Drogi / utrudnienia w ruchu Przejdź do strony
   e-Urząd Przejdź do strony
   Edukacja Przejdź do strony
   Fundusze unijne Przejdź do strony
   Nieruchomości Przejdź do strony
   Oferta inwestycyjna Przejdź do strony
   Parkingi Przejdź do strony
   Podatki 2017 Przejdź do strony
   Zamówienia publiczne, przetargi Przejdź do strony

 

 

PANORAMA MIASTA
Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

RYNEK

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 
PLAC WOLNOŚCI

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

BAZYLIKA

Bazylika

 

WIRTUALNA WYCIECZKA

Wirtualna wycieczka

 

 

RYBEK Z RYBNIKA

 

Rybek z Rybnika


   

Strona główna

Aktualności


   

Pamięci profesora Nowomiejskiego


W budynku Politechniki Śląskiej, przy ul. Kościuszki w Rybniku, odsłonięta została tablica upamiętniająca profesora Zygmunta Nowomiejskiego - rybniczanina, długoletniego zasłużonego wykładowcę uczelni, wychowawcę wielu pokoleń studentów. Uroczystość otworzył  dyrektor Centrum Kształcenia Inżynierów Politechniki Śląskiej, Stefan Makosz. „Jest pan u siebie, Profesorze” – powiedział, nawiązując w swoim wystąpieniu do nierozerwalnych związków Zygmunta Nowomiejskiego z Rybnikiem i Politechniką Śląską.

 

"W życiu człowieka często bywa tak, że choć robi wiele ważnego, to ślady tej działalności są ulotne, przemijają wraz z pokoleniami" - mówił podczas spotkania prezydent Rybnika Piotr Kuczera - "tego typu tablice służą upamiętnieniu wyjątkowych osób, ale służą również refleksji kolejnych pokoleń. Życzę studentom, którzy będą przewijali się tymi korytarzami, by patrząc na tę tablicę mogli myśleć o swoim życiu naukowym, o tym jaki wkład mogą wnieść w rozwój intelektualny Rybnika, Politechniki i polskiej nauki."

 

Sylwetkę zawodową profesora przypomniał dziekan Wydziału Elektrycznego prof. dr hab. inż. Paweł Sowa, który w szczególny sposób podkreślił nie tylko osiągnięcia profesora Nowomiejskiego, ale i jego wyjątkową umiejętność współpracy z młodymi ludźmi. Z kolei obecny na uroczystości brat profesora, Jan Nowomiejski, ze wzruszeniem wspominał wspólną młodość.

 

Odsłonięcia tablicy dokonali: brat profesora - Jan Nowomiejski, prezydent Rybnika Piotr Kuczera oraz dziekan Wydziału Elektrycznego, prof. Paweł Sowa.  

 

Warto dodać, że kilka tygodni temu bliźniacza tablica odsłonięta została w budynku Wydziału Elektrycznego Politechniki Śląskiej w Gliwicach. To jedyny w historii uczelni przypadek, by jedna osoba uhonorowana została w ten sposób w dwóch różnych  miejscach.

Fundatorem obu tablic było Miasto Rybnik.

 

***

 

Prof. Zygmunt Nowomiejski urodził się 18 listopada 1922 r. w Rybniku. Jako ochotnik brał udział w kampanii wrześniowej 1939 r.  Koniec wojny zastał Go w Anglii, gdzie w 1945 r. zdał maturę i ukończył podchorążówkę wojsk łączności. Studia rozpoczyna w 1945 r.  na Wydziale Elektrycznym Heriot-Watt College w Edynburgu. W 1948 r. wrócił do kraju i kontynuował studia na Wydziale  Elektrycznym Politechniki Śląskiej. W 1951 r. uzyskał dyplom magistra inżyniera elektryka i od 1 stycznia 1952 r. został asystentem w  katedrze prof. S. Fryzego. Stopień naukowy doktora uzyskał w 1960 r., a doktora habilitowanego w 1963 r. W 1960 r. prof. Z. Nowomiejski został powołany na stanowisko kierownika Zakładu Elektrotechniki Teoretycznej, a od 1963 r. kierownika Katedry  Podstaw Elektrotechniki, która po kolejnych zmianach organizacyjnych weszła w skład Instytutu Elektrotechniki Teoretycznej i  Przemysłowej. Najpierw Katedrą, a następnie Instytutem kieruje aż do śmierci. Bogaty dorobek naukowy prof. Z. Nowomiejskiego obejmuje kilkadziesiąt publikacji oraz skryptów i monografii z syntezy i dynamiki układów elektrycznych oraz zastosowań matematyki w teorii obwodów. Ze szczególnym zaangażowaniem zajmował się uogólnioną teorią mocy w układach o przebiegach odkształconych, a ostatnio także w układach o dowolnych przebiegach prawie okresowych i przypadkowych. Prof. Z. Nowomiejski jest twórcą Seminarium Podstaw Elektrotechniki i Teorii Obwodów SPETO, przewodniczył Komitetowi Organizacyjnemu SPETO od chwili jego powołania w 1977 r. aż do śmierci. Seminarium to jest organizowane corocznie, w 2004 r. odbyło się już XXVII. Prof. Z. Nowomiejski zmarł 27 stycznia 1985 r. pełniąc funkcję Dziekana i Dyrektora Instytutu.

 
Jan Nowomiejski ze wzruszeniem wspominał brata. Fot. L. Tyl

Od lewej: prezydent Rybnika Piotr Kuczera, dziekan Wydziału Elektrycznego prof. dr hab. inż. Paweł Sowa, dyrektor Centrum Kształcenia Inżynierów Politechniki Śląskiej Stefan Makosz. Fot. L. Tyl

Wspólnego odsłonięcia tablicy dokonali: dziekan Wydziału Elektrycznego, prof. Paweł Sowa, brat profesora Nowomiejskiego - Jan Nowomiejski oraz prezydent Rybnika Piotr Kuczera. Fot. L. Tyl

Fot. L. Tyl
Poleć tą informację innym: wykop.pl facebook blip.pl twitter.comData dodania: 2015-11-26

powrót   
ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej
CYTAT DNIA
Awansu można się nawet dochrapać. Pod warunkiem jednak, że i szefowi przyśni się to samo.

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer

SERWISY MIEJSKIE

Serwis kulturalny - Kultura.rybnik.eu
Rybnik dla biznesu
OSKAR - Ogólnodostępny System Komunikacji Administracji Rybnickiej
 Turystyka w Rybniku
 Edukacja w Rybniku
 E-karta
 

 

GWIAZDY w RYBNIKU


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt