowych przewozów pasażerskich na terenie Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego. Wiążę też ogromne nadzieje we współpracy partnerskiej między miastami, dziś samorządy muszą wspierać się we wspólnych działaniach, tylko wtedy mogą działać efektywnie– mówi prezydent Piotr Kuczera Prezydent Miasta Rybnika.

 

Ważnym elementem zawartym w stanowisku jest propozycja uruchomienia w przyszłości między sąsiednimi miastami przejazdów np. szynobusem. Rozwiązanie to mogłoby być korzystne, biorąc pod uwagę fakt, że czas przejazdu pomiędzy Rybnikiem a Wodzisławiem w nowych połączeniach proponowanych przez PKP PLK S.A. (które będą obowiązywały od 13 grudnia), może wynosić nawet 17 minut.  

 

W treści projektu czytamy więc m.in.: „Zastanawiając się nad różnymi rozwiązaniami należy pamiętać, że korzystanie z kolejowego transportu zbiorowego jest zdecydowanie bardziej przyjazne dla środowiska niż transport drogowy. Zważając również na koszty paliw i koszty utrzymania pojazdów, transport kolejowy wydaje się również być bardziej atrakcyjnym rozwiązaniem. Sądzimy, że dobrym pomysłem byłby powrót do rozmów o połączeniu naszych miast przy wykorzystaniu szynobusów. Przyczyniłoby się to do zwiększenia częstotliwości kursowania pociągów na przedmiotowej linii. Apelujemy o podjęcie takich działań, które będą zmierzały do osiągnięcia takiego stanu”.

 

Proponowane w stanowisku zmiany obejmują m.in. lepsze skoordynowanie połączeń kolejowych na linii Chałupki –Rybnik –Katowice z kursami pociągów dalekobieżnych na stacji Katowice oraz połączeniami międzynarodowymi dostępnymi przez przejście graniczne z Republiką Czeską w Chałupkach.

 

Warto jednak zauważyć, iż wraz z oddaniem do użytkowania odcinka linii kolejowej Rybnik-Wodzisław Śląski-Chałupki poprawi się nie tylko skomunikowanie ze stolicą województwa, ale gminy subregionu uzyskają m.in. kolejowe połączenie z Międzynarodowym Portem Lotniczym w Ostrawie (Republika Czeska), a wraz z rozkładem2018/2019 r. także z Międzynarodowym Portem Lotniczym Katowice w Pyrzowicach.

 

Apel obejmuje również prośbę o przygotowanie i wdrożenie działań informacyjnych i promocyjnych, które nie tylko będą informowały o ponownym uruchomieniu połączeń kolejowych, ale również, by kształtowały postawy i świadomość mieszkańców w zakresie zrównoważonego transportu publicznego.

 

Plany zakładają przedłożenie stanowiska Zarządowi Związku pod głosowanie. W kolejnym etapie dokument zostanie skierowany do władz Województwa Śląskiego i Kolei Śląskich Sp. z o.o. Wskazane propozycje są zgodne z celami i kierunkami działania Strategii Rozwoju Systemu Transportu Województwa Śląskiego przyjętej w 2014 roku przez Samorząd Województwa.

 

 Źródło: Biuro PrasowePoleć tą informację innym: wykop.pl facebook blip.pl twitter.comData dodania: 2015-11-22

powrót   
ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej
CYTAT DNIA
Nie bój się cieni, one świadczą o tym, że gdzieś znajduje się światło .

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer

SERWISY MIEJSKIE

Serwis kulturalny - Kultura.rybnik.eu
Rybnik dla biznesu
OSKAR - Ogólnodostępny System Komunikacji Administracji Rybnickiej
 Turystyka w Rybniku
 Edukacja w Rybniku
 E-karta
 

 

GWIAZDY w RYBNIKU


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt