Drogi / utrudnienia w ruchu Przejdź do strony
   e-Urząd Przejdź do strony
   Edukacja Przejdź do strony
   Fundusze unijne Przejdź do strony
   Nieruchomości Przejdź do strony
   Oferta inwestycyjna Przejdź do strony
   Parkingi Przejdź do strony
   Podatki 2017 Przejdź do strony
   Zamówienia publiczne, przetargi Przejdź do strony

 

 

PANORAMA MIASTA
Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

RYNEK

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 
PLAC WOLNOŚCI

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

BAZYLIKA

Bazylika

 

WIRTUALNA WYCIECZKA

Wirtualna wycieczka

 

 

RYBEK Z RYBNIKA

 

Rybek z Rybnika


   

Strona główna

Aktualności


   

Rozmawiali o przyszłości rybnickiej piłki nożnej


Przedstawiciele klubów, instytucji, organizacji, stowarzyszeń oraz innych podmiotów działających na rzecz popularyzacji piłki nożnej w Rybniku zasiedli wspólnie z prezydentem Rybnika Piotrem Kuczerą do „okrągłego stołu”, rozmawiając o przyszłości dyscypliny w Rybniku.Spotkanie, które zorganizowano w poniedziałek, 23 listopada, było rezultatem przedstawionego oświadczenia władz miasta Rybnika i Stowarzyszenia Kibiców „Zielono-Czarni ROW Rybnik” o konieczności wypracowania skutecznych i satysfakcjonujących rozwiązań prowadzących do rozwoju piłki nożnej w Rybniku i regionie. Na temat oświadczenia podpisanego ze stowarzyszeniem kibiców tutaj

 

Dyskusję rozpoczął zastępca prezydenta Rybnika Piotr Masłowski, wskazując cele, do których miasto powinno dążyć w omawianym zakresie. Mowa przede wszystkim o integracji środowiska piłkarskiego w Rybniku i wspólnym działaniu na rzecz szeroko rozumianej piłki. Sportowa przyszłość to także wysoki poziom gry najlepszego klubu rybnickiego, grającego na centralnym szczeblu rozgrywek. W kontekście przyszłości niezwykle ważna jest też kwestia finansowania sportu – finanse klubów powinny być transparentne, a one same z roku na rok stawać się coraz bardziej niezależne od miasta.

 

Szansą na osiągnięcie zamierzeń jest zmiana zasad dotyczących finansowania sportu. Podjęta w październiku br. uchwała Rady Miasta Rybnika wymaga od klubów posiadania przynajmniej 20 procent wkładu własnego poza środkami przekazywanymi przez miasto – próg ten będzie systematycznie podnoszony. Nowe przepisy zakładają też tryb negocjacji z klubami – w przypadku cięć w przedłożonym budżecie możliwe będzie wspólne ustalenie wydatków –  oraz umożliwiają finansowanie stypendiów zawodników czy np. wynagrodzenie koordynatora zadania.

 

 

Jak wskazywał Piotr Masłowski, dobrym rozwiązaniem dla KS ROW 1964 Rybnik byłaby zmiana formuły organizacyjnej – zmiany powinny podążać w kierunku powołania spółki akcyjnej lub z ograniczoną odpowiedzialnością w formule no-profit. Otworzyłoby to klubowi drogę do skuteczniejszego pozyskiwania środków od sponsorów. Miasto mogłoby zaś wspierać klub poprzez udostępnianie infrastruktury do prowadzenia działalności gospodarczej.

 

Dla sukcesu sportowego są potrzebne trzy rzeczy: baza, szkolenie i na końcu pieniądze. Trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, czy chcemy rozwijać bazę każdego z istniejących klubów, czy postawić na centra szkoleniowe  – podkreślał dyrektor MOSiR, Rafał Tymusz, wskazując jednocześnie na ogromny potencjał miasta w zakresie szkolenia dzięki istnieniu szkoły mistrzostwa sportowego. Na jej rolę w tym zakresie wskazywał też Paweł Kaszyca, dyrektor Zespołu Szkół nr 3 w Rybniku, w strukturach którego znajduje się Gimnazjum nr 6 Mistrzostwa Sportowego. Piłkarski "okrągły stół"


PDF (30 KB)


Fot. A. Kolenda

 

Spotkanie, choć nie zakończyło się wypracowaniem konkretnych rozwiązań, to pierwszy krok do dalszego dialogu. Stworzyło ono okazję do sformułowania wzajemnych oczekiwań pomiędzy rożnymi podmiotami, dla których – pomimo odmiennego postrzegania wielu kwestii –piłka nożna jest priorytetem. Miasto dało zaś jasny sygnał, że chce wpierać tę dyscyplinę sportu, także finansowo, ale na przejrzystych zasadach i przy dużym zaangażowaniu własnym klubów. Efektem spotkania jest także propozycja spotkania zarządu KS ROW 1964 Rybnik i przedstawicieli Stowarzyszenia Kibiców „Zielono-Czarni ROW Rybnik” w celu omówienia współpracy i stworzenia czegoś w rodzaju biznesplanu dla klubu na rundę wiosenną.  

 

Spotkanie rozpoczęło dyskusję wielu podmiotów – największego klubu piłkarskiego Rybnika, przedstawicieli klubów dzielnicowych, jednostek miejskich, organizacji, które zajmują się  szkoleniem – zarówno publicznie, jak i komercyjnie, kibiców piłkarskich. Cieszę się, że ten dialog zaistniał. Bardzo bym chciał, żeby to, co wokół piłki się dzieje, było publiczne i było rozgrywane w trójkącie pomiędzy miastem, kibicami i osobami, które w piłce działają. Emocje, które w związku z tematem się pojawiają, to świadectwo tego, że jest on ważny, a poszczególnym ludziom zależy na piłce – podkreśla prezydent Rybnika, Piotr Kuczera.  

 

Pozytywne aspekty dialogu dostrzega też Henryk Frystacki, prezes KS 1964 ROW Rybnik:

Bardzo cieszy mnie sygnał, że miastu zależy na piłce. Chcieliśmy uzyskać potwierdzenie, że w systemie grantowym KS ROW 1964  Rybnik  nie zostanie pominięty. To, że miasto widzi przyszłość piłki w Rybniku to dla nas szansa na to, że  rozmowy ze sponsorami będą mogły lepiej przebiegać – wskazywał Henryk Frystacki. 

 

Zadowoleni z wyniku spotkania byli także przedstawiciele Stowarzyszenia Kibiców „Zielono-Czarni ROW Rybnik”, dla których fakt zorganizowania „okrągłego stołu” świadczy o woli współpracy różnych środowisk na rzecz rozwoju piłki nożnej.

 

Podczas spotkania poruszono także kwestię planowanej z początkiem grudnia przebudowy toru żużlowego. Najważniejszą informacją w tym zakresie jest fakt, że skutki zmiany geometrii toru nie spowodują trudności w rozgrywaniu meczów piłkarskich. Zgodnie z przedstawioną przez PZPN interpretacją, rybnicki stadion po przebudowie toru żużlowego w dalszym ciągu będzie spełniał wymogi niezbędne do organizacji rozgrywek na poziomie 1 i 2 ligi, a nawet ekstraklasy.

 

Źródło: Biuro Prasowe


PZPN o rybnickim stadionie


JPG (357 KB)


Fot. A. Kolenda

Fot. A. Kolenda
Poleć tą informację innym: wykop.pl facebook blip.pl twitter.comData dodania: 2015-11-24

powrót   
ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej
CYTAT DNIA
Awansu można się nawet dochrapać. Pod warunkiem jednak, że i szefowi przyśni się to samo.

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer

SERWISY MIEJSKIE

Serwis kulturalny - Kultura.rybnik.eu
Rybnik dla biznesu
OSKAR - Ogólnodostępny System Komunikacji Administracji Rybnickiej
 Turystyka w Rybniku
 Edukacja w Rybniku
 E-karta
 

 

GWIAZDY w RYBNIKU


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt