Drogi / utrudnienia w ruchu Przejdź do strony
   e-Urząd Przejdź do strony
   Edukacja Przejdź do strony
   Fundusze unijne Przejdź do strony
   Nieruchomości Przejdź do strony
   Oferta inwestycyjna Przejdź do strony
   Parkingi Przejdź do strony
   Podatki 2017 Przejdź do strony
   Zamówienia publiczne, przetargi Przejdź do strony

 

 

PANORAMA MIASTA
Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

RYNEK

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 
PLAC WOLNOŚCI

Kliknij, żeby zobaczyć obraz z kamery

 

BAZYLIKA

Bazylika

 

WIRTUALNA WYCIECZKA

Wirtualna wycieczka

 

 

RYBEK Z RYBNIKA

 

Rybek z Rybnika


   

Strona główna

Aktualności


   

Spotkanie z dużymi rodzinami


W poniedziałek 30 listopada br., w sali wykładowej Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej, odbyło się spotkanie rodzin wielodzietnych z co najmniej trójką dzieci, dotyczące ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny oraz rybnickiego programu „Duża Rodzina”.Podczas spotkania, prowadzonego przez Zastępcę Prezydenta Miasta Rybnika Piotra Masłowskiego, w którym uczestniczyło około 50 osób,  omówione zostały propozycje złożone przez rodziny na wcześniejszym, lipcowym spotkaniu.

 

Postulaty te dotyczyły m.in. wprowadzenia dodatkowych zniżek w zakresie korzystania z komunikacji miejskiej, ulg dla rodzin wielodzietnych na parkingach miejskich, zniżek na wydarzenia organizowane w placówkach kulturalnych, wprowadzenia ulg podatkowych, zwolnienia z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, wprowadzenia dopłat do cen wody i kanalizacji czy uzyskania obniżki czynszu za najem lokali komunalnych.

 

Obecnym na spotkaniu rodzinom wyjaśniono, które z proponowanych postulatów mają szanse realizacji, a które – z przyczyn prawnych – nie będą mogły zostać  przyjęte. I tak na przykład, Rada Miasta Rybnika w drodze uchwały może  przyznać dodatkowe ulgi dla rodzin wielodzietnych w zakresie korzystania z komunikacji miejskiej, ale konieczne są na to dodatkowe środki z budżetu miasta. Możliwe do wprowadzenia są także ulgi dla rodzin korzystających z ofert placówek kulturalnych. To rozwiązanie może wpłynąć pozytywnie na politykę prorodzinną prowadzoną przez Miasto, jednak należy mieć na względzie dodatkowe koszty, jakie taki projekt może za sobą wygenerować w postaci zwiększeń dotacji podmiotowych dla instytucji kultury. Przepisy prawne uniemożliwiają zaś wprowadzenie „ulg/dopłat” do podatku od nieruchomości, rolnego czy leśnego dla rodzin wielodzietnych 3+ korzystających z Programu Duża Rodzina. Nie ma też możliwości zastosowania dopłat do cen wody i kanalizacji.

 

Wszystkie zgłoszone propozycje są dogłębnie analizowane tak, by zdecydować, które z nich i w jakim kształcie mogą zostać wpisane w zmieniany rybnicki program „Duża Rodzina”. Przyjęcie uchwały Rady Miasta Rybnika w sprawie zmiany w programie planowane jest w pierwszym kwartale 2016 roku.

 

Warto zaznaczyć, że miasto będzie dążyć do ujednolicenia kryteriów uprawniających rybnickie rodziny wielodzietne do korzystania z programu miejskiego oraz z ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny tak, aby możliwe było wykorzystanie jednej karty dla obu przedsięwzięć.

 

Źródło: Biuro Prasowe
Fot. M. Ludwiczak
Poleć tą informację innym: wykop.pl facebook blip.pl twitter.comData dodania: 2015-12-11

powrót   
ODWIEDŹ RYBNIK NA:
Facebook/rybnikeu
    
YouTube/rybnikeu
 
twitter/Rybnikeu   Instagram/rybnik.eu
PLAN MIASTA
Plan Miasta - mapa Google
  
Rybnicki System Informacji Przestrzennej
CYTAT DNIA
Chciano za szczęściem rozesłać list gończy,
ale nikt nie potrafił podać rysopisu...

GAZETA RYBNICKA

 Gazeta Rybnicka - aktualny numer

SERWISY MIEJSKIE

Serwis kulturalny - Kultura.rybnik.eu
Rybnik dla biznesu
OSKAR - Ogólnodostępny System Komunikacji Administracji Rybnickiej
 Turystyka w Rybniku
 Edukacja w Rybniku
 E-karta
 

 

GWIAZDY w RYBNIKU


  Poprzednia strona  
Organizacje pozarządowe Informacje dla osób niepełnosprawnych Biuletyn Informacji Publicznej UM Rybnika English version Kontakt